HYUNDAI YENİLİK

Yeni Hyundai Tucson’un fiyatı ne?

Hyundai, merakla beklenen yeni Tucson’u Türkiye’de satışa sundu. Hyundai için bir tasarım devrimi olduğu belirtilen Tucson ilk kez 2004 yılında yollara çıkmıştı. 17 yıllık tarihinde yedi milyondan fazla satışla markanın en çok satan SUV modeli olan Tucson, Avrupa’da ise 1.4 milyon adet satıldı.

Yeni Hyundai Tucson, kendi segmentinde benzinli ve dizel motorların haricinde plug-in hibrit, hibrit ve dizel 48 volt hafif hibrit güç seçenekleri sunan ender modellerden biri. Tucson, Hyundai’nin yeni tasarım kimliğine göre geliştirilen ilk SUV modeli olarak öne çıkıyor. Bu tasarım felsefesinde dört temel unsur arasındaki uyum öne çıkartılıyor. Bu dört temel unsur oran, mimari, stil ve teknoloji olarak açıklanıyor.

Geleneksel çizim ve eskiz yöntemlerinden kaçınan Hyundai tasarımcıları, en yeni dijital teknoloji ile üretilen geometrik algoritmalar aracılığıyla yeni Tucson’un fütüristik tasarım öğelerini geliştirmişler. Parametrik dinamikler olarak bilinen bu süreç, benzeri görülmemiş cesur tasarım estetiği yaratmak için dijital verilerle oluşturulan çizgileri, yüzleri, açıları ve şekilleri kullanıyor. Sonuç olarak, parametrik mücevherler olarak tanımlanan bu belirgin geometrik desenler, Tucson’un tasarımının tamamında görünerek ona daha belirgin bir karakter kazandırıyor.

Tucson’un en göze çarpan detayı ise parametrik gizli farlar. Güçlü bir ilk izlenim sağlayan farlar, aracın ızgarasına yerleştirilmiş durumda. Farlar kapatıldığında aracın önü tamamen siyah ve koyu bir hale dönüşüyor. Geometrik desenlerle ızgaraya entegre edilen LED gündüz farları ile parametrik farlar arasında hiçbir fark yok. En son teknolojiye sahip, yarım aynalı aydınlatma teknolojisi sayesinde DRL’ler açıldığında ızgaranın koyu krom görünümü, mücevher benzeri şekillere dönüşerek göz alıcı bir hale dönüşüyor.

Parametrik detaylar, aracın yan tarafında da belirgin bir tasarım öğesi olarak yer alıyor. Yontulmuş yüzeyler, şık bir siluet ile oldukça kaslı ve maskülen bir yapıya bürünüyor. Sert ve keskin çizgiler, gövde boyunca çarpıcı bir kontrast oluşturarak hareketsiz dururken bile ileriye doğru hareketi anımsatıyor. Gergin atletik şekiller, jantların güçlü ve dinamik bir duruş sağladığı köşeli plastik çamurluk üstü koruyucuları ile kusursuz bir şekilde birleşiyor.

Yeni Tucson’un arka tamponu da parametrik desen ayrıntılarını sportif bir süslemeyle birlikte üç boyutlu bir efektle bütünleştiriyor. Spoylerin altına yerleştirilmiş, gizli arka sileceklerin uygulandığı ilk Hyundai modeli olan Tucson, yüksek teknoloji tasarım öğelerini logosunda da devam ettiriyor. Geleneksel marka amblemlerinden farklı olarak, Hyundai logosu üç boyutlu bir şekilde sunuluyor. Dış yüzeyde çıkıntı yapmayan bu pürüzsüz cam Hyundai logosu, aracın teknolojisini ve dinamizmini en iyi şekilde simgeleyen detaylar arasında.

Hyundai Tucson’da donanıma bağlı olarak 18 ve 19 inç jantlara yer veriliyor. Sürüş dinamikleri kadar görselliği de oldukça pekiştiren bu jantlar, özellikle yan taraftaki cesur hatları destekleyen önemli bir ayrıntı.

Akıcı iç mekân

Yeni Tucson’un ferah iç mekânı, düzenli şekilde organize edilmiş bir evin odasına benziyor. Segment lideri birçok teknolojinin yer verildiği kabinde kusursuz bir dijital entegrasyon bulunuyor. Yeni Tucson, kullanıcılara gelişmiş ve tamamen özelleştirilebilir bir dijital deneyim sağlarken, özellikle 10.25 inç dokunmatik multimedya ekranı orta konsolun merkezini belirgin şekilde dolduruyor. Hyundai tasarımcıları, fiziksel düğmeler ve geleneksel butonlardan vazgeçerek multimedya, havalandırma ve klima gibi donanımları dokunarak kontrol edilir hale getirmiş. Tam dokunmatik ekranlı bir konsola sahip ilk Hyundai modeli olan Tucson, iç mekândaki yüksek kaliteli yumuşak dokunuşlu malzemeleriyle de görünümünü ve hissiyatını yeni bir seviyeye yükseltiyor. Havalandırma ızgaraları ise kapılardan başlayıp orta konsola doğru akıyor.

Tucson’un iç mekânının değişimi elbette bunlarla sınırlı değil. Daha alçak bir gösterge paneline sahip otomobilde 10.25 inçlik bir dijital ekrana yer verilmiş. Sürüş modlarına göre zemini ve karakteri değişen gösterge, motor kapatıldığında tamamen kararıyor. Gösterge panelinin geniş çıkıntısı ise ön yolcuların etrafını sararak kapılarla kusursuz bir uyum sağlıyor.

Tucson’un orta konsolunda, iki kapı cebinde, kablosuz şarj pedinde ve harita gözünde ortam aydınlatması bulunuyor. Gece sürüşlerinde iç mekâna farklı bir ambiyans kazandıran bu aydınlatma, 64 farklı renk ve 10 parlaklık seviyesi sunuyor. Yeni Tucson’da donanıma bağlı olarak, siyah ve gri renklerden oluşan kumaş ve deri döşemeli koltuklara yer veriliyor. Bu koltuklar, en üst donanım seviyesinde ön ve arkada ısıtmalı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, yine en üst donanım seviyesinde elektrikli ön koltuklarda soğutma özelliği de bulunuyor.

Apple CarPlay ve Android Auto tıpkı diğer Hyundai modellerinde olduğu gibi Tucson’da da karşımıza çıkıyor. Bu özellik, 8.0 inçlik ekran ile kablosuz olarak da kullanılabiliyor. Orta konsolda ise kablosuz şarj özelliği bulunurken aynı zamanda uzun yolculuklarda daha fazla rahatlık için ön ve arka USB bağlantı noktaları da unutulmamış.

Yeni Tucson, segmentine özgü, yeni bir orta yan hava yastığıyla donatılmış durumda. Toplamda yedi hava yastığına sahip araçta kullanılan yeni orta hava yastığı, olası bir çarpışma durumunda ön sıradaki yolcuların birbirleriyle çarpışmasını önlemek ve ciddi yaralanma riskini en aza indirmek için görev yapıyor.

HYUNDAI TUCSON

Güvenlik özellikleri

Yeni Tucson daha fazla koruma için en yeni Hyundai Smartsense aktif güvenlik ve sürüş yardımı özellikleriyle donatılmış. Yeni özellikler arasında yer alan Kavşak Dönüşlü Ön Çarpışma Önleme Yardımı, Kör Nokta İzleme Monitörü ve Kör Nokta Çarpışma Engelleme Yardımcısı sürücülerin günlük kullanımda olası tehlikelerden korunmasına yardımcı oluyor. Kavşak Dönüşlü Önden Çarpışma Önleme Yardımı aslında bir nevi otonom fren işlevi demek. Yayaları ve bisikletlileri de algılayabilen bu sistem, kavşaklardaki olası çarpışmaları önlemeye yardımcı oluyor.

Şerit Takip Asistanı ise aracın şeridinde ortalanmasına yardımcı olmak için direksiyonu otomatik olarak ayarlıyor. Bu sistem, yol kenarlarının yanı sıra çizgileri de algılayan geliştirilmiş bir Şeritte Kalma Asistanı özelliğiyle birlikte çalışıyor. Kör Nokta Çarpışma Uyarısı da arka köşeleri izliyor ve başka bir araç algılanırsa dış dikiz aynalarında görsel bir uyarı veriyor.

Güvenli Çıkış Uyarısı ise sürücü veya yolcu araçtan inerken karşıdan gelen trafik varsa anında uyarı veriyor. Arka Yolcu Uyarısı da Tucson’un en önemli özelliği. Hareketleri algılayan bir sensör aracılığıyla arka koltuklar izleniyor. Aracı terk etmeden ve kilitlemeden önce yolcuların arka koltuktan çıkmalarını sağlamak için görsel ve işitsel uyarılar sürücüye iletiliyor. Böylece küçük çocukların veya evcil hayvanların araçta unutulması halinde olası tehlikelerin yaşanması önlenmiş oluyor. A

Tucson’da donanıma bağlı olarak 360 derece Çevre Görüş Monitörü de bulunuyor. Bu sistem, sürücülerin 360 derecelik kamera sistemiyle park esnasında dört bir yanı aynı anda kontrol etmesini sağlıyor.

Hyundai mühendisleri yol şartlarına ve sürücü tercihine bağlı olarak çok yönlü bir sürüş modu geliştirmişler. Normal veya eco mod günlük kullanım için uygun olurken aynı zamanda en zorlu yollarda bile konforlu, düz ve dengeli bir sürüşe odaklanıyor. Sport modundaysa ekstra bir tepki verilerek daha dinamik ve daha rijit bir sürüş imkânı sunuluyor. Tucson’un süspansiyon sisteminde önde McPherson ve arkada çok kollu sistem tercih edilmiş.

Hyundai’nin kendi geliştirdiği HTRAC dört tekerlekten çekiş teknolojisi, donanım ve motor tipine göre yeni Tucson’da sunuluyor. Bu çekiş sistemi, yol tutuşu ve araç hızına bağlı olarak daha iyi tork dağılımına olanak tanıyor. Farklı sürüş modlarına ek olarak, üç tip arazi modu mevcut. Çamur, kum ve kar modlarıyla çeşitli yol koşullarında gelişmiş bir sürüş deneyimi sunan Tucson, sürüş performansını ve HTRAC ayarlarını optimize ederek güvenliğe destek oluyor.

Motor seçenekleri

Hyundai Tucson, Türkiye’de ilk etapta benzinli ve dizel motor seçenekleriyle sunuluyor. Şimdilik hibrit versiyonlar ülkemize gelmiyor. İki motor da önden çekişli aktarma organlarına sahip ama dizel motorda dört tekerlekten çekiş opsiyonu da bulunuyor. Hem benzinli hem de dizel motor seçenekleri Türkiye’de sadece yedi ileri çift kavramalı DCT otomatik şanzıman eşleştirilmiş durumda. Tabii yurtdışında manuel şanzıman seçenekleri de mevcut.

Benzinli 1.6 litre T-GDI motor, dünyanın ilk Sürekli Değişken Supap Süresi teknolojisine sahip. CVVD adı verilen sistem, motor performansını artırırken yakıt verimliliğini de optimize ediyor. Supap kontrol teknolojisi, sürüş koşullarına göre valf açma ve kapama süresini düzenliyor. Koşullara bağlı olarak sürüş sırasında valf açılma süresini değiştirebilen sistem, performansı yüzde dört, yakıt verimliliğini yüzde yüzde arttırırken emisyonları da yüzde 12 azaltıyor. Daha fazla performans ve daha az emisyon için geliştirilen 1.6 litre turbo motor, Yeni Tucson’da 3.0 HP artışla 180 HP’ye ulaşmış. 265 Nm tork üreten bu motorla 201 km/s maksimum hıza ulaşan Tucson’un 0-100 km/s hızlanması 8.8 saniye. 100 km’deki ortalama tüketim değeri ise 7.3 litre olarak açıklanıyor.

Diğer bir seçenek olan 1.6 litrelik dizel motor ise 136 HP güç ve 320 Nm tork üretiyor. Önden ve dört tekerlekten çekişli versiyonların maksimum hızı 180 km/s ile aynı. 0-100 km/s hızlanma ise önden çekişli modelde 0.2 saniye daha hızlı ve 11.4 saniye olarak açıklanıyor. Yakıt tüketimi 100 km’de ortalama olarak 5.7 litre. Dört tekerlekten çekişli versiyon yaklaşık 60 kg daha ağır olduğu için yakıt tüketim değer 6.3 litreye yükseliyor.

Hyundai, yeni Tucson modelinde dört farklı donanım seviyesi ve belirttiğimiz igib iki tip motor seçeneğine yer veriyor. Benzinli motor sadece Comfort donanım seviyesi ve önden çekişli olarak satın alınabiliyor. Bu aracın fiyatı 377 bin TL olarak belirlenmiş. Dizel motor ise Prime donanım seviyesinden itibaren başlıyor ve konforu artıran Elite ve Elite Plus seçenekler ile zenginleştirilebiliyor. Dizel bir Tucson almak isteyenler en az 436 bin TL’yi gözden çıkarmak durumunda. Dört tekerlekten çekişli ve Elite Plus donanım paketli model iese ise 549 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Yeni Hyundai Tucson ile ilgili ilk bilgiler bunlar. Otomobili test için aldığımızda daha geniş bilgileri ve kendi izlenimlerimizi sizlere aktarmaya çalışacağız.

HYUNDAI TUCSON TEKNİK ÖZELLİKLER
Tucson 1.6 CRDi DCT 4×2
4 silindir, 1598 cc, 136 HP, 320 Nm, 7 ileri otomatik, 180 km/s, 11.4 sn, 5.7 lt/100 km, 1576 kg

Tucson 1.6 CRDi DCT 4×4
4 silindir, 1598 cc, 136 HP, 320 Nm, 7 ileri otomatik, 180 km/s, 11.6 sn, 6.3 lt/100 km, 1635 kg

Tucson 1.6 T-GDi DCT 4×2
4 silindir, 1598 cc, 180 HP, 265 Nm, 7 ileri otomatik, 201 km/s, 8.8 sn, 7.3 lt/100 km, 1542 kg

YENİ HYUNDAI TUCSON FİYAT LİSTESİ
Tucson 1.6 T-GDI DCT Comfort 377.000 TL
Tucson 1.6 CRDI DCT Prime 436.000 TL
Tucson 1.6 CRDI DCT Elite 490.000 TL
Tucson 1.6 CRDI DCT 4×4 Elite Plus 549.000 TL

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: