HABERLER SEAT YENİLİK

İşte karşınızda yeni Seat Leon

Seat, kompakt sınıftaki yeni Leon’u tanıttı. 1999 yılından bu yana Seat ürün yelpazesinin temel taşı olan Leon, üç kuşak modeliyle 2.2 milyondan fazla satış gerçekleştirdi. Tamamen yenilenen Leon, Seat’ın Barselona’daki Martorell tesislerinde tasarlanmış ve geliştirilmiş. Yeni platform sayesinde elektrikli güç aktarma organları da otomobilde yer alabilecek.

SEAT LEON

Yeni nesil Leon, yolculara dijital hayatlarını daha rahat yaşayabilecekleri bağlanabilirlik özellikleri sunuyor. Yeni modelin İspanyol markanın ürettiği ilk tam bağlantılı aracı olduğu söyleniyor. Otomobilde kablosuz şarjdan Android Auto ve Apple CarPlay uyumu gibi tüm modern otomobillerde bulunan özellikler mevcut. Kullanıcılar araca uzaktan bağlanabiliyor ve Seat Connect üzerinden araç verilerine ulaşabiliyor. Böylece plug-in hybrid modellerde akü şarjını yönetmek ve elektronik klimayı kontrol etmek mümkün hale geliyor.

Yeni Seat Leon, sürücülerin yaklaşmakta olan trafik ışıklarının durumu veya yoldaki bir olay hakkında bilgi veren, bulut tabanlı bir teknoloji olan Car2X bağlantısına da sahip. Güvenlik yeni Leon’un kalbi konumunda MQB Evo platformu üstünde yükselen otomobil, sert bir güvenlik hücresine sahip. Ayrıca, adaptif hız sabitleyici ve acil yardım 3.0 gibi en gelişmiş sürücü destek sistemlerini de bünyesinde barındırıyor.

“Leon ilk kez 1.0 litrelik üç silindirli 110 HP TSI motoru kullanacak. Ayrıca, 130 ve 150 HP güçlerindeki 1.5 litrelik, dört silindirli TSI ünite de mevcut”

Yeni Seat Leon’un boyutlarına bakıldığında hacim ve oranların artırılmış olduğu görülüyor. Aracın toplam hacminin temelini artan aks aralığı oluşturuyor. Böylece arkadaki yolcular için 49 mm ekstra bacak boşluğu elde edilmiş. İç mekânda evrimsel tasarım değişiklikleri görülüyor ve tüm bunlar sürücü ve yolcuları merkeze yerleştiriyor. Minimalist ve şık olması hedeflenen kabinde ergonominin artırılması için düğme ve butonların sayısı en aza indirgenmiş. Bunu elde etmek için multimedya sistemine hareket tanıma da eklenmiş.

Leon’un iç mekânının merkezinde, yüksek çözünürlüklü 10.25 inçlik yapılandırılabilir sürücü gösterge paneli yer alıyor. 10.0 inçlik bilgi-eğlence sistemyle Seat dijital kokpit olarak adlandırılan bu yeni tasarımın arayüzü yeni Seat Digital Lab’de oluşturulmuş. Beş kapılı Leon, 380 litrelik bagaj kapasitesine (önceki nesle aynı) sahipken, station versiyon 30 litre artışla 617 litreye ulaşmış.

Verimli motor seçenekleri

Tamamen yenilenen otomobil, verimliliği artırmak için artık elektrikli modeller de sunuyor. Yeni modelde benzinli (TSI) ve dizellerin yanında (TDI), hafif hibrit (eTSI) ve plug-in hibrit (eHybrid) üniteler de mevcut. Bu motor seçeneklerinin hepsi en yüksek seviyede performans ve verimlilik sağlamak üzere tasarlanmış. Motor seçenekleri, altı ileri manuel veya yedi ileri çift kavramalı DSG otomatik şanzımanla eşleştirilebiliyor.

DSG otomatik şanzıman kullanan modeller artık kablosuz teknolojiden faydalanıyor. Yeni sistemde vites değiştiricinin artık vites kutusuna mekanik olarak bağlanmadığı görülüyor. Bunun yerine vites değişimini göstermek için elektronik sinyaller kullanacak şekilde tasarlanmış. Bu teknoloji, sadece verimliliği artırmakla kalmıyor aynı zamanda daha çekici bir sürüş sunuyor.

FR ve FR Sport modellerinde, sürüş modu ön ayarlarına ek olarak, eko, normal ve spor modları da sunuluyor. Yeni Leon’un benzinli motorlarının tümü direkt enjeksiyonlu ve turbo şarjlı üniteler. 110 ve 190 HP arasında güç çıkışları sağlayan bu motorlar, 1.0 lt’den 2.0 lt’ye kadar ulaşıyor. Leon ilk kez 1.0 litrelik üç silindirli 110 HP TSI motoru kullanacak. Ayrıca, 130 ve 150 HP güçlerindeki 1.5 litrelik, dört silindirli TSI ünite de mevcut. Bu motorlar, aktif silindir yönetimine sahip. Yani ihtiyaç olmadığı durumlarda iki siindir devre dışı kalabiliyor. Leon’un en güçlü benzinli motorunu 190 HP’lik 2.0 litrelik TSI oluşturuyor.

Dizellere bakıldığında 2.0 lt’lik TDI’lar görülüyor. Bu motor, 115 ve 150 HP’lik iki versiyona sahip. Dizel motor, NOx emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak için çift AdBlue enjektörleri içeren yeni bir seçici katalitik indirgeme sistemi sunuyor.

Tamamen yenilenen otomobil, hafif hibrit teknolojisi (eTSI) ile de satın alınabilecek. 1.0 TSI ve 1.5 TSI 150 HP benzinlilerde bulunan sistem, 48 voltluk hafif hibrit teknolojisini içten yanmalı motorla birleştiriyor.

Seat, Leon’un plug-in hibrit versiyonunu da sunuyor. 1.4 litrelik TSI benzinli motor ile birleşen elektrik motoru, 13kWh lityum-iyon pil takımından güç alıyor. DSG şanzımanlı olan bu model, toplam 204 HP güç çıkışı sunuyor. 3.6kW AC giriş ile şarj edilen otomobil, 3.5 saatten daha kısa bir sürede sıfırdan tamamen şarj edilebiliyor. Bu versiyon, 60 km’ye kadar sadece elektrik gücüyle yol alabilme olanağı sunuyor.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: