Pirelli, üç yıl daha Formula 1’de

PIRELLI F1

PIRELLI F1

Pirelli, Formula 1’de geride bıraktığı üç sezonun ardından önümüzdeki üç yıl boyunca tek lastik tedarikçisi olmaya devam edecek. Dünya Motorsporları Konseyi’nin onayı ile FIA ve Pirelli, lastik tedarikçiliği anlaşmasını yeniledi. Pirelli, şampiyonların fabrikası sayılabilecek İzmit’te ürettiği lastiklerle Formula 1 takımlarına üç sezon boyunca lastik sağlayacak.
Dünya Motorsporları idari organizasyonu FIA ve Pirelli, takımlarla işbirliği yaparak Formula 1 yarışlarındaki güvenlik ve performans seviyelerini artırmak için yoğun çalışmalar yürüttü. Bu da FIA Formula 1 sportif kurallarında lastik testleri ile ilgili önemli değişikliklerin yapılmasını ve Pirelli’nin Formula 1’in tek resmi lastik tedarikçisi olarak devam etmesini sağladı.

Formula 1’de yeni kurallar
Sezon öncesi gerçekleştirilen ve 12 gün boyunca devam eden lastik testlerinin en az bir günü sadece ıslak zemin lastik testlerine ayrılacak.

Her takım sezon süresi içindeki sekiz gün süren testlerin bir gününü lastik testine ayıracak. Bu da sezon içinde yapılan sekiz günlük testlerde en az bir, en fazla ise iki takımın Pirelli mühendisleri ile birlikte lastik testlerine yoğunlaşacağı anlamına geliyor.

Pirelli, FIA ve takımlarla yapacağı yakın işbirliği ile lastiklerin özelliklerini FIA Formula 1 Sportif ve Teknik kurallara uygun olarak belirlemeye ve onları geliştirmeye devam edecek. Ayrıca, Pirelli ve FIA, ‘yol güvenliği’ kampanyası için nasıl bir işbirliği yapacaklarını da masaya yatıracaklar.

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş
%d blogcu bunu beğendi: