SKODA YENİLİK

Yeni Skoda Fabia tanıtıldı

Skoda, B segmentindeki popüler modeli Fabia’nın dördüncü neslini, online olarak gerçekleştirilen dünya prömiyeriyle tanıttı. Küçük sınıfın en geniş otomobili olduğu iddia edilen Fabia, artırılmış konfor özelliklerinin yanında gelişmiş güvenlik ve asistan sistemleriyle birlikte iddiasını daha da artırmış.

Volkswagen Grubu’nun modüler MQB-A0 platformu üstüne inşa edilen 2021 Fabia, Skoda markasının yüksek fonksiyonellik, geniş iç hacim, Simply Clever özelliklerini daha ileriye taşımayı amaçlıyor. Artık markanın klasikleşen modellerinden biri olan Fabia 20 yıldan daha fazladır üretiliyor. Son jenerasyonla evrimleşerek her alanda geliştirilen Fabia, 22 yılda 4.5 milyondan daha fazla satıldı. Bu da Fabia’nın Skoda markasının temel modellerinden biri olduğunu ispatlıyor. Fabia, Octavia’nın ardından en çok üretilen Skoda modeli olma unvanına da sahip.

Her detayıyla geliştirilen dördüncü nesil Skoda Fabia’nın ebatları büyümüş ve mevcut tasarım dili yeni nesle de adapte edilmiş. Yeni Fabia atletik duruşu, sportif çizgileri ve keskin farlarıyla birlikte, daha dinamik ve duygulara hitap eden bir model haline getirilmiş durumda. Modüler MQB-A0 platformuna geçiş yapılması sayesinde aracın içi ve dışı daha da büyümüş.

Skoda’nın kristal tasarım detayları çarpıcı duruşu daha ileriye taşınırken, ön kapılarda gövde çizgileriyle birlikte Çek bayrağının karakteristik üçgeni vurgulanıyor. LED teknolojisine sahip keskin hatlara sahip farlar ise Skoda’nın kendine özgü büyüyen ön ızgarasıyla birleştiriliyor.

Dördüncü nesil Skoda Fabia, ilk üç nesil ile karşılaştırıldığında ağırlığını korurken içeride ve dışarıda daha büyük hale getirilmiş. otomobil, 4108 mm uzunluğu ile ilk kez dört metre sınırını aşıyor. Yeni Fabia mevcut nesle göre 111 mm daha uzun. Aks aralığı 94 mm artarak 2564 mm’ye ulaşırken, genişlik 48 mm artmış ve 1780 mm olarak açıklanıyor. Artan ölçülerle birlikte zaten üçüncü nesilde de yeterince geniş olan Fabia’nın kabini daha da iddialı hale gelmiş.

Skoda aynı zamanda Fabia’nın bagajında da 50 litre ile önemli ölçüde bir artış elde etmiş. Böylece segmentinin en büyük bagajı hacmini daha da ileriye taşınmış ve 380 litreye ulaşılmış. Arka koltuklar katlandığında ise mevcut hacim 1190 litreye ulaşıyor.

Skoda, Fabia modelini geliştirirken aracı daha sessiz ve akıcı hale getirmek için kapsamlı aerodinami çalışmaları da gerçekleştirmiş. Aerodinamik olarak optimize edilen jantlar ve ön tamponun altında aktif olarak ayarlanan soğutma panjurlarıyla yeni Fabia, B segmentinde bir rekor olacak şekilde 0.28 Cd’lik rüzgar direnç katsayısına ulaşmış. Akıllı soğutma panjurları, 120 km/s hızda giderken yakıt tüketimini 100 kilometre başına 0.2 litre düşürüyor.

Daha geniş kabinde daha fazla konfor

Yeni Fabia’nın kabini, duygusal tasarım ve ergonomi arasında bir dengeye sahip. Görsel olarak serbest duruyor gibi görünen bilgi-eğlence sistemi, 9.2 inçe kadar çıkabiliyor. Son teknoloji sistemlerle birlikte Fabia’nın dijital göstergeleri ilk kez 10.25 inç olarak tercih edilebilecek. Dijital gösterge paneli sayesinde sürücüler beş farklı temadan kendi tarzlarına uyanı seçebilecek.

Öncekine nesle göre 94 mm daha uzun aks aralığıyla yeni Fabia, özellikle arkadaki yolcular için daha fazla yaşam alanına sahip. Artan ferahlık hissi, yenilenen kabin detaylarıyla birlikte daha da ileriye taşınmış. Fabia, yeni renkler, ambiyans aydınlatmaları ve konfor özellikleriyle birlikte çok yönlülüğü ve şık tasarımı bir araya getiriyor. Çok fonksiyonlu yeni nesil direksiyon simidi, tercihe bağlı olarak sportif üç kollu ve DSG şanzıman için vites kulakçıklarıyla birlikte sürüş keyfini artırıyor.

Daha üst segment araçlarda bulunan ısıtmalı ön cam ve ısıtmalı direksiyon gibi birçok özellik Fabia’da da tercih edilebilecek. Ayrıca yeni nesil Fabia’da, çift bölgeli Climatronic klima da yer alacak. Orta konsolun arkasına yerleştirilen hava kanallarıyla birlikte arkadaki yolcular için de konfor artırılmış.

Daha fazla Simply Clever özellik

Yeni Fabia, geniş iç hacminin yanı sıra her zaman olduğu gibi Simply Clever akılcı çözümleriyle de pratikliği artırıyor. Yeni Fabia’da beşi tamamen yeni ve sekizi ilk kez Fabia’da olmak üzere 43 akılcı çözüm sunuluyor. Bu sayede Fabia, günlük kullanımı kolaylaştıran dokunuşlarla öne çıkıyor.

Bir Skoda klasiği olan yakıt depo kapağındaki lastik derinlik ölçerli buz kazıyıcı, A sütununda otopark bileti tutucu, sürücü kapısının içerisinde şemsiye gibi detayların yanı sıra tamamen yeni Simply Clever özellikler de yer alıyor.

Orta konsolda kredi kartı veya otopark bileti için bir klips ve kalem tutması için bir elastik bant yer alıyor. Ön koltukların arasında yer alan çıkarılabilir bardaklık ise daha fazla esneklik sağlarken şanzıman tünelinin üzerindeki alan arkadaki yolcular için küçük eşyalar için saklama gözü olarak kullanılabiliyor. Bagajda esnek ve katlanan bölmeler, opsiyonel panoramik tavan için katlanabilir güneş vizörü, akıllı telefon saklama gözleri, iç dikiz aynasında USB-C girişleri kullanışlılığı artıran özelliklerden sadece birkaçı.

Düşük yakıt tüketimi, daha fazla menzil

Yeni nesil Skoda Fabia daha fazla motor seçeneğiyle birlikte düşük yakıt tüketimi sunuyor. Fabia’da EVO kodlu beş motor seçeneği yer alacak. Her biri Euro 6d emisyon standartlarına uygun olan motorlar 1.0 litre ve 1.5 litre hacminde. Üç silindirli 1.0 litre motorlar, 65, 80, 95 ve 110 HP güç seçenekleriyle tercih edilebilecek. 1.5 litrelik dört silindirli motor ise 150 HP güç ve 250 Nm torka sahip olacak. Yeni Fabia, motor seçeneklerine göre beş ileri manuel, altı ileri manuel ve yedi ileri DSG çift kavramalı otomatik şanzımanla eşleştiriliyor. Fabia, opsiyonel 50 litrelik yakıt deposuyla alınabilecek ve bu sayede WLTP normuna göre 900 kilometreden daha fazla menzil sunabilecek.

Yeni Skoda Fabia segmentindeki en güvenli otomobillerden biri olmayı amaçlamış. Modüler MQB-A0 platformunun da sağladığı avantajlarla Fabia’nın torsiyonel rijitliği artırılmış. Otomobilde ilk kez seyahat asistanı, park asistanı ve manevra asistanı yer alıyor. Seyahat asistanı, otomatik yönlendirme desteği sağlarken sadece tek tuşla aktif hale getirilebiliyor. 210 km/s hıza kadar çalışabilen adaptif hız sabitleyici, öndeki araca göre otomobilin hızını otomatik olarak ayarlıyor. Şerit asistanı, Fabia’nın gerektiğinde otomatik yönlendirmeyle şeritte kalmasına yardımcı oluyor. Geliştirilmiş kör nokta algılama sistemi, 70 metre uzakta olan araçlara karşı sürücüyü uyarıyor.

Park Asistanı ise 40 km/s hıza kadar çalışıyor ve direksiyonu otomatik olarak yönlendiriyor. Manevra asistanı, park sırasında aracın önündeki ve arkasındaki engelleri tespit ederek otomatik fren uygulayabiliyor. Trafik işaretleri tanıma, yaya ve bisikletli algılamalı ön asistan da Fabia’nın yeni özellikleri arasında.

Yeni Fabia, sürücü, ön yolcu, perde ve ön yan hava yastıklarını standart olarak sunuyor. Otomobil, opsiyonel sürücü diz ve arka yan hava yastıkları ile güvenlik seviyesi daha ileriye taşınarak dokuz hava yastığıyla donatılabiliyor. Yeni Fabia’nın Türkiye’de ne zaman satılacağı henüz açıklanmadı. Umarız Avrupa’yla aynı anda ülkemizde de satılmaya başlar.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: