CITROEN YENİLİK

Yeni Citroen C4 Türkiye’ye geldi

Citroen, kompakt hatchback sınıfına iddialı bir giriş yapan yeni C4 modelini Türkiye’de dört farklı motor ve dört farklı donanım seçeneğiyle satışa sundu. Sahip olduğu özgün tasarımı, segmentinin çok ötesinde teknolojik özellikleri ve üst seviye konforuyla dikkatleri çeken yeni C4, Fransız markanın 10’uncu nesil kompakt hatchback modeli olarak yollara çıkıyor.

Yerden yüksek tasarımıyla modern ve güçlü bir duruş sergileyen yeni C4, SUV sınıfına özgü tasarım öğelerini bir hatchback otomobilin zarif ve dinamik karakteriyle harmanlıyor. Yeni C4, SUV standartlarına uygun yüksek sürüş pozisyonu ve geniş tekerlek çapı, güçlü hatları, enerjik görünümü, aerodinamik silueti, zengin kişiselleştirme seçenekleri ve iddialı teknolojik detaylarıyla adeta segmentinin kurallarını yeniden yazıyor. Citroen’e özgü kademeli hidrolik destekli süspansiyon sisteminin standart olarak yer aldığı yeni C4, sürüş konforunu maksimum seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

Sürüş konforunu 16 farklı yeni nesil sürüş destek sistemiyle tamamlayan yeni C4’ün sunduğu güvenlik teknolojileri arasında Citroen’de ilk kez uygulanan acil durum çağrı sistemi e-call da bulunuyor. Android Auto ve Apple CarPlay ile Connect Play gibi zengin bağlanabilirlik teknolojilerinin tümüne sahip olan C4’te ayrıca, Citroen akıllı tablet desteği gibi çok özel yenilikler de yer alıyor. Ülkemizde yeni nesil Euro 6d uyumlu benzinli ve dizel motor seçenekleriyle tercih edilebilecek olan yeni C4, 219 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Citroen, C5 Aircross ve C3 Aircross modelleriyle SUV segmentinde gerçekleştirdiği başarılı çıkışı kompakt hatchback sınıfına da taşıdı. Citroen C4’ün yeni ön ve arka ışık imzası da ilk bakışta öne çıkan detaylar arasında yer alıyor. Feel, Feel Bold, Shine ve Shine Bold adı verilen dört ayrı donanım paketiyle tercih edilebilen yeni C4’ün fiyatları 367 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Yeni C4’ün tasarımı karakteristik bir Citroen imajı ortaya koyarken uygulanan detaylarla daha modern bir görünüm sergiliyor. Citroen C4, büyük tekerlekler, heybetli ve kaslı detaylar kadar gövde etrafını 360 derece dönen koruyucu kaplamalar sayesinde güçlü ve aynı zamanda sağlam bir SUV hissi uyandırıyor. Yeni C4’e önden bakıldığında Citroen’in Ami One ve 19_19 gibi konseptlerinden gelen tasarımın modern bir yorumu dikkat çekiyor. Söz konusu mimaride V şeklindeki ışık imzasına sahip çift katmanlı ön tasarım ve ön taraf boyunca uzanan krom marka logosu özgün bir görünümü beraberinde getiriyor. Mimarinin en güncel uygulamasında marka logosunun uçları yanlara doğru uzayarak gündüz farlarını içine alıyor. Böylece tamamen LED Citroen LED Vision far teknolojisi ile LED gündüz farları ve üç adet LED modülden oluşan ön farlar görsel olarak ön plana çıkartılıyor.

Yüksek ve yatay konumlu motor kaputu yeni C4’ün güçlü görünümüne katkıda bulunuyor. Mat siyah alt eklentiye sahip ön tampon küçük darbelere karşı dayanıklılık sağlıyor. Ami One ve 19_19 konseptlerinde kullanılan makro chevron desenli hava giriş ızgaraları ise detaylara gösterilen özeni gözler önüne seriyor. Yeni C4’ün özgün tavan çizgisi ve eğimli arka camla birlikte fiziksel olarak gövdeyle bütünleşen tavan spoyleri otomobilin aerodinamik üstünlüğüne vurgu yapıyor. Üç adet camı içine alarak aydınlatma birimleriyle bütünleştiren eğimli tavan çizgisi ise efsanevi Citroen GS’e atıfta bulunuyor.

Yeni C4’ün arka kısmı da tasarımıyla otomobilin genel dinamizmini ve sağlamlığını tamamlıyor. Bagaj kapağının açılmasıyla oluşan geniş yükleme ağzı 380 litrelik büyük bir bagaja erişim sağlıyor. Eğimli arka cam, dik bagaj kapağı ve spoyleriyle arka kısım ise 2004 yılında tanıtılan C4 Coupe’nin tasarımından esintiler taşıyor. Yeni C4, parlak siyah bir şeritle birbirine bağlanan aydınlatma birimleriyle ve V şeklindeki LED stop tasarımıyla ön tarafın tasarım dilini devam ettiriyor.

Yeni Citroen C4 iç mekândaki yüksek kalite algısı ve modern yapısıyla da rakiplerinden ayrılıyor. Sürücüleri karşılayan modern konsol tasarımı, kenarları yumuşatılmış zarif kapı panelleri, zengin saklama alanları, yumuşak ve esnek malzemeler konfora verilen önemi gösteriyor. Yatay konumlandırılan geniş ön konsol yolculara genişlik ve ferahlık hissi verirken; konsol sehpası, Citroen akıllı tablet desteği ve akıllı telefon saklama alanı gibi zekice uygulanan tasarım çözümleri kullanışlılığı destekliyor.

Ön konsola entegre edilen akıllı katlanan taşıyıcı sistemi, farklı markalardan tabletlerin güvenli bir şekilde sabitlenmesine olanak tanıyor. Böylece, yolcu tableti sürüş esnasında kullanabiliyor. Sürgülü çekmece ise ön konsolda yolcuya bakacak şekilde konumlandırılıyor ve bir tabletin saklanmasına olanak tanıyor. Yeni C4’ün çerçevesiz HD dijital gösterge paneli Citroen marka kimliğine uygun grafiklerle okunaklı bir yapı sunuyor.

Modern ve şık tasarımı kadar okunaklı yapısıyla da dikkat çeken gösterge paneli, büyük renkli yükseltilmiş head-up display tarafından tamamlanıyor. Renkli ekranlı head-up display, temel sürüş bilgilerini sürücünün doğrudan görüş alanına renkli olarak yansıtıyor. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan önemli sürüş bilgilerine erişebiliyor. Orta konsolun en üst noktasında son derece ince ve çerçevesiz 10.0 inçlik bir dokunmatik ekran bulunuyor. Söz konusu ekran araç kontrollerinin merkezini oluşturuyor. Ekran yansıtma özelliğiyle bu modern dokunmatik ekran, uyumlu akıllı telefonun ekranını aktarmak veya yansıtmak için kullanılabiliyor.

Yeni Citroen C4, güncel bağlantı teknolojileriyle de sürücülerin hayatını kolaylaştırıyor. Yeni nesil C4’te bulunan 10.0 inç dokunmatik ekranın yanı sıra akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliği, Android Auto ve Apple CarPlay ile Connect Play, sürücülerin teknoloji ihtiyaçlarını karşılıyor. Ayrıca, araç içerisinde yer alan ikisi önde ve biri arkada olmak üzere üç adet USB soketi hem sürücü hem de diğer yolcuların sürekli olarak bağlantıda kalmasını sağlıyor.

İklimlendirme sistemine ait kumanda paneli ise büyük boy düğmeleriyle ergonomik bir kullanım sunuyor. Aydınlık bir kabin içi sunabilen yeni Citroen C4, toplam 4.35 metrekarelik bir cam alan sunarken, elektrikli açılır panoramik cam tavanıyla da ferah yolculukları arka koltuklar için bile garanti ediyor. Arka koltuklarda sunulan 198 mm’lik diz mesafesi ise sınıfının en iyi değeri olarak ön plana çıkıyor. Alçak ve düz yükleme eşiğine sahip 380 litrelik bagaj bölümü ise 1250 litreye kadar genişleyebiliyor.

CITROEN C4

Dört farklı motor seçeneği

Yeni Citroen C4, Türkiye pazarı için farklı kullanıcı gereksinimlerini karşılayan her biri yüksek verimlilik seviyesine sahip motor seçenekleri sunuyor. Bu kapsamda, tamamı stop&start sistemine sahip hem benzinli hem de dizel motor seçenekleri sürücüler tarafından tercih edilebiliyor. Yeni C4’ün benzinli motor seçenekleri manuel ve otomatik şanzımanlarla kombine edilebiliyor. Euro 6d normunu karşılayan 100 HP’lik 1.2 PureTech motorda altı ileri manuel şanzıman yer alırken, 130 ve 155 HP’lik 1.2 PureTech motorlarda ise EAT8 otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor.

Citroen C4’ün tek dizel motor seçeneğini ise yine Euro 6d normunu karşılayan 1.5 BlueHDi 130 HP motor temsil ederken, kendini kanıtlamış bu motor EAT8 otomatik şanzımanla eşleştiriliyor. Yeni C4’ün otomatik versiyonlarında iç mekândaki metal görünümlü E-Toggle adı verilen şık ve kullanışlı vites kumanda birimi öne çıkıyor. e-Toogle, geri vites, boş veya ileri vitesin kolayca seçilebilmesi için üç konumlu yapısıyla öne çıkıyor. Bunun dışında, park konumuna geçmek için P ve manuel moda geçmek için M olmak üzere iki adet kısa yol düğmesi de bulunuyor. Vites konsolunda ise elektrikli el freni kumandası ile eko, normal ve spor olmak üzere sürüş modu seçim paneli yer alıyor.

Baz versiyonda yer alan 3 silindirli 1.2 motor 100 HP güç ve 205 Nm tork üretiyor. Altı ileri manuel şanzımanla 184 km/s maksimum hıza ulaşan ve 0-100 km/s hızlanmasını 12.0 sn’de tamamlayan bu otomobilin 100 km’deki ortalama tüketimi 5.6 litre. Tabii biz WLTP normundaki tüketim değerlerini veriyoruz. Citroen’in internet sitesinde yer alan veriler ise eski norm olduğu daha düşük.

Daha fazla performans isteyenler 1.2 PureTech motorun 130 ve 155 HP’lik versiyonlarını seçebilir. 130 HP’lik versiyonun torku 230 Nm’yeken 155 HP’de tork 250 Nm’ye yükseliyor. 155 HP’lik versiyonun maksimum hızı ve 208 km/s’ye ulaşıyor. 0-100 km/s hızlanması 9.2 saniye olan otomobilin ortalama yakıt tüketimi, WLTP normuna göre 100 km’de 6.0 litre. 130 HP’lik versiyon ise yine aynı koşullarda 5.8 litre yakıyor.

130 HP’lik BlueHDi dizel motorun torku 300 Nm. Yine sekiz ileri otomatik şanzımanla sunulan bu motor, 1314 kg’lik otomobili 206 km/s maksimum hıza ulaştırıyor. WLTP normun 100 km’de ortalama olarak 4.6 litre yakıt tüketen bu otomobilin 0-100 km/s hızlanması 10.6 saniye.

Yeni C4, standart olarak kademeli hidrolik destekli süspansiyon sistemiyle yollara çıkıyor. C5 Aircross SUV modellerinde kullanılan süspansiyon sistemi üstün sürüş dinamizmi dışında markanın “uçan halı etkisi” olarak tanımladığı üstün konfor seviyesi sunuyor. Citroen’in hidrolik destekli süspansiyon sisteminde geleneksel sistemlerden farklı olarak her iki tarafta biri sönümleme ve diğeri geri basma olmak üzere iki hidrolik stoper bulunuyor. Süspansiyon böylece uygulanan gerilimlere bağlı olarak iki aşamada çalışıyor.

Hafif sönümleme ve geri basma durumlarında yay ve amortisör, hidrolik stoperlerden yardım almadan dikey hareketleri kontrol ediyor. Söz konusu stoperlerin sağlamış olduğu esneklik sayesinde otomobilde bozuk zeminde süzülme hissi veren uçan halı etkisi yaratılıyor. Çok daha yoğun çalışma ortamlarında ise yay ve amortisör sarsıntıyı hafifletmek üzere hidrolik sönümleme ve geri basma stoperiyle birlikte çalışıyor. Enerjiyi emen ancak bir kısmını geri basan geleneksel mekanik stoperin aksine hidrolik stoper bu enerjiyi emerek dağıtıyor.

Yeni nesil sürüş destek sistemleri

Yeni C4, sürüş güvenliğini ve sürüş konforunu artıran 16 adet yeni nesil sürüş destek sistemiyle donatılıyor. Tüm bu sistemler otonom sürüşe giden yolda önemli bir adımı oluşturuyor. Acil Durum Fren Sistemi, Çarpışma Uyarı Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Aktif Şerit Takip Sistemi, Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Otoyol Sürücü Destek Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi, Trafik İşareti ve Hız Levhası Tanıma Sistemi gibi sürüş destek sistemleri sürüş güvenliğini destekliyor. Uzun Far Asistanı, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma, Renkli Head-Up Display, Elektrikli El Freni, Arka Kamera ve 180 Derece Geri Görüş, Yokuş Kalkış Desteği ilee Viraj Aydınlatma Sistemi gibi elektronik sistemler ise daha konforlu bir sürüş sağlıyor.

Yeni C4, Türkiye’deki sürücüler için zengin kişiselleştirme seçeneklerine olanak sağlıyor. Bu kapsamda, Turuncu (Karamel), Kırmızı (İksir), Beyaz, Mavi (Buz), Siyah, Gri (Platin) ve Gri (Çelik) olmak üzere 7 farklı gövde rengi sürücüler tarafından tercih edilebiliyor. Bununla birlikte, parlak siyah ve gri renk paketleri tercih edilebilen diğer kişileştirme seçenekleri arasında yer alıyor. Yeni C4’te sportif ve dinamik dış görünüme katkıda bulunan büyük çaplı lastik ve jant kombinasyonları zengin seçim özgürlüğü sunuluyor.

Seçenekler 16 inçlik kapaklı döküm jantlarla başlayarak 16 inçlik alaşım jantlarla devam ediyor. Bunun dışında, 17 inç ve farklı tasarımlara sahip 18 inçlik jant alternatifleri bulunuyor. Bir tür marka imzası haline gelen dokunma hissi uyandıran yumuşak ve sıcak renklere sahip iç mekân uygulamaları ise Citroen modellerinin iç mekanını şekillendirmeye devam ediyor. Koltuk sırtlıklarındaki kontrast renkli şerit kapı panellerindeki renkleri tamamlayarak tasarım bütünlüğü oluşturuyor. Sürücülere iç mekânı şekillendirmek üzere standart ve Metropolitan Gri olmak üzere iki farklı tema sunuluyor.

Tüm bu özellikleriyle farklı olduğunu hissettiren yeni C4, kompakt sınıfa ciddi bir heyecan getirecek gibi görünüyor. Yeni C4’ü kullanmak için sabırsızlanıyoruz. O zaman daha detaylı bilgileri ve kendi izlenimlerimizi sizlerle paylaşabiliriz.

YENİ CİTROEN C4 FİYAT LİSTESİ
C4 1.2 PureTech 100 Feel 219.000 TL
C4 1.2 PureTech 130 EAT8 Feel Bold 307.000 TL
C4 1.2 PureTech 130 EAT8 Shine 327.000 TL
C4 1.2 PureTech 155 EAT8 Shine Bold 347.000 TL
C4 1.5 BlueHDi 130 EAT8 Feel Bold 327.000 TL
C4 1.5 BlueHDi 130 EAT8 Shine 347.000 TL
C4 1.5 BlueHDi 130 EAT8 Shine Bold 367.000 TL

YENİ CITROEN C4 TEKNİK ÖZELLİKLER
C4 1.2 PURETECH 100
3 silindir, 1199 cc, 100 HP, 205 Nm, 6 ileri manuel, 184 km/s, 12.0 sn, 5.6 lt/100 km, 1209 kg

C4 1.2 PURETECH 130 EAT8
3 silindir, 1199 cc, 130 HP, 230 Nm, 8 ileri otomatik, 200 km/s, 10.2 sn, 5.8 lt/100 km, 1263 kg

C4 1.2 PURETECH 155 EAT8
3 silindir, 1199 cc, 155 HP, 250 Nm, 8 ileri otomatik, 208 km/s, 9.2 sn, 6.0 lt/100 km, 1271 kg

C4 1.5 BLUEHDI 130 EAT8
4 silindir, 1499 cc, 130 HP, 300 Nm, 8 ileri otomatik, 206 km/s, 10.6 sn, 4.6 lt/100 km, 1314 kg

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: