2014 Evoque dokuz kere vites değiştirecek

İlk olarak 2011 yılında satışa sunulan Range Rover Evoque, 2014 model yılı için yenilendi. Dokuz ileri otomatik şanzıman, yeni sürüş destek sistemleri, geliştirilmiş yakıt ekonomisi gibi özelliklerle güncellenen Evoque, 170 bin adetlik global satışıyla, şimdiye kadar üretilen en başarılı Land Rover modellerinden biri olma gücünü artırmak amacında.

RR_Evoque

Modele bağlı olarak yakıt tüketiminin yüzde 11.4 oranında iyileştirldiği otomobilde de CO2 emisyonu da yüzde 9.5 oranında azaltılmış. Bu gelişimde hiç kuşkusuz dokuz ileri otomatik şanzımanın etkisi büyük. İlk olarak mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ZF-9HP kodlu şanzıman, dünyanın dokuz ileri ilk ünitelerinden biri. ZF tarafından iddia edilen ultra hızlı tepki süresi ve hızlı bir şekilde sürüş stilinize uyan bir adaptif vites programıyla dikkat çeken şanzıman, performans ve tüketimi geliştirmesinin yanında konforu da artırıyor.

RR_Evoque_2

Normal koşullarda ve 35 km/s’nin üstündeki hızlarda önden çekişli olarak ilerleyen Evoque, ihtiyaç olduğunda sadece 300 milisaniye içinde dört tekerlekten çekişe geçebiliyor. Yeni Active Driveline dört tekerlekten çekiş yönetim sistemi opsiyonel olarak sunulurken; sistem, aracın dengesini ve çekişini optimize etmek için arka tekerlekler arasında tork dağılımı yapan elektronik diferansiyele de sahip. Bu sistem ilk olarak benzinli motor seçeneğinde sunulacak. 2014 Range Rover Evoque’da standart olan fren destekli tork yönlendirme sistemi, motor torkunun arka tekerleklere değişken oranda dağıtılabilmesine olanak tanıyor. Bu sistem gerektiğinde sol ya da sağ arka tekerleğe fren gücü uygulayarak direksiyon tepkisini ve tutunmayı ideal hale getiriyor.Sürüş destek sistemleri arasında su geçişlerinde derinlik bilgisi sunan Wade Sensing, trafik işareti tanıma ve şeritten ayrılma uyarı sistemleri ve park asistanı da bulunuyor. Yeni Evoque, şimdiki gibi 150 HP 2.2 lt dizel, 190 HP 2.2 lt dizel ve 240 HP 2.0 lt benzinli motor seçeneklerine sahip fakat 2.2 lt’lik dizeller yüksek vergi dilimine girdiği için Türkiye’ye getirilmeyecektir.

RR_Evoque_1

(Visited 107 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş