200 HP’lik Nissan Juke Nismo Türkiye’de

Eğer bir Nissan modeli Nismo logosu taşıyorsa ondan korkmak gerekli. Nissan Motorsport International Limited’in kısaltması olan Nismo, adından da anlaşılacağı gibi Japon markanın resmi performans ve motorsporları departmanı olarak görev yapıyor. Sevimli Juke’u bile bir sporcuya dönüştüren Nismo, bu otomobili maksimum sürüş zevki yaşamak isteyenler için tasarlamış.

Nissan_jukeNismo_2

Eylül ayı itibarıyla Türkiye’de de satışına başlanacak otomobil, direkt enjeksiyonlu turbo motoruyla 200 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor. Nissan markasının ezber bozan modellerinden biri olan Juke Nismo, Avrupa’da satışa sunulan ilk Nismo modeli unvanına da sahip. Performansın ve sürüş zevkinin en ileri seviyelere getirilmesi için her türlü ayrıntının bir uyum içinde yeniden tasarlandığı Juke Nismo, süet spor koltukları, vites topuzu ve direksiyon simidi ile de iç tasarımında da farklı ruhunu ortaya koyuyor. Juke Nismo’nun İnci Beyazı, Kristal Siyahı ve Elmas Grisi dış renk seçenekleri bulunuyor. Yarış pistlerinin efsanevi Nismo markası ile özdeşleşen Juke Nismo’nun DNA’sında Nissan’ın yıllarca motorsporlarına yapmış olduğu yatırım ve teknolojinin temelleri yatıyor. Modifiye edilmiş ön ızgara, hava akımını kontrol eden arka spoyler ve daha alçak ön-arka tamponlarla yüksek hızlarda dahi aracın yer ile olan temasının azalmaması sağlanmış. Juke Nismo, 4×2 ve 4×4 seçenekleriyle satışa sunuluyor. 4×4 versiyonunda, ileri teknoloji Xtronic CVT otomatik şanzıman standart olarak bulunurken, aynı zamanda manuel vites değiştirme olanağına da sahip. All Mode dört tekerlekten çekiş ile daha iyi bir hızlanmanın yanında yol tutuş kabiliyeti de artarken, motor torku ön ve arka akslara gücü eşit olarak dağıtarak viraj kabiliyetini maksimum seviyelere taşıyor.Nissan_jukeNismo_3
Juke Nismo’nun önden çekişli versiyonu 0-100 km/s hızlanmasını 7.8 saniyede tamamlarken, 215 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. 4×4 ise 8.2 saniyede kalkıştan 100 km/s hıza çıkabiliyor ve maksimum hızı da 200 km/s. Önden çekişli ve manuel şanzımanlı Nissan Juke Nismo 98 bin 900 TL, 4×4 otomatik versiyon ise 129 bin 900 TL’lik satış fiyatına sahip. Otomobilin fiyatının yüksek olmasının en büyük nedeni sadece 18 cc. 1618 cc’lik silindir hacmi nedeniyle bir üst sınıf vergi dilimine giren Nismo, böylece daha geniş kitlelere ulaşma şansını da kaçırıyor. Aynı problem, Renault Clio R.S. için de geçerli çünkü iki otomobil de farklı ayarlarda da olsa aynı motoru kullanıyor.

Nissan_jukeNismo_1

(Visited 328 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş