SKODA YENİLİK

Skoda Kodiaq makyajlandı

Skoda’nın SUV sınıfındaki ilk gerçek modeli olarak kabul edilebilecek Kodiaq, üretime başlamasından yaklaşık dört yıl sonra makyajlandı. Kodiaq’ın ilk olduğundan bahsediyoruz ama Skoda’nın tarihinde 1966’da üretilen Trekka gibi modeller de var. Ayrıca bir crossover olan Yeti’yi de unutmamak gerekli. Çek markası, yedi koltuklu olarak da sipariş edilebilen Kodiaq’ın duygusal tasarımını daha da geliştirmeyi hedeflerken aerodinamiğini iyileştirmeyi de unutmamış. Bu büyük Skoda SUV için sunulan seçenekler arasında ilk kez yenilikçi tam LED Matrix farlar yer da alıyor.

Kodiaq, ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da çok sevilen bir model. Skoda, uluslararası talebi karşılamak için Çin, Hindistan ve Rusya’da da bu büyük SUV için üretim hatları kurdu. Geçtiğimiz mart ayı sonunda 600 bin adetten fazla Kodiaq’ın dünya çapındaki montaj hatlarından çıktığı belirtiliyor.

Serinin en sportif üyesi olan Kodiaq vRS, sadece görsel bir makyaj geçirmekten öte artık daha güçlü bir TSI motora sahip olacak. Güncellenen Kodiaq, temmuz ayından itibaren satışa sunulacak. Bir aksilik olmazsa Türkiye’ye de yaz aylarında gelecektir. Kodiaq’a yapılan makyajın radikal boyutlarda olduğunu söyleyemeyiz, genel görüntüsünü koruyor ama artık daha modern ve kaslı olduğunu söylemek mümkün. Ön ve arka taraftaki alüminyum efektli detaylar aracın off-road stilini artırmış. Yükseltilmiş kaput ile yeniden biçimlendirilmiş ön kısım ilk dikkat çeken detaylar arasında. Ön farlar artık daha ince bir yapıya sahip ve elbette ön-arka tamponlar da yenilenmiş.

Izgara da yeniden tasarlanmış ve artık daha dik bir konumda yer alıyor. Kodiaq standart olarak LED farlara sahip ve bahsettiğimiz gibi ilk kez tam LED Matrix farlarla donatılabilecek. 20 inçe kadar olan yeni alaşım jantlar, bu büyük SUV’un dinamik görünümünü daha da artırıyor. Özel Aero jantlar, yeniden tasarlanmış ön ve arka tamponlar ve arka camın yan taraflarındaki yeni parlak siyah arka rüzgarlık şık görünmenin yanında sürüklenme direncini de azaltıyor. Diğer kardeşleri gibi Kodiaq vRS de artık farklı, tamamen kendine özgü bir ön tampona sahip.

Gelişen iç mekân

Skoda, yeni dekoratif şeritler, ek kontrast dikişler ve geliştirilmiş LED ortam aydınlatma işlevleri sunarak Kodiaq’ın iç mekânının görünümünü ve hissini yeni bir düzeye taşımış. Seçenekler arasında ilk kez çok yönlü elektrikli koltuk ayarı, havalandırma ve masaj işlevine sahip ergonomik koltuklar da yer alıyor. İsteğe bağlı olan Eco koltuklar, geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş döşemelere sahip. 575 Watt’lık Canton ses sistemi, ön paneldeki merkezi hoparlöre ve bagajdaki subwoofer’a ek olarak, artık sekiz yerine on hoparlör sunan bir başka isteğe bağlı ekstra özellik.

10.25 inç ekrana ve dört farklı düzene sahip olan sanal kokpit çoğu donanım seviyesi için bir seçenek olarak mevcut ancak Kodiaq vRS için standart olarak geliyor. Skoda’nın yeni çok işlevli iki kollu deri direksiyon simidi artık Kodiaq’ta da mevcut olacak. SportLine ve vRS versiyonlarında üç kollu spor direksiyon kullanılmaya devam edecek. Yeni direksiyon simidinin opsiyonel olan bir özelliği de sürücünün direksiyon simidine sürekli olarak dokunup dokunmadığını tespit edebiliyor oluşu. Bu da tıbbi acil durumların hemen tespit edilmesine olanak tanıyor.

Skoda Kodiaq’ın bilgi-eğlence sistem, entegre bir eSIM sayesinde her zaman çevrimiçi olabiliyor. Laura dijital ses asistanı 15 dili anlıyor ve hatta Çekçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca da dahil olmak üzere akıcı bir şekilde konuşulan cümleleri bile işleyebiliyor. Akıllı telefonlar, kablosuz SmartLink teknolojisi, Android Auto, Apple CarPlay veya MirrorLink kullanılarak Kodiaq ile eşleştirilebiliyor. Ayrıca MySkoda uygulamasını kullanarak araca uzaktan erişim de mümkün. Bu özellik sayesinde akıllı telefon aracılığıyla kapılar açılıp-kilitlenebiliyor.

Bolero bilgi-eğlence sistemi ve Amundsen navigasyon sisteminin her biri 8.0 inçlik bir dokunmatik ekran sunarken, sınıfının en iyilerinden Columbus navigasyon sisteminin ekranı 9.2 inç boyutunda. Ayrıca Kodiaq’ta akıllı telefonların endüktif olarak kablosuz şarj edilmesi de mümkün. Mobil cihazlar modern USB-C soketleriyle bağlanabiliyor ve şarj edilebiliyor. Dikiz aynasındaki ek bir USB-C bağlantı noktası isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

4.70 m uzunluğundaki Kodiaq zaten çok geniş iç mekânı ile tanınıyordu. İsteğe bağlı olarak katlanabilen üçüncü koltuk sırası ile yedi yolcuyu taşıyabilen Kodiaq, arka koltuklar katlandığında 2065 lt’lik bir bagaja erişiyor.

Yenilenen motorlar

Sportif Kodiaq vRS yalnızca görsel bir makyajla yetinmiyor. Aynı zamanda yeni bir motora da sahip. 2.0 TSI benzinli motor Volkswagen Group’un EVO neslinden geliyor ve 245 HP güç üretiyor. Bu da bir önceki dizel vRS’ten 5 HP daha güçlü olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda yeni benzinli motor TDI’dan 60 kg’dan daha hafif. 5.2 kg daha hafif olan yeni yedi ileri DSG şanzıman ile birlikte güç/ağırlık oranı ciddi şekilde artırılmış oluyor. Diğer iki benzinli motoru ise 150 HP güç üreten 1.5 TSI ve 190 HP’lik 2.0 TSI oluşturuyor. Tabii ki vergi dezavantajı nedeniyle 190 HP’lik 2.0 TSI motor Türkiye’ye gelmeyecektir. Dizel motor seçeneği arasında ise 150 ve 200 HP güç çıkışlarına sahip olan 2.0 TDI yer alıyor.

Dizel motorlar artık çift dozajlı’ egzoz gazı arıtma uygulaması sayesinde yüzde 80’e kadar daha az nitrojen oksit yayıyor. Lansmanda açıklanan ilk bilgi, giriş seviyesi 150 HP’lik 1.5 TSI motorun sadece altı ileri manuel şanzıman ve önden çekişli olarak satılacağı yönünde. Bu Türkiye pazarı için çok kötü bir haber. Eğer 1.5 TSI motor DSG şanzımanlı olarak satın alınamazsa makyajlı Kodiaq’ın Türkiye’de satış şansı kalmaz. Yedi ileri DSG şanzıman diğer tüm motor seçenekleri için standart olarak sunuluyor. Dört tekerlekten çekiş ise 190 HP veya daha üstü güç üreten tüm Kodiaq’larda standart olacak.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: