Ege’nin yeni efesi Murat Bostancı

Castrol Ford Team Türkiye, 2014 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk ayağı olan Ege Rallisi’nden zaferle ayrıldı. Ege Rallisi’ni başından sonuna kadar kontrollü bir stratejiyle lider olarak sürdüren Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi, sezonun ilk yarışı sonunda podyumun en üst basamağında yer aldı.

MURAT BOSTANCI

MURAT BOSTANCI

Ford Fiesta S2000 yarışan ve zirveyi ısrarla kovalayan Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ikilisi ise ikincilik kürsüsüne çıkmaya hak kazandı. Castrol Ford Team Türkiye Direktörü Serdar Bostancı, “2014 yılında; pilotlar, gençler ve 2 çeker klasmanlarının hepsinde şampiyon olmak istiyoruz. Yeni sezonun ilk rallisini genç pilotlarımızla maksimum puan ve dubleyle taçlanan zaferle tamamlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz,” açıklamasını yaptı. 28 ulusal, 8 historic ve 20 mahalli ekibin start aldığı Ege Rallisi, 120.6 km’si özel etap olmak üzere toplam 485.2 km uzunluğuna sahip tuzaklarla dolu asfalt zemini ve pilotajı ön plana çıkartan bir ralli olmasıyla dikkat çekiyordu. 10 otomobille Ege Rallisi’nde start alan Castrol Ford Team Türkiye, genç pilotları Murat Bostancı ve Orhan Avcıoğlu ile İzmir’den duble yaparak döndü.
Dört etabın koşulduğu ve zirveyi hedefleyen beş önemli pilotun start aldığı ilk günü Ford Fiesta S2000’le lider olarak tamamlayan Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi, yarışın ikinci gününde de kontrollü bir strateji ve dengeli bir pilotaj sergileyerek podyumun ilk sırasında yer almayı başardı. Takımın Ege Rallisi’nde start alan 10 otomobilin tamamı finiş görürken “Gençler” birinciliği ve “2 Çeker” kupasını Ford Fiesta R2’yle lider tamamlayan Buğra Bağnaz-Burak Erdener ikili, genel klasmanda da sekizinci olarak büyük bir başarının altına imza attı.

ORHAN AVCIOĞLU

ORHAN AVCIOĞLU

Takım Direktörü Serdar Bostancı, “2014 yılında Castrol Ford Team Türkiye olarak takımlar, pilotlar, gençler ve 2 çeker klasmanlarında şampiyon olmak istiyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin en genç takımı unvanına sahip Castrol Ford Team Türkiye olarak Ege Rallisi’nde öncelikli hedefimiz Murat Bostancı ve Orhan Avcıoğlu’nun podyum görmesiydi. Zira Ege Rallisi’nde deneyimleri rakiplerine göre daha göreceli olan Murat Bostancı ve Orhan Avcıoğlu’nun Ege Rallisi’nde aldıkları ve zaferle taçlandırdıkları sonuçlar, gençlere öncelik veren takım anlayışımızın da başarısını bir kere daha kanıtlamıştır. “Gençler” birinciliği ve “2 Çeker” kupasında ise Ege Rallisi öncesinde Buğra Bağnaz-Burak Erdener ve Ümit Özdemir-Afşin Baydar ikilisinin başarılı sonuçlar almasını bekliyorduk. Bu noktada Ege Rallisi’nin hem ilk gün hem ikinci gün sonunda sporcularımızın elde ettiği başarılı sonuçlar, beklentilerimizde ne kadar haklı olduğumuzu da ispatladı,” dedi. Ege Rallisi’nde podyumu tamamlayan isim ise Tok Sport WRT adına yarışan Burak Çukurova oldu. Bostancı, Avcıoğlu ve Çukurova soyadlarını parkurlarda yaşatmayı sürdüren yeni jenerasyon pilotların podyumun ilk 3 basamağını oluşturmaları ilginç bir tesadüf olarak göze çarptı. 10 etabın 6’sında en iyi zamanı kaydeden Pegasus Racing ekibi Fatih Kara/Güray Karacar lastik patlatarak altıncılığa gerilerken, Tok Sport WRT’den genel klasmanın iddialı isimlerinden Yağız Avcı/Bahadır Gücenmez ise mekanik bir arıza sonucu yoldan çıkarak abandone olmaktan kurtulamadı. Tok Sport WRT adına Mitsubishi Lancer EVO X ile yarışan Yiğit Timur/Emir Şahin N4 sınıfını birinci sırada tamamlarken, RG-4 sınıfında Castrol Ford Team Türkiye’den Buğra Banaz/Burak Erdener ipi göğüsleyen ekip oldu. Banaz aynı zamanda “En İyi Genç Pilot” ödülü ile “İki Çeker Birinciliği”nin de sahibi oldu. RG-3 sınıfında Ford Fiesta ST ile Alptekin Işıkalp/Murat Sümer birinciliği kazanırken, RG-2’de birincilik Bostancı/Vatansever ekibinin oldu. En İyi Kadın Pilot ödülünü Mitsubishi Lancer EVO IX ile Simin Bıçakcıoğlu kazanırken, yarışın En İyi Kadın Co-Pilot ödülü de Bonus Unifree Parkur Racing adına Ercan Kazaz ile yarışan Emire Cantürk’ün oldu. Can Altınok ile yarışan Uğurtan Ünal da En İyi Genç Co-Pilot kupasını kazandı.30 yaş üzeri ralli otomobillerine açık historic klasmanında Bonus Unifree Parkur Racing adına Ford Escort MK2 ile mücadele eden Kerem Üstünkaya/Özden Yılmaz podyumun en üst basamağında yer alırken aynı zamanda Kategori 2 birinciliğinin de sahibi oldu. Historic klasmanında ikinci aynı takımdan Engin Kap/Başar Yavuz olurken, üçüncülüğü elde eden Kemal Gamgam/Erhan Arıkan Kategori 1 Birinciliğini elde eden ekip oldu.Başarılı bir organizasyonla geride kalan Ege Rallisi’nin ardından Türkiye Ralli Şampiyonası’na 10-11 Mayıs tarihlerinde Eskişehir Rallisi ile devam edilecek.

EGE RALLİSİ GENEL KLASMANI
1. Murat Bostancı-Onur Vatansever Ford Fiesta S2000 1:21.18.0
2. Orhan Avcıoğlu-Burçin KorkmazFord Fiesta S2000 + 26.1
3. Burak Çukurova-Ünal Tezel Skoda Fabia S2000 + 32.6
4. Yiğit Timur-Emir Şahin Mitsubishi Lancer EVO X + 3:51.5
5. Uğur Soylu-Cem Bakançocukları Mitsubishi Lancer EVO IX + 4:10.1
6. Fatih Kara-Güray Karacar Fiat Grande Punto S2000 + 4:56.8
7. Ercan Kazaz-Emire Cantürk Mitsubishi Lancer EVO IX + 6:44.6
8. Buğra Banaz-Burak Erdener Ford Fiesta R2 + 9:01.4

BURAK ÇUKUROVA

BURAK ÇUKUROVA

 

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş
%d blogcu bunu beğendi: