Monte Carlo Rallisi’nin galibi Michelin

AUTOMOBILE: Rally du Monte Carlo - WRC -13/01/2014

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, 125 yıllık deneyimiyle 2014 Dünya Ralli Şampiyonası’nın açılış yarışında fark yarattı. Zorlu hava ve yol koşullarıyla bilinen sezonun ilk yarışı Monte Carlo Rallisi’nde Michelin Pilot Sport ve Alpin 4 lastikleri gücünü bir kez daha kanıtlarken; Volkswagen ekibi zafere ulaşan takım oldu. Sebastien Ogier ve Julien Ingrassia’nın zorlu koşullara karşı tercih ettikleri lastik seçimleri bir kez daha başarılarındaki en büyük aktör oldu.
Michelin Ralli Programları Yöneticisi Jaques Morelli, ekstrem hava koşullarının hakim olduğu yarışlara vurgu yaparak “Alışılmışın dışındaki hava koşulları bizleri yeni çözümler geliştirmeye yönlendirdi. Geliştirdiğimiz çözümler farklı iklim ve yol koşullarında tamamen güvenli olduklarını kanıtladı” diye konuştu.
2014 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışı her yıl olduğu gibi bu yıl da pilotlar için oldukça zorlu geçti. Zorlu hava ve yol koşullarının birleşmesiyle Monte Carlo Rallisi’nde lastik seçimleri büyük rol oynadı. Yarışa 2 bin adet lastik tedariği sağlayan Michelin, Pilot Sport ve Alpin 4 lastikleri ile yarışta pilotların en büyük yardımcısı oldu.
Mücadelenin ilk gününde daha önceden de tahmin edildiği gibi yüksek rakımın etkisiyle çok yoğun kış koşulları hâkimdi. 1600 metreden daha yüksekte gerçekleşen rallinin ilk etabında pilotların lastik tercihi her zamankinden daha çok öne çıktı. Pilotlar, ilk etapta Alpin 4 kullanmayı tercih ederken, özellikle şiddetli yağmurun etkisi altındaki etaplarda ise Pilot Sport SS2 lastikleri ile yarıştı.
Final günü, Kuzey Monaco dağlarında gerçekleştirilen etaplar 30 santim kar altında geçti. Araçların büyük çoğunluğunun dört adet çivili Alpin 4’ü tercih ettiği yarışların son gününde ekipler zorlu geçişleriyle ünlü dağlarda büyük avantaj sağladı. Yarışın sonuna kadar Sebastien Ogier ve Julien Ingrassia ikilisinden oluşan Volkswagen ekibi liderliği bırakmazken; Volkswagen ekibi podyumu Bryan Bouffier ve Kris Meeke ile paylaştı.
Monte Carlo Rallisi için özel olarak üretilen Michelin Pilot R, S ve SS lastikleri yeni yapısı, sırt deseni ve bileşenleri ile farklılık gösterdi. Michelin Pilot Alpin 4’ün çivili versiyonunda ise önceden lastik etrafında 10 cm’de bir yerleştirilmesine izin verilen çivi sayısı 12’den 10’a düşürüldü.
40 yıldır Dünya Ralli Şampiyonası’nda yer alan Michelin’in motorsporları ile olan işbirliği uzun yıllar öncesine dayanıyor. İlk defa 1891 yılında Paris-Brest arasında gerçekleşen bir yarışta 1200 kilometreyi Michelin lastikleri ile rakiplerine fark atarak tamamlayan Charles Terront’un zaferi ile başlayan serüven, günümüzde de yeni başarılarla devam ediyor. Çok hızlı ısınma, sert hızlanma, frenleme ve ani yük değişikliklerine dayanma becerisi ile yarışlarda birbiri üstüne başarılar kaydeden Michelin, yüksek performans lastiklerindeki iddiasını ortaya koyuyor.

MichelinWRC

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş
%d blogcu bunu beğendi: