Tosfed, 2014 motorsporları takvimini açıkladı

RALLİ

RALLİ

Tosfed, 2014 yarışma takvimini açıkladı. Takvimde; Dünya Rallikros Şampiyonası, Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası, Avrupa Ralli Kupası ve bu sene yeni başlayan farklı disiplinlerdeki Tosfed kupaları da dahil olmak üzere, toplam 90 yarış bulunuyor. 01-02 Mart Ankara off-road yarışı ile başlayacak sezon, 29-30 Kasım Sakarya’da yine bir off-road yarışıyla son bulacak.
Tosfed Yönetim Kurulu’nun, takvim konusunda gelen bilgi ve talepleri değerlendiren sportif direktörün raporunu incelemesinin ardından onayladığı 2014 yarışma takvimi, federasyonun resmi web sitesinden ilan edildi. Ralli, pist, tırmanma, otokros, karting, offroad, klasik otomobil, otodrag ve drift branşlarında farklı şampiyona ve kupalara dahil toplam 90 yarışın yer aldığı takvim, mart ayından kasıma kadar uzanan geniş bir zaman dilimine yayılıyor.
Ülkemiz 2014 sezonunda Avrupa Ralli Kupası’na dahil Boğaziçi Rallisi haricinde iki yeni uluslararası organizasyona daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İlk kez 2012 sezonunda düzenlenen Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası bu sezon bir kez daha Intercity İstanbul Park Pisti’nde gerçekleştirilecek. 03-04 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek şampiyona açılış yarışında cumartesi ve pazar günlerinde ikişer yarış olmak üzere, birbirinden bağımsız tam dört yarış koşulacak. 11-12 Ekim tarihlerinde Intercity İstanbul Park Pisti’nin ev sahipliği yapacağı Dünya Rallikros Şampiyonası’nın 11’inci ayağı ise yarı asfalt yarı toprak bir parkurda aksiyon ve adrenalinin doyasıya yaşanacağı ve seyirciden büyük ilgi görmesi beklenen bir organizasyon…

PİST

PİST

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda perde 12-13 Nisan’da İzmir’de Ege Rallisi ile açılacak ve sırası ile 10-11 Mayıs’ta Eskişehir Rallisi, 14-15 Haziran’da Yeşil Bursa Rallisi, 12-13 Temmuz’da İstanbul Rallisi, 16-17 Ağustos’ta Uluslararası Boğaziçi Rallisi, 13-14 Eylül’de Kocaeli Rallisi ve 18-19 Ekim’de Hitit Rallisi ile son bulacak.
En az altı yarışta start almanın zorunlu olduğu şampiyonada ekipler ayrıca 27-28 Eylül tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenecek olan KKTC Rallisi’nden ve yurt dışındaki uluslararası rallilerden de şampiyonaya puan taşıyabilecekler.

TIRMANMA

TIRMANMA

Altı yarıştan oluşan ve bu yıl daha da renklenmesi beklenen Türkiye Pist Şampiyonası ise Intercity İstanbul Park, İzmir Park ve İzmir Körfez Pistleri’nde toplam altı yarış üzerinden koşulacak. Şampiyona 05-06 Nisan ve 01-02 Kasım İzmir, 07-08 Haziran ve 23-24 Ağustos Körfez, 05-06 Temmuz ve 22-23 Kasım İstanbul Park yarışlarından oluşacak.
Yeni başlayan sporcuların daha uygun bütçeyle yarışmalarına imkan tanıyan Tosfed kupası uygulaması, 2014 sezonuyla birlikte daha da artıyor. Geçtiğimiz yıl Tosfed Ralli Kupası’nın elde ettiği başarının ardından bu sezon, otokros, pist, karting, trial, baja, drag ve drift branşlarında da Tosfed kupası uygulaması başlatılıyor. Türkiye şampiyonalarının bir alt ligi olarak organize edilecek olan Tosfed Kupası yarışları ise farklı illerde ulusal organizasyon statüsünde gerçekleştirilecek. Ayrıca Tosfed kupaları ile ilgili devam eden pazarlama çalışmaları sonucunda; elde edilecek faydalar bu kupalardaki tüm sporculara eşit ve adil bir dağılımla yönlendirilecek.

OTOKROS

OTOKROS

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş
%d blogcu bunu beğendi: