HABERLER YENİLİK

Lüks SUV: Aston Martin DBX

Aston Martin’in 106 yıllık başarılarla dolu tarihinde yeni dönemin startı, 20 Kasım 2019 tarihinde verildi. Markayı dünya çapında yeni zirvelere taşımayı hedefleyen ve ilk SUV’u olan DBX’in lansmanı, Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleştirildi. 2015 yılında başlayan ve geçen yıl da Galler’deki fiziki testlerle sonlanan muhteşem serüvenin doruk noktası: Aston Martin DBX… Markanın ilk SUV’u Aston Martin’in daha önce keşfedilmemiş bir segmentteki olağanüstü performans, stil ve kullanılabilirlik sunma arayışındaki yeni döneme işaret ediyor. Dünyaca ünlü otomobil üreticisi Aston Martin, spor otomobillerin dinamikliğini off-road araçların fonksiyonelliğiyle birleştirerek sektördeki standartları sarsacak ilk lüks SUV’unu yollara çıkarttı.

ASTON MARTIN DBX

Aston Martin Lagonda Başkanı ve CEO’su Dr. Andy Palmer, DBX’in Aston Martin için ne denli heyecan verici bir deneyim olduğunu şu sözlerle ifade etti: “DBX’in Aston Martin için ne kadar heyecan verici ve önemli olduğunu ‘yeterince’ vurgulayamıyorum! Bu güzel SUV, şimdiden şirketimizi yeni alanlara ve ilham verici yönlere taşıdı.

DBX ayrıca ‘ikinci yüzyıl planı’mızın üçüncü ve son aşamasında önemli bir dönemi işaret ediyor: Yalnızca portföyümüzün genişlemesini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda Aston Martin’in ikinci üretim tesisindeki bir başlangıcı da müjdeliyor. Bu modeli, uzmanlığımızla oluşturduk ki kadın yöneticilerimiz de dahil olmak üzere tüm danışmanlarımızın paha biçilmez bilgi ve deneyimlerinden yararlandık. Bu, büyük İngiliz markası için gerçek bir dönüm noktasıdır. İnanıyorum ki DBX, onu gündelik yaşamlarında deneyimleyecek herkesi ödüllendirecektir…” Aston Martin’in St Athan, Galler’deki tesislerinde hayata geçirilen DBX, sektörde pek de rastlanmayan, sıradışı, çok özel bir SUV. İngiliz tasarım ve mühendisliğinin sınırlarını zorlayan, sektöre vizyon katacak bir ürün…

2245 kg ağırlığındaki model, 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlıyor. Maksimum hızı ise 291 km/s. Aston Martin’in spor otomobillerinde de kullanıldığı alüminyum gövdesi, hem çok hafif hem de inanılmaz derecede sert. Bu müthiş teknoloji sayesinde DBX, şehirde de arazi şartlarında çok güçlü ve dinamik olabiliyor. Standart olarak savrulma önleyici sisteme sahip üçlü adaptif havalı süspansiyon ve elektrik kontrollü adaptif amortisörlerle birlikte gelen Aston Martin DBX’in yüksekliği, çevre koşullarına bağlı olarak 145 mm artırılıp 50 mm azaltılabiliyor. Bu özellik de sürücüye, her türlü arazi koşullarıyla mücadele edebilme önceliği sunuyor.

DB11 ve Vantage’da bulunan 4.0 litrelik çift turbo V8 motoru kullanan Aston Martin DBX, özel düzenlemelerin ardından bu üniteden 550 HP güç ve 700 Nm tork çıkışı alabiliyor. Motor sesinin çok iyi olduğu bu lüks SUV, aktif egzoz sistemi ve silindir kapatma özelliği ile de dikkat çekici. Aston Martin DBX, gücünü yola dokuz ileri otomatik şanzımanla aktarırken, dört tekerlekten çekişden de yardım alıyor. Havalı süspansiyonlu araçta, aktif diferansiyel kontrolü ve elektrikli limitli kaydırmalı arka diferansiyel gibi özellikler de bulunuyor. DBX’in kabininde de performans verilerini destekleyen lüks bir tasarım bulunuyor.

Tamamen deri işlemeli koltuklar ve pek çok detay, Alcantara ile de satın alınabiliyor. DBX, kabin boyunca metal, cam ve ahşabın akıllıca kullanımı ile malzemelerin orijinalliğini koruyor. Aston Martin’in kişiselleştirme kanadı Q’ya başvurularak aracın orta konsolunu ahşap elemanlarla süslemek mümkün. İlk tam boyutlu beş koltuk modeline sahip DBX, çok geniş bagaj kapasitesiyle de iddialı (623 litre). DBX’in koltukları dik konumdayken 832 litre hacim sunuyor. Ön kısımda 10.25 inçlik bilgi eğlence sistemi mevcut. Ekrana 12.3 inç büyüklüğündeki dijital gösterge paneli eşlik ederken Apple CarPlay sistemi ve 360 derecelik kamera da standart donanımlar arasında.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: