Borusan Otomotiv Motorsport, Avrupa’da yine podyumda

Borusan Otomotiv Motorsport; Aytaç Biter, Kaan Önder ve Selçuk Salargil pilotajındaki üç otomobiliyle 2014 ETCC (Avrupa Binek Otomobiller Kupası) dördüncü ayak yarışlarında start aldı. Belçika’nın ünlü Spa Francorchamps Pisti’nde gerçekleşen yarışta Aytaç Biter, sezonun üçüncü kupasını kaldırarak Türk Bayrağı’nı podyumda dalgalandırdı. 21-22 Haziran tarihlerinde gerçekleşen yarışta BOM ekibi üç aracıyla start aldı.

SELÇUK SALARGİL

SELÇUK SALARGİL

Sezon başından bu yana ETCC tüm yarışlarını takip eden Aytaç Biter ve Kaan Önder’in yanında Selçuk Salargil’in de yarışmasıyla BOM ekibi, Spa Francorchamps’da üç otomobille yarışan tek takım oldu. Bu sezon Borusan Otomotiv Motorsport’un araç parkına kattığı BMW 320TC ile yarışan Aytaç Biter, 2014 ETCC sezonunda kupa serisine Spa Francorchamps Pisti’nde de devam etti. Bu sezon ilk kupasını ETCC ilk yarışının gerçekleştiği Fransa’da kazanan Biter, ikinci kupayı ETCC üçüncü ayağı olan Avusturya’da kaldırmış Avrupa pistlerinde Türk Bayrağı’nı ikinci kez dalgalandırarak Türkiye’ye ve takımına haklı bir gurur yaşatmıştı. Sezonun dördüncü yarışının gerçekleştiği Belçika’da ise Aytaç Biter ve takımın büyük çabaları sayesinde üçüncülük kupası yine Borusan Otomotiv Motorsport’un oldu. Francorchamps’ta 20 Haziran Cuma günü antrenmanlarla başlayan yarış cumartesi sıralama turlarıyla devam etti. WTCC’nin (Dünya Binek Otomobiller Şampiyonası) ev sahipliğinde gerçekleşen mücadelede 22 Haziran Pazar günü iki yarış arka arkaya koşuldu. Toplam 28 aracın start aldığı her iki yarış da çoğu zaman nefeslerin tutulduğu tampon tampona bir mücadeleye sahne oldu. Takımın 17 yaşındaki genç pilotu Kaan Önder, ilk yarışta yaşadığı kaza sonrası yarışı erken terk etmek zorunda olsa da, Francorchamps gibi zor bir pistte kazandığı tecrübe ve testler ile sıralamalarda elde ettiği zamanlar önemliydi. Takımın üçüncü3 pilotu Selçuk Salargil ise ilk kez direksiyon başına oturduğu BMW 320si ile ikinci yarışı grubunda sekizinci sırada tamamlayarak önemli bir tecrübe kazandı.
Takım sorumlusu İbrahim Okyay; “Son derece zorlu bir pistte üç otomobil ile start aldık. Otomobillerimizin performansı ve tur zamanlarımız iyi olsa da ilk yarışın startında yaşanan temaslarda üç otomobilimiz de hasar aldı ve yarışın bizim için oldukça zorlu geçmesine neden oldu. Sonuç olarak bu sezon start aldığımız dört ETCC yarışının üçünde podyumda olmak ve SPA Francorchamps gibi bir pistten kupa ile dönmek her takım gibi bizim için de büyük bir mutluluk ve gurur kaynağıdı,r’’ dedi. Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit.

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş
%d blogcu bunu beğendi: