220 HP’lik Skoda Octavia RS Türkiye’de

Köklü bir motorsporları tarihine sahip olan Skoda, bu tecrübesini aile otomobillerine de taşıyarak Octavia RS’i tasarladı. Agresif çizgilerine yakışan güçlü motor seçenekleriyle dikkat çeken Octavia RS ve Octavia Combi RS, artık Türkiye’de de satılıyor. Bugüne kadar üretilmiş en hızlı Octavia olan RS, 119 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulurken, sipariş üzerine Türkiye’ye ithal edilecek.

SKODA OCTAVIA COMBI RS - OCTAVIA RS

SKODA OCTAVIA COMBI RS – OCTAVIA RS

Octavia’nın karakteristik çizgilerini sportif detaylarla harmanlayan RS; siyah zeminli bi-Xenon ön farlar, seriye özel tamponlar, farklı hava girişleri ve RS logosunun bulunduğu radyatör ızgarasıyla dikkat çekiyor. Bu güçlü ve sportif tasarım unsurları, her an performans sunmaya hazır bir görüntü ortaya koyarken, özel tasarımlı üç farklı jant seçeneği de kombinasyonu tamamlıyor.
Octavia RS’in arka tasarımı da sportifliği ön plana çıkarıyor. Özel krom kaplamalı çift egzoz çıkışı, siyah difüzör, karanlıkta bile ayırt edilmesini sağlayan arka tampondaki yansıtıcı şerit, sedan versiyonda bagaj üzerinde Combi’de ise arka camın üst bölümünde yer alan spoyler, RS serisinin ayrıcalıklı dış detaylarını oluşturuyor. Tüm bunların yanında RS ve Combi RS’de isteğe bağlı sunulan geniş panoramik cam tavan da bulunuyor. Sportif ruh, aracın kabininde de hissediliyor. Gösterge paneli, orta konsol, koltuklar ve tavan kaplamasında siyahın hakimiyeti açıkça görülürken, özel tasarımlı spor RS ön koltuklar, hem sürücü hem de yolcuya sportif deneyimi vaat ediyor. Kırmızı veya gri renkli dekoratif dikişlere sahip bu koltuklardaki yan desteklerse, sürücü ve yolcuları sıkıca sarıyor ve güvenliği artıyor. Koltuklar istenirse deri-kumaş, istenirse tamamen deri kaplamayla alınabiliyor.

SKODA OCTAVIA RS

SKODA OCTAVIA RS

Octavia RS ve Octavia Combi RS, kompakt bir spor otomobile özgü yol tutuşu sağlamak amacıyla standart olarak spor süspansiyonla üretiliyor. Yükseklik 12 mm (Combi’de 13 mm) alçaltılırken, yeni geliştirilen arka aks ve güçlendirilmiş şasi de aracın sportif karakterini sağlayan unsurlar arasında. ESC sistemine entegre edilmiş XDS elektronik diferansiyel kilidi, virajların sportif ve güvenli şekilde dönülmesini sağlıyor. Yeni elektro-mekanik direksiyon kutusu da, sürücünün küçük hareketlerle virajlarda aracın ideal çizgisini rahatlıkla yeniden kazanabilmesine olanak tanıyor.
Bunlara ek olarak Octavia RS ve Octavia Combi RS’te sürücülerin tek bir düğmeyle çekiş özelliklerinin yanı sıra sportif motor sesini ayarlamaya yarayan ‘performans modu seçimi’ de bulunmakta. Octavia RS istenirse RS Challenge paketiyle de satın alınabiliyor ve bu paket, tur zamanını da ölçebilen renkli ‘Maxi DOT’ dahili bilgisayarı da kapsıyor.
Bugüne kadar üretilmiş en güçlü Octavia olan Octavia RS, gücün yanı sıra daha düşük yakıt tüketimi de sunan motor seçeneklerine sahip. 220 HP gücündeki 2.0 lt TSI benzinli motor 100 km’de ortalama 6.2 lt yakıt tüketim değerine sahip. 248 km/s maksimum hıza ulaşabilen otomobilin 0-100 km/s hızalanmasıysa 6.8 sn. 184 HP gücündeki 2.0 lt TDI dizel motorlu versiyon ise 232 km/s maksimum hıza (0-100 km/s 8.1 sn) ulaşırken, 100 km’de ortalama 4.6 lt yakıtla idare ediyor. Her iki motor seçeneği de altı ileri DSG çift kavramalı otomatik şanzıman ile sunuluyor.

(Visited 323 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş