Pirelli, Dünya Ralli Şampiyonası’na geri döndü

FORD FIESTA R5 - PIRELLI

FORD FIESTA R5 – PIRELLI

2014 Dünya Ralli Şampiyonası’na lastik tedarikçisi olarak geri dönen Pirelli, WRC’de yarışacak olan ve tamamen yenilenen ralli lastiklerini geçtiğimiz haftasonu koşulan Monte Carlo Rallisi’nde gün yüzüne çıkardı. Pirelli’nin şampiyonların fabrikası İzmit’te üretilen ralli lastiklerinin yer alacağı 2014 Dünya Ralli Şampiyonası’nın ikinci yarışı 05-08 Şubat tarihleri arasında koşulacak olan İsveç’de koşulacak.
Pirelli, motorsporlarındaki 100 yıllık deneyimiyle, 2014 Dünya Ralli Şampiyonası’nda dört yeni lastiği ile geri döndü. Yeni lastiklerden RK asfalt için geliştirken, Sottozero ve Sottozero Ice buzlu-karlı yarışlarda kullanılacak. Scorpion XR da toprak rallilerde pilotların en büyük yardımcısı olmak üzere geliştirilmiş. Pirelli’nin sezon boyunca en fazla kullanılmasını öngördüğü yeni RK asfalt ralli lastikleri, 235/40 R18 ölçülerinde ve iki çevresel kanal ile ıslak ve kuru zeminler için geliştirildi. Lastiklerin iç yüzyeyine yerleştirilen iki çevresel kanal sayesinde su tahliyesi en iyi şekilde yapılarak suda kızaklama önleniyor. Aynı zamanda daha güvenli viraj almasını sağlayan bu iki kanala ek olarak, daha büyük yere temas yüzeyi sayesinde lastiklerin yol tutuşu da artırıldı. RK ralli lastikleri WRC’de sert ve yumuşak olmak üzere iki farklı bileşenle yer alacak. Kuru zeminlerde sert hamur tercih edilirken ıslak zeminlerde ise yumuşak hamurlu lastikler kullanılacak. Monte Carlo ve İsveç gibi özel ralliler için ise farklı bileşene sahip lastikler geliştiren Pirelli, öneğin çok soğuk hava koşullarının öngörüldüğü Monte Carlo Ralli’sinde ise çok yumuşak (supersoft) bileşenli RK ralli lastikleri kullanılmasını öngörüyor.

PIRELLI SOTTOZERO

PIRELLI SOTTOZERO

Monte Carlo Rallisi’nin kar ve buzlu asfalt zemini için geliştirilen Sottozero lastikleri ise 235/40 R18 ölçülerine ve iki versiyona sahip: Karlı ve buzlu zeminler için çivili ve normal yollarda kullanılan lastiklerde olduğu gibi çivisiz lastikler…
Toprak zemin ralliler için geliştirilen Scorpion XR lastikleri 205/65-15R ölçülerine sahip. Zorlu toprak zemin koşulları için geliştirilen bu lastikler sağlamlığı sağlayan simetrik taban deseni ile dikkat çekiyor. Bu lastikler de iki farklı bileşene sahip: Sert hamur Portekiz, Meksika ve İtalya gibi çok zorlu ve aşındırıcı zemin koşullarına sahip ralliler için geliştirilirken; yumuşak hamur ise Finlandiya Rallisi gibi daha az agresif olan zeminler için geliştirildi. Bu yumuşak bileşenler aynı zamanda İngiltere Rallisi gibi çamurlu zemin ve soğuk hava koşullarına sahip rallilerde de kullanılabilecek.
Sottozero Ice ralli lastikleri ile Pirelli’nin ralli lastikleri ürün gamı tamamlanıyor. 205/65-15 ölçülerinde ve çivili olan Sottozero Ice ralli lastikleri, İsveç Rallisi’nde sıkça karşılaşılan karlı ve buzlu zemin etapları için tasarlandı. 380 adet çiviye sahip bu lastikler, İskandinavya’nın zorlu koşullarında yüksek yol tutuşu garanti ediyor. Pirelli’nin patentli çivi tutma teknolojisine sahip bu lastikler çivi kayıplarını engellemek için tasarlandı.

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş
%d blogcu bunu beğendi: