HABERLER MERCEDES YENİLİK

Yeni Mercedes-Benz GLA Türkiye’ye geldi

Türkiye’deki güncel Mercedes-Benz kompakt sınıf ailesinin altıncı modeli olarak satışa sunulan yeni GLA; işlevsellik, geniş iç mekân ve yüksek güvenlik özellikleriyle öne çıkıyor. Yeni Mercedes-Benz GLA, temmuz ayı itibarıyla GLA 200 motor seçeneğiyle 412 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

MERCEDES GLA

Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu ve Otomobil Grubu Başkanı Şükrü Bekdikhan, “Yeni GLA, şehir hayatının macerasını yaşayanların SUV’u. Tasarıma ve güvenliğe önem veren, aynı zamanda macera ruhlu kitleyi yeni GLA ile birlikte Mercedes-Benz markasıyla tanıştırmayı umuyoruz. Yeni GLA’nın da katkısıyla premium kompakt segmentteki atağımızı sürdürüyor ve GLA satışlarımızın en az üçte birinin; daha önce Mercedes-Benz markasını deneyimlememiş kişilerden olmasını hedefliyoruz” dedi.

Mercedes-Benz’in kompakt SUV sınıfındaki ilk modeli olan GLA, tamamen yenilenen ikinci jenerasyonu ile temmuz ayından itibaren Türkiye’de satışa sunuldu. 163 HP’lik turbo benzinli motor ve 7G-DCT otomatik şanzımanın standart olarak sunulduğu yeni Mercedes-Benz GLA 200; Progressive donanım paketiyle 412 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. AMG donanım paketine sahip model ise 454.000 TL’lik fiyatıyla müşteri bekleyecek.

Önceki nesil ile kıyaslandığında daha güçlü bir karakter sergileyen yeni GLA; 1611 milimetrelik yüksekliği ile önceki nesline oranla 10 cm daha fazlasını sunuyor. Yeni GLA’da hem SUV araçlara özgü yüksek oturma pozisyonu hem de ön koltuklardaki baş mesafesi artmış durumda. Yeni GLA’nın uzunluğu önceki nesline göre 1.5 cm kadar kısalmasına rağmen, arka koltuk diz mesafesi önemli oranda artırılmış.

Dikleştirilmiş ön bölüm, kısa ön ve arka gövde uzantıları kadar; otomobilin etrafını çevreleyen korumalar da arazi araçlarına özgü karakteristik tasarım unsuru olarak devreye giriyor.

Yeni Mercedes-Benz GLA, tasarım detaylarıyla kendinden emin bir görünüm sergiliyor. Ön bölümde başlayan çizgi A sütununu takip ederek kompakt cam alanların oluşturduğu yaşam alanıyla bütünleşiyor. Motor kaputunun üstündeki güç kubbeleri kadar 20 inçe kadar jant seçenekleriyle de kendinden emin ve dinamik tasarımı vurguluyor.

Sadeleştirilmiş çizgiler ve yalın tasarımın yansıması olan düzgün yüzeyler sportiflik ile modern tasarımı özenle harmanlıyor. Güçlü omuz çizgisi kadar coupe tarzındaki cam çizgisi de GLA’ya özgü bir tasarım özelliği olup; otomobilin dinamik ve şık görünümünü daha da vurguluyor.

Mercedes-Benz markasının diğer SUV modelleri gibi GLA’da da geniş boşluklara sahip olan; ortasından yatay bir çıta geçen ve merkezinde bir ‘yıldız’ taşıyan radyatör ızgarası dikkat çekiyor. Markaya özgü bir uygulama olarak farların iç grafik tasarımı dahil olmak üzere birçok kaliteli detay öne çıkıyor.

Kaslı omuz çizgisi önden arkaya doğru genişleyerek güçlü bir arka görünümü beraberinde getiriyor. Kapıların alt kenarı ise marşpiyelerin üzerine biniyor. Böylece binme-inme hareketleri daha konforlu hale gelirken: aynı zamanda pantolon paçalarının kirlenmesi önleniyor ve yandan çarpışma güvenliği artıyor. Otomobili çevreleyen kaplamalar bir yandan ek koruma faktörü olarak devreye girerken; diğer yandan ön ve arka tampon altı eklentileri gibi otomobilin off-road karakterine vurgu yapıyor.

Bagaj kapağına kadar uzanan iki parçalı arka aydınlatma grubu tasarımı ve tampona entegre edilen geniş reflektör; bir yandan daha geniş bir bagaj açıklığına imkan tanıyarak yükleme kolaylığını desteklerken; aynı zamanda otomobilin arkadan bakıldığında daha geniş ve güçlü görünmesini sağlıyor. Alüminyum tavan rayları ve krom kaplamalı bagaj eşiği de fonksiyonelliği desteklerken otomobilin off-road karakterini güçlendiriyor.

Kaliteli iç mekân

Yeni GLA’nın ön konsolu, sürücü ve yolcu tarafı görsel olarak ayrılmış temel bir gövdeden oluşuyor. Sürücü tarafını ve orta konsolu geniş ekranlı mimari domine ederken yolcu tarafında şık tasarımlı süslemeler görülüyor. Söz konusu ekranlar iki adet 7.0 inç; biri 7.0 ve diğeri 10.25 inç ve iki adet 10.25 inç olmak üzere üç farklı versiyon olarak sunuluyor.

Toplam beş adet havalandırma çıkışı, türbin motorlarını andıran yuvarlak görünümü ile şık ve sportif bir görüntü sergiliyor. Kapı panelleri ile konsol tasarım olarak birbiri ile bütünleşiyor. Mercedes-Benz kullanıcı deneyimi adı verilen bilgi-eğlence sistemi standart olarak sunulurken; aynı zamanda isteğe bağlı olarak farklı donanımlarla da kullanıcı tarafından kişiselleştirilebiliyor.

Sistem; yüksek performanslı işlemci, yüksek görüntü kalitesi ve grafikler, görsel kişiselleştirme olanakları; ön camda sanal gösterge paneli, arttırılmış gerçekliğe sahip navigasyon; öğrenme yeteneği olan yazılım ve “Hey Mercedes” kelimesiyle etkinleşen akıllı sesli komut sistemi gibi özelliklerle öne çıkıyor.

Her ne kadar yerini aldığı öncüsüne kıyasla daha kısa olsa da yeni GLA daha geniş bir iç mekân hacmi sunuyor. Arka koltuk diz mesafesi ve bagaj hacmi önemli oranda artış gösteriyor. Daha yüksek ve daha dik konumlandırılan sürücü ve ön yolcu oturma pozisyonu, öncüsüne oranla daha fazla SUV karakteri sunuyor. Sürücü ve ön yolcu, yeni GLA’da A-Serisi’ne kıyasla 140 mm ve B-Serisi’ne kıyasla 50 mm daha yüksekte oturuyor. Yüksek oturma pozisyonu kadar daha ince sütun tasarımlarının da katkısıyla daha fazla görüş alanı sunuluyor.

Toplamda 140 mm kadar ileri-geri hareket edebilen manuel ayarlanabilir arka koltuklar; ihtiyaca göre daha fazla bagaj alanı ya da diz mesafesini kullanım amacına bağlı olarak ayarlama imkânı sunarken; sırt eğimi, oturma pozisyonunu ayarlama olanağı tanıyor. 40/20/40 oranında üç parça halinde katlanan arka koltuklarla bagaj hacmi daha büyük nesneleri taşımak üzere büyütülebiliyor.

Standart olarak sunulan yükseklik ayarlı bagaj zemini fonksiyonelliği destekliyor. Örneğin arka koltuklar katlı konumda bagaj zemini üst konumda tutulursa; ön koltuk sırtlıklarına kadar uzanan neredeyse tamamen düz bir yükleme zemini elde edilebiliyor. Ayrıca arka koltuklar ileri kaydırılarak bagaj zemini en alt konuma getirildiğinde koli gibi büyük nesneler taşınabiliyor.

Yeni GLA, sürücüyü destekleyen ve sürücünün hayatını kolaylaştıran en güncel sürüş yardım sistemleriyle kompakt sınıftaki en üst güvenlik seviyesini sunuyor. Sürüş yardım paketinin en güncel özellikleri olarak acil durum manevra yardımcısı, acil durum şerit yardımcısı; araçtan çıkış kör nokta uyarı sistemi ve hatta yaya geçidindeki kişilerin algılanması gibi özellikler bulunuyor.

Bunun dışında; Distronic, aktif takip yardımcısı, aktif direksiyon yardımcısı, hız sınırına otomatik uyarlama yardımcısı; tıkanıklık acil fren fonksiyonu, aktif şerit takip yardımcısı, aktif kör nokta yardımcısı; çapraz trafik fonksiyonuna sahip aktif fren yardımcısı ve Pre-Safe Plus gibi özellikler sürüş yardım paketinde devreye giriyor.

Mercedes-Benz GLA 200, 1332 cc’lik dört silindirli bir motora sahip. 163 HP güç ve 250 Nm tork üreten bu motor otomobili 210 km/s maksimum hıza taşıyor. 0-100 km/s hızlanması 8.7 saniye olan GLA 200’ün ortalama yakıt tüketimi 6.0 lt/100 km olarak veriliyor. Otomobilde 7G-DCT adı verilen, yedi ileri çift kavramalı otomatik şanzıman bulunuyor.

 

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: