CITROEN HABERLER MERT YILMAZ SÜRÜŞ

SUV gibi ticari: Citroen Berlingo

SUV çılgınlığı MPV’leri bitirdi hatta hafif ticari araçlara bile evrim geçirtti. Yeni Citroen Berlingo’ya bakıldığında ilk düşünülen bu oluyor. Gerçekten de düz inen arka kısmı ve uzun bagaj kapağı olmasa SUV denebilecek çizgilere sahip. Tabii test aracımızda 4100 TL’lik XTR opsiyonu olduğunu da söylememiz gerekiyor. Bu sayede jantlar 17 inçe yükseliyor. Markanın güncel tasarım çizgilerini taşıyan Berlingo’nun kardeşleri Peugeot Rifter ve Opel Combo’dan daha şık göründüğünü söyleyebiliriz. Aracın içine geçildiğinde de şık tasarım çizgileri devam ediyor. Malzeme ve işçilik kalitesi, bu tarz bir araç için fazlasıyla yeterli.

CITROEN BERLINGO

Test aracımız en üst paket olduğu için eksiksiz bir donanıma sahipti. Özellikle XTR paketiyle gelen Wild koltuklar oldukça şık. Günlük kullanımda ihtiyacınız olan her detay elinizin altında. Daha da önemlisi oldukça geniş bir alana sahipsiniz. Bagaj hacmi doğal olarak devasa boyutlarda. Arka koltukları katlayarak 3000 lt’ye kadar ulaşmanız mümkün. Bu da Berlingo’yu her türlü aktivitede kullanabileceğiniz anlamına geliyor. İsterseniz hafta sonu maceraları yaşamak isteyin, isterseniz ailece gezin, isterseniz hafta arası iş için kullanın. Berlingo, tüm bu aktivitelere uyum sağlayabiliyor. Klasik Fransız fonksiyonelliği yeni Berlingo’da da devam ediyor.

Fonksiyonel yapı
Saklama gözlerinin çokluğu ilk anda dikkat çekiyor. 92 litre hacimli Modutop sayesinde birçok eşyanızı göz önünden kaldırabilirsiniz. Üç parçalı arka koltuklar da fonksiyonelliği artan en önemli özellikler arasında. Koltuklar öne doğru katlanabildiği için uzun eşyalarınızı da sığdırabiliyorsunuz. Kısaca Berlingo’nun içinde ticari bir araçta olduğunuz hissine hiç kapılmıyorsunuz. Bu duyguyu sağlayan en önemli detaylardan biri süspansiyon konforu. Sistem darbeleri başarıyla emiyor ve içeriye yansıtmıyor. Citroen’in son dönemde iyice vurgulamaya başladığı konfor olgusunu aracın her detayında hissetmeniz mümkün. Berlingo, hafif ticari araçları hiç sevmeyen kitleleri bile kendine bağlayabilecek özelliklere sahip. Ailenizi taşırken güvenliğe de önem verirsiniz. Berlingo, bu anlamda da zengin bir donanım sunuyor.

“Citroen Berlingo, hafif ticari araçları hiç sevmeyen kitleleri bile kendine bağlayabilecek özelliklere sahip”

Yüksek taşıma kapasitesi
Opsiyonel olarak sunulan güvenlik paketinde aktif şerit takip sistemi, hız levhası tanıma sistemi ve aktif güvenlik fren sistemi yer alıyor. Bu paketin bir üstü de mevcut. Plus paketini satın alırsanız, genişletilmiş trak işareti tanıma, sürücü dikkat uyarı sistemi ve akıllı far sistemi de geliyor. Bu tarz araçları satın aldığınızda performans ve tüketime de önem verirsiniz. Performans derken 0-100 km/s hızlanmadan bahsetmiyoruz. Aracı yüklediğinizde de çekişinin iyi olması gerekir. Berlingo’nun 1.5 lt BlueHDi motorunun 100 ve 130 HP olmak üzere iki seçeneği bulunuyor. 100 HP’lik versiyon 250 Nm torka sahipken, 130 HP’de 300 Nm’ye kadar yükseliyor. Sadece bu veriler bile sıkıntı yaşamayacağınızı anlatıyor. Berlingo’nun azami yüklü ağırlığı 2360 kilogram. Yani sürücüyle birlikte 1550 kg olsa 810 kg yük taşıyabilir.

300 Nm tork
1750 d/d’den itibaren gelen 300 Nm tork, Berlingo’yu oldukça esnek hale getiriyor. Şimdilik sadece altı ileri manuel şanzımanla satılan otomobilin 2020’de sekiz ileri otomatik şanzımanlı versiyonunun da ülkemize geleceği açıklanıyor. 185 km/s maksimum hızı ve 10.3 saniyelik 0-100 km/s hızlanması, Berlingo’nun binek otomobillere yakın bir performansı olduğunu gösteriyor. Tabii hızlanma verileri ikinci planda kalıyor. Bu tarz araçlarda verimlilik daha önemli. Fransız otomobilleri genellikle az yakar. Berlingo’da da durum değişmiyor. Fabrika verisi ortalama yakıt tüketimi 4.5 lt/100 km olarak veriliyor. Bu değer kâğıt üstünde kalmıyor. Sağ ayağınıza dikkat ederseniz 5.0 lt/100 km’nin altında kalmanız mümkün.

Otomatik şanzıman gelecek
Sonuç olarak Citroen Berlingo çıtayı çok yükseklere taşıdı. Şimdilik tek eksikliği otomatik şanzıman ama o da gelecek…
Mert YILMAZ

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Citroen Berlingo 1.5 BlueHDI Shine (XTR paket)
Fiyat 127.500 + 4100 TL
Motor 1499 cc, 4 silindirli, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç 130 HP 3750 d/d
Tork 300 Nm 1750 d/d
0-100 km/s 10.3 sn
Maksimum hız 185 km/s
Şanzıman 6 ileri manuel
Yakıt tüketimi 4.5 lt/100 km
Bagaj hacmi 775/3500 lt
Ağırlık 1467 kg

ARTILAR
Tasarım, donanım, genişlik, sürüş konforu

EKSİLER
Otomatik şanzımanlı versiyon henüz gelmedi

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: