VW YENİLİK

VW Tiguan Allspace makyajlandı

Volkswagen Tiguan 2020 sonbaharında güncellenmişti. Şimdi de sıra uzun aks aralıklı versiyona yani Allspace’e geldi. Revize edilmiş tasarım, yeni kontrol ve sürüş destek sistemleri, etkileşimli IQ.LIGHT LED matriks farlar ve kabindeki dokunmatik paneller gibi yeni özellikler Tiguan Allspace’i bir sonraki seviyeye taşımış. Dünya çapında üretim hattından çıkan her 100 Tiguan’dan 55’ini Allspace yani uzun aks aralıklı versiyon oluşturuyor. Tiguan Allspace bilindiği gibi isteğe bağlı olarak yedi koltuklu olarak da satın alınabiliyor.

Makyajlı Tiguan Allspace’in ön satışları Avrupa’da birkaç hafta içinde başlayacak. Otomobilde Life ve Elegance gibi yeni donanım paketleri de bulunacak. 2017’de uzun versiyonun üretiminin başlamasından bu yana dünya çapında yaklaşık 1.5 milyon adet Allspace satıldı. Beş koltuklu versiyon 760 lt bagaj hacmi sunuyor ve 1920 litreye kadar genişletilebiliyor. Yedi koltuklu versiyonun bagajı ise 700 lt. Arka koltuklar tamamen yattığında mevcut hacim 1755 litreye kadar çıkıyor. Allspace’in üçüncü sıradaki isteğe bağlı koltukları, ikinci sıradaki arka koltuk ve sırtlık gibi katlanabiliyor. Ayrıca bagaj bölmesi tabanıyla aynı hizada olacak şekilde yatırılabiliyor.

Makyajlı Tiguan Allspace’in motor seçeneklerinde önemli bir değişiklik yok. Avrupa’da üç TSI ve iki TDI motorla satılacak. Türkiye’de ise sadece 150 HP’lik 1.5 lt TSI motor ve DSG şanzımanla satılmaya devam edecektir. Avrupa’da altı ileri manuel ve yedi ileri DSG şanzıman seçenekleri olan Tiguan Allspace’in 4MOTION yani dört tekerlekten çekişli versiyonları da bulunuyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi 150 HP’lik 2.0 lt dizel motorla birlikte sunuluyor.

Yeniden tasarlanan ön kısım sayesinde Tiguan Allspace’in boyu 4723 milimetreye ulaşmış durumda. Bu da 22 mm daha uzun olduğu anlamına geliyor. Tabii ki bu bir makyaj olduğu için iç hacimde bir genişleme yok ama allspace’in zaten yeterince geniş olduğu biliniyor. Tiguan Allspace artık IQ.LIGHT LED matriks farlarla sipariş edilebilecek. Ayrıca farların tasarımı da artık daha farklı. Yeniden tasarlanan Volkswagen logosunun her iki yanında, radyatör ızgarası kaplayan şeritler de dikkati çekiyor.

Volkswagen, Tiguan Allspace’in donanım paketlerini yeniden yapılandırmış ve optimize etmiş. Avrupa’da Life, Elegance ve R-Line versiyonlarıyla satışa sunulacak olan makyajlı Tiguan Allspace her müşteri profiline hitap edecek. Ekonomik bir araç isteyenler Life’ı satın alabilecekken daha seçkin bir Tiguan isteyenler Elegance’a yönelecek. Elegance donanımında iç ve dış kısımda çok sayıda krom görünümlü detay bulunuyor. Sportif sürücüler ise doğal olarak R-Line’ı tercih edecektir. R-Line logolu çok işlevli deri spor direksiyon simidi, karbon grisi dekoratif kaplamalar ve digital cockpit pro R-Line’ın dikkat çekici özellikleri arasında. Jant seçeneklerini ise 19 ve 20 inçlikler oluşturuyor. Konfor söz konusu olduğunda, elektrikli ön koltuklar dört yönlü bel desteği ve masaj işleviyle birlikte satın alınabiliyor.

Standart üç bölgeli otomatik klima baz versiyonda bile sunuluyor. Tüm klima, ısıtma ve havalandırma işlevleri orta konsoldaki yeni bir dijitalleştirilmiş modül aracılığıyla çalıştırılıyor. Dokunmatik paneller döner düğme ve butonların yerini alıyor. Makyajlı Tiguan Allspace’de artık tam renkli head-up display de tercih edilebiliyor. Bu sistem, hız, yön ve uyarılar gibi sürüşle ilgili bilgileri ön cama, tam sürücünün görüş alanına yansıtıyor. Tiguan Allspce’in dört tekerlekten çekiş ile maksimum römork ağırlığı 2.5 tona kadar çıkıyor.

Allspace’de ilk kez kullanılan IQ.DRIVE Travel Assist ile kısmen otonom sürüş mümkün hale geliyor. Otomobil, şanzıman tipine bağlı olarak, sıfırdan 210 km/s hız aralığında direksiyon, fren ve hızlanmayı devralabiliyor. Manuel şanzımanlı versiyonlarda başlangıç hızı 30 km/s olarak belirlenmiş. Seyahat asistanı, otonom sürüş için adaptif hız sabitleyici ve şerit takip asistanından yararlanıyor.

Tiguan Allspace, bir dizi yeni bilgi-eğlence sistemine de sahip. Yeni sistemde Apple CarPlay ve Android Auto kablosuz olarak aktive edilebiliyor. Volkswagen’in Harman Kardon ile birlikte geliştirdiği opsiyonel premium ses sistemi de makyajlı Tiguan Allspace’in yenilikleri arasında. Yeni modelin ülkemize ne zaman geleceği henüz netleşmedi ama Avrupa ile benzer zamanlarda Türkiye’de de satışa çıkmasını diliyoruz.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: