PEUGEOT YENİLİK

270 HP’lik Peugeot RCZ R yaz aylarında Türkiye’de

2007 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda konsept olarak sergilenen Peugeot RCZ, 2.5 yıl kadar kısa bir süre sonra seri üretime geçti. Kaslı görüntüsüyle dikkat çeken bu sportif coupe, şimdiye kadar 55 bin adetlik satış rakamına ulaşırken, 2012 Paris Otomobil Fuarı’nda makyajlı versiyonuyla sergilendi.

Peugeot_RCZR_3

Otomobilin gelişimini durdurmayan Fransız marka, şimdi de Peugeot Sport imzalı 270 HP’lik RCZ R ile gövde gösterisi yapıyor. Peugeot RCZ R, 270 HP gücündeki 1.6 lt turbo motoruna rağmen sadece 145 g/km düzeyindeki düşük CO2 emisyon seviyesiyle benzeri görülmemiş bir performans ve verimlilik düzeyi sunuyor. Peugeot Sport tarafından geliştirilen bu motor ile uyumlu olarak, Torsen kilitli diferansiyelle eşleşen özel yürüyen aksam, dinamik sürüş performansını da garanti ediyor. Peugeot tarihinin en güçlü seri üretim modeli unvanına da sahip olan RCZ R, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 5.9 saniyede tamamlıyor. Maksimum hızı 250 km/s’de elektronik olarak sınırlandırılan otomobil, 2014 yılının yaz aylarında Türkiye pazarında da satışa sunulacak. Tabii performans değerleri bununla sınırlı değil. 0-400 metreyi 14.2 saniyede, 1000 metreyi ise 25.4 saniyede kat edebilen otomobil, 80-120 km/s ara hızlanmasını en yüksek viteste 6.8 sn’de tamamlıyor. Bu esneklik, altı ileri manuel şanzımanın özel dişli oranları ile kazanılmış. Sadece 1.6 litre silindir hacmiyle 270 HP güç üreten yeni motor, spesifik güç anlamında da bir rekortmen. Litre başına yaklaşık 170 HP üreten motor, seri üretim modeller arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip, üstelik performansına karşılık şimdiden Euro 6 emisyon standartlarına uyum gösteriyor.

Peugeot_RCZR

RCZ R, sadece motordan ibaret değil. Aerodinamik üzerinde yapılan çalışmalar ve yüksek hızlarda yol tutuşu artıran yeni bir spoyler ile arkadaki yere basma gücü 15 kN artırılmış. Kaputa entegre edilen bu büyük arka spoyler arkadan bakıldığında silueti uzatırken, aynı zamanda daha yüksek bir downforce sağlıyor. Arka difüzör RCZ R’ın arka tasarımını tamamlarken, performans ve ses için yeniden tasarlanan egzoz sistemi iki yandaki simetrik krom egzoz çıkışlarıyla dikkat çekiyor. Ayrıca, otomobili hafifletme arayışı da özel parçaların geliştirilmesinde büyük rol oynamış. 200 HP’lik RCZ’ye kıyasla 17 kg daha hafif olan otomobil, 1280 kg ile 4.7 kg/HP’lik ağırlık/güç oranına erişiyor.
Böyle bir otomobil güzel de görünmeli. Siyah mat tavan kuşakları ve koyu titanyum maskeli bi-xenon farlarla donatılmış RCZ R, dinamizmi artıran ve özgün olarak tasarlanan sportif unsurları ile kardeşlerinden ayrılıyor. Yol tutuş ile birlikte aynı zamanda çekişi arttıran 10 mm alçaltılmış şasi ve 19 inç alüminyum alaşım jantları RCZ R’a özgün bir stil katıyor ve otomobil yere ‘yapışık’ gibi görünüyor. Büyük frenleri kapsayacak şekilde soğutmayı maksimize etmek üzere tasarlanan sportif tasarımlı çift renkli jantlar, doğrudan alaşım içine işlenmiş R harfi ile kendini belli ediyor. Jantların arkasında ise dev diskler ve Peugeot Sport imzalı kırmızı kaliperler görünüyor. Radyatör ızgarası üzerindeki kırmızı Peugeot yazısı ve ayrıca arkada da bulunan ‘R’ amblemi RCZ R’ın dış tasarımını tamamlıyor.

Similar Posts