RENAULT YENİLİK

Yeni Renault Taliant’ın fiyatları açıklandı

Renault’nun küçük sınıf sedan segmentindeki yeni oyuncusu Taliant, modern tasarım çizgileri, teknolojik donanımları, artırılmış kalite ve konfor unsurlarıyla Türkiye’de satışa sunuldu. X-Tronic otomatik şanzıman ve LPG’li versiyonlarıyla önemli ihtiyaçlara cevap veren Renault Taliant, satışa sunulacağı pazarlar arasında ilk kez Türkiye’de yollara çıktı.

Hem perakende hem de filo kullanıcılarına yönelik sunduğu özelliklerle segment liderliği hedefleyen Taliant, lansmana özel ve sınırlı sayıda stokla birlikte 167 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Otomobil ilk tanıtıldığında en önemli soru Türkiye’de dizel motor olup olmayacağıydı. Dacia Logan altyapısıyla üretilen Taliant’da aynı Logan ve Sandero’da olduğu gibi sadece 1.0 lt benzinli motor bulunuyor. Dizel motor olmayışı bizce doğru bir karar olsa da Türkiye’de halen bu tip motorlar çok tercih edildiği için hayalkırıklığı yaratacaktır.

Renault, Taliant modeliyle küçük sınıf sedan sınıfına şık ve yenilikçi bir yaklaşım getirmeyi amaçlıyor. Renault Grubu’nun CMF-B platformunda üretilen Taliant, X-Tronic otomatik şanzıman, kör nokta uyarı sistemi, kablosuz Apple Car Play, 8.0 inç dokunmatik multimedya ekranı ve elektrikli park freni gibi dikkat çeken özellikleri de beraberinde getiriyor. Symbol’ün yerine geçen Taliant, Türkiye’de Joy ve Touch donanım seviyeleriyle satılacak.

Dinamik çizgiler

Renault Taliant, dış tasarım öğeleri sayesinde modern kimliğini vurguluyor. Özellikle Renault markasıyla özdeşleşmiş olan C şeklinde farlarla tasarım imzasını ortaya koyuyor. Bu imzanın şıklığı, ön ızgaradaki krom detaylar ve tampondaki estetik sis farları ile tamamlanıyor. Tüm unsurlarında marka DNA’sına sadık kalan Taliant küçük bir Megane gibi görünüyor. Renault Taliant 4396 mm uzunluğu ve 2649 mm aks aralığına eşlik eden eğimli ön camı ve toplam 1501 mm yüksekliği ile zarif bir görünüme sahip. Akıcı tavan çizgisi, arka tarafta konumlandırılan radyo anteni ve tavan çizgisiyle birlikte küçülen arka camlar modelin dinamik yapısını pekiştiriyor.

Motor seçeneğine bağlı olmakla birlikte otomobilin ağırlığı yaklaşık 1100 kg. Ön camın daha eğimli olması, yan aynaların formu ve kaput çizgileri gibi tasarım öğeleri sayesinde aerodinamik direnç katsayısı düşürülmüş. Bu da daha düşük yakıt tüketimi ve karbondioksit salımı açısından avantaj sağlıyor.

Stop lambalarında ön tarafta olduğu gibi C şeklindeki ışık imzası göze çarparken, tüm Renault modellerinde olduğu gibi logo altında model ismi “Taliant” yazısı konumlanıyor. Tampon yapısının da katkısıyla arka tarafta kaslı bir görünüm elde edilirken, gövde rengi modern kapı kolları genel anlamda bütünlüğü sağlıyor. Lansman rengi Ayışığı Gri olan Renault Taliant’ın altı farklı renk seçeneği daha bulunuyor. Donanım seviyesine ve opsiyona göre 15 ve 16 inç sac jantın yanında 16 inç alüminyum alaşımlı jant seçenekleri de mevcut.

RENAULT TALIANT

Zarif iç mekân
Taliant’ın iç mekân detayları, dış tasarımın dinamik kimliğiyle örtüşecek şekilde tasarlanmış. Orta konsolun hemen üzerinde yer alan 8.0 dokunmatik multimedya ekranı modern unsurlardan biri olarak öne çıkarken, şık havalandırma ızgaraları ve dekoratif malzemeler Taliant’ı B-Sedan segmentinin bir adım ötesine taşıyor. Rahat okunabilir gösterge paneli, LPG tankı doluluk bilgisi de dahil olmak üzere sunduğu birçok özellikle sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon elektrik takviyeli olması sayesinde kullanıcıya yüksek bir sürüş konforu sunuyor.

Ayarlanabilir koltukların yanı sıra 1364 mm arka sıra omuz mesafesi sunan Renault Taliant, arka koltukta seyahat eden yolculara 219 mm diz mesafesi sağlıyor. Ön koltukların arkasında bulunan katlanabilir masalar, özellikle uzun yolculuklarda konforu artırıyor. Ön ve arka kapı panelleri, orta konsol ve torpido gözünün yanı sıra kolçak altında da derin bir saklama alanı bulunan Renault Taliant, iç mekânda toplamda 21 litrelik bir depolama hacmi sağlıyor. 628 litrelik bagaj hacmi sunan otomobil, bu alanda segment lideri olmanın yanı sıra, çoğu C Sedan modelinden daha fazla bagaj hacmi sunmasıyla da dikkat çekiyor.

Üç multimedya sistemi

Renault Taliant, B sedan segmentinin standartlarını değiştirirken teknolojiden de fazlasıyla yararlanıyor. Farklı ihtiyaçlara göre tasarlanmış üç farklı multimedya sistemden ilki USB ve bluetooth bağlantısı, iki hoparlör ve 3.5 inç TFT ekranla birlikte Joy versiyonunda standart olarak sunuluyor. Ücretsiz olarak sunulan R&Go aplikasyonu indirilerek, ön konsoldaki bölmeye yerleştirilen akıllı telefon otomobilin multimedya ekranı gibi kullanılabiliyor. Müzik, telefon, navigasyon ve araç bilgileri, bu uygulama üzerinden görüntülenebiliyor.

Tüm Touch versiyonlarında standart olarak sunulan multimedya sisteminde ise 8.0 inç dokunmatik ekran, Apple CarPlay ve toplam dört adet hoparlör yer alıyor. Direksiyon üzerindeki kontrol tuşları vasıtasıyla Siri üzerinden otomobille iletişim kurulabiliyor. Touch versiyonlarında opsiyonel olarak sunulan en üst seviye multimedya sistemi kablosuz Apple CarPlay, toplam altı hoparlör ve navigasyon özelliğini de tüketicilerle buluşturuyor.

CMF-B platformu

Renault Taliant, markanın Clio ve Captur modelleri gibi modern CMF-B platformu üzerinde yükseliyor. Bu modüler platform, kullanıcılara daha fazla kalite, konfor ve sürüş destek sistemleriyle güvenlik sunmasını sağlıyor. Otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, kör nokta uyarı sistemi, ön-arka park sensörleri, geri görüş kamerası, elektrikli park freni ve stop&start teknolojisi modelin yardımcı sistemleri olarak öne çıkıyor. Renault Taliant’ta ayrıca E-Call ve eller serbest Renault kart sistemi de bulunuyor.

Renault Taliant, X-Tronic CVT şanzımanla sınıfının otomatik şanzıman seçeneğine sahip olan tek modeli olarak göze çarpıyor. Euro 6D-Full standardına uygun motorlardan 90 HP güce sahip turbo beslemeli 1.0 litre TCe, altı ileri manuel ya da X-Tronic şanzımanla sunuluyor. 100 HP gücündeki ECO LPG motorda ise sadece altı ileri manuel şanzıman mevcut. Taliant, segmentindeki fabrika çıkışlı tek LPG seçeneği olma özelliğini sürdüren bu motorla düşük yakıt tüketim maliyeti avantajı sunuyor. Giriş versiyonu olan beş ileri manuel şanzımanla donatılmış 65 HP gücündeki SCe motor ise yalnızca Joy ekipman seviyesinde sunuluyor.

65 HP’lik Taliant 160 km/s maksimum hızı ve 16.7 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasıyla çok performanslı olmasa da WLTP normuna göre 100 km’de ortalama olarak 5.2 lt yakıt tüketiyor. Beş ileri manuel şanzımanla eşleştirilen bu motorun 95 Nm’lik torku da oldukça düşük. Turbo olan versiyon ise 90 HP güce 160 Nm torka sahip. Altı ileri manuel şanzımanla 180 km/s maksimum hıza ulaşan otomobilin 0-100 km/s hızlanması 11.6 saniye. WLTP normuna göre 100 km’deki ortalama tüketim ise 5.1 litre olarak açıklanıyor. Aynı motorun CVT otomatik şanzımanlı versiyonu ise aynı güce sahip ama torku 142 Nm ile daha düşük. 172 km/s maksimum hız ve 13.8 saniyelik 0-100 km/s değerlerine sahip olan otomobilin ortalama tüketimi 100 km’de 5.7 litre olarak açıklanıyor.

Taliant’ın LPG’li versiyonu ise en performanslı model olarak göze çarpıyor. 100 HP’lik bu motorun torku 170 Nm’ye ulaşıyor. Altı ileri manuel şanzımanlı bu model 186 km/s maksimum hıza ulaşıyor. 0-100 km/s hızlanma ise 11.6 saniye sürüyor. Bu otomobilin WLTP normuna göre 100 km’deki LPG tüketimi 6.9 litre. Eğer otomobili sadece benzinde kullanırsanız ortalama tüketiminiz 5.3 litre olarak gerçekleşiyor.

Yeni Renault Taliant’ın 167 bin 900 TL’den başladığını söyledik. Turbo motora geçtiğinizde yine Joy paketle 180 bin 900 TL ödemeniz gerekiyor. Otomatik şanzımanlı model ise Joy donanımla 197 bin 900 TL. En pahalı Taliant ise Touch paketli ve X-Tronic otomatik şanzımanlı versiyon. Bu aracın fiyatı 210 bin 900 TL olarak açıklanıyor.

Dizel motorun eksikliği göze çarpıyor ama Taliant’ın yine de çok satacağını söyleyebiliriz. LPG’li versiyonlar bu eksikliği giderecektir. Otomobili gelecek hafta test için alacağız. Daha detaylı bilgiler ve kendi izlenimlerimizi böylece sizlerle paylaşabileceğiz.

RENAULT TALIANT FİYAT LİSTESİ
Taliant 1.0 SCe Joy 167.900 TL
Taliant 1.0 TCe Joy 180.900 TL
Taliant 1.0 TCe X-Tronic Joy 197.900 TL
Taliant 1.0 ECO Joy 190.900 TL
Taliant 1.0 TCe Touch 193.900 TL
Taliant 1.0 TCe X-Tronic Touch 210.900 TL
Taliant 1.0 ECO Joy 203.900 TL

RENAULT TALIANT TEKNİK ÖZELLİKLER
TALIANT 1.0 SCe
3 silindir, 999 cc, 65 HP, 95 Nm, 5 ileri manuel, 160 km/s, 16.7 sn, 5.2 lt/100 km, 1030 kg

TALIANT 1.0 TCe
3 silindir, 999 cc, 90 HP, 160 Nm, 6 ileri manuel, 180 km/s, 11.6 sn, 5.1 lt/100 km, 1069 kg

TALIANT 1.0 TCe X-Tronic
3 silindir, 999 cc, 90 HP, 142 Nm, CVT otomatik, 172 km/s, 13.8 sn, 5.7 lt/100 km, 1116 kg

TALIANT 1.0 ECO
3 silindir, 999 cc, 100 HP, 170 Nm, 6 ileri manuel, 186 km/s, 11.6 sn, 6.9 lt/100 km (LPG), 1124 kg

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: