HONDA YENİLİK

Yeni Honda Jazz haziran ayında satışa çıkıyor

Honda, Jazz e:HEV ile Türkiye hibrit otomobil pazarına yeni bir model daha sunuyor. Honda ürün gamında e:HEV logosunu taşıyan ilk model olan Honda Jazz Hybrid ve ailenin yeni üyesi Crosstar versiyonu, 05 Haziran 2021 tarihinde Türkiye’de satışa çıkacak. İki motorlu hibrit güç aktarma sistemi ile satışa sunulacak olan yeni Honda Jazz ve Honda Jazz Crosstar, elektrikli araca en yakın sürüş hissi ile segmentindeki iddiasını güçlendirme hedefinde.

HONDA JAZZ CROSSTAR – HONDA JAZZ

Faydanın estetiği anlamına gelen ‘Yoo no bi’ felsefesi ile tasarlanan dördüncü nesil Jazz, temel olarak günlük kullanıma uygun aynı zamanda da rahatlık ve estetik sunan bir model olarak dikkat çekiyor. Bu tasarım anlayışı ile konfor ve kullanışlılığı bir arada sunan, işlevsel ve sade bir tasarımla donatılarak gündelik hayatı kolaylaştıran yeni Honda Jazz’da modelin bilinen ana hatları korunurken modern çizgiler de aracı yeni görünümüne kavuşturuyor. Honda Jazz; üç farklı sürüş modu arasında yer alan EV sürüş modunda iken şehir içi yolculuklarda olağanüstü bir performans ve elektrikli sürüşe en yakın deneyimi sunuyor.

Honda’nın imzası haline gelen ‘sihirli koltuklar’ ile sınıfında benzersiz bir bagaj hacmi sunan yeni Honda Jazz Hybrid, Avrupa’da standart olarak ön orta hava yastığı ile donatılan ilk Honda modeli olarak da öne çıkıyor. Ön orta hava yastığı ön yolcuların bir kaza sırasında birbirlerine çarpmalarını engelliyor. Yeni Honda Jazz’da standart olarak sunulan 10 adet hava yastığı da Euro NCAP çarpışma testinden beş yıldız alan modelin güvenirliliğini daha da artıyor. Isıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön koltuklar, wireless Apple CarPlay gibi özellikleri sınıfında standart olarak sunan tek model olan yeni Honda Jazz, çevre dostu emisyon değerleri ve yakıt ekonomisiyle de fark yaratıyor.

e:HEV hibrit teknolojisi ile yenilenen Honda Jazz Executive 310 bin TL, Honda Jazz Crosstar Executive ise 320 bin TL fiyatlara sahip olacak.

Honda mühendisliği ve tasarım felsefesinin en başarılı örneklerinden biri olarak hibrit güç-aktarma sistemine ait bileşenler, şasi ve motor bölmesine zekice entegre edilmiş. Bu sayede Jazz’a özgü iç mekân genişliği ve pratikliği korunurken; yeni ve modern bir güç-aktarım sistemi kullanıma sunuluyor. Jazz için geliştirilen e:HEV teknolojisi, yüksek yakıt verimliliğini, üstün sürüş özelliklerini ve elektrikli sürüşe en yakın deneyimi bir araya getiriyor. Sistem bir adet elektrik motoru, bir adet jeneratör, bir adet 1.5 i-VTEC benzinli motor, lityum iyon batarya ve yenilikçi bir şanzımandan oluşuyor.

Yeni Honda Jazz’ın gelişmiş aktif ve pasif güvenlik özellikleri ile sürüş destek sistemleri hem hayatı kolaylaştırıyor hem de üstün bir sürüş güvenliği sağlıyor. Yeni nesil Jazz ile birlikte aileye katılan Jazz Crosstar versiyonu ise tasarım detaylarıyla SUV benzeri görünümü ile fark yaratıyor. Yerden yüksek yapısı, suya dayanıklı döşemeleri ve entegre tavan rayları ile standart versiyondan ayrışan Jazz Crosstar; iddialı ön ızgara tasarımı, çamurluk kemerindeki siyah kaplamalar ve şık yan eşikler dışında versiyona özgü 16 inçlik gümüş ve siyah alaşımlı jantlarla da SUV esintili görünümüyle dikkat çekiyor. Jazz ailesinin yeni üyesi Crosstar versiyonu, SUV esintilerine sahip tasarım detaylarıyla hareketli yaşam tarzını tercih eden kullanıcılara hitap ediyor. Yeni Jazz Crosstar versiyonu, özel Okyanus Mavisi rengi ile satışa sunuluyor.

Otomobil 109 HP sistem gücüne sahip ve 253 Nm tork üretebiliyor Yeni Jazz bu sayede 0-100 km/s hızlanmasını 9.5 saniyede tamamlıyor ve 175 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Akıcı bir sürüş deneyimi sunan hibrit sisteme sahip yeni Jazz’ın standart versiyonu WLTP normunda göre ortalama olarak 4.6 lt yakıt tüketiyor. Crosstar versiyonuun ortalama tüketimi ise 4.8 lt/100 km.

HONDA JAZZ

e:HEV sistem; üstün sürüş keyfi ile yüksek yakıt verimliliği sunmak üzere üç farklı sürüş modundan yararlanıyor. EV sürüş modunda lityum iyon batarya elektrik motoru daha yoğun bir şekilde beslerken; hibrit sürüş modunda iken motor, elektrik jeneratörünü harekete geçiriyor ve jeneratör elektrik motoru besliyor. Benzinli sürüş modunda ise benzinli motor kilitli bir kavrama üzerinden doğrudan ön tekerlekleri harekete geçiriyor. Genel olarak şehir içi sürüş koşullarında, sistem EV sürüş ve hibrit sürüş arasında geçiş yaparak verimliliği en üst seviyeye taşırken; otoyol sürüşlerinde ve hızlanma anında ise benzinli sürüş elektrik motoru tarafından destekleniyor.

Hibrit Sürüş modunda benzinli motorun gücü, jeneratör motoru ile bataryayı şarj etmek üzere yönlendiriliyor. Ayrıca elektrikli sürüş modu otomobil yavaşlarken de devreye giriyor ve rejeneratif fren yoluyla elde edilen enerji ile bataryayı şarj ediyor. Yolcular tarafından hissedilmeyen sürüş modları arasındaki geçiş için yüksek hızlı elektrik motoru mümkün olduğu kadar hafif, kompakt ve verimli olacak şekilde Honda mühendisleri tarafından geliştirilmiş. Geleneksel bir şanzıman yerine yeni Jazz, hareketli bileşenler arasında doğrudan bağlantı sağlamak için tek bir sabit dişli oranına sahip olan yeni elektronik sabit hızlı şanzıman (e-CVT) ile sunuluyor.

Hibrit sisteme ait donanımların Honda mühendisliği ile şasi ve motor bölgesine entegre edilmesiyle bagaj hacmi koltukların kullanım şekline bağlı olarak 298 litre ile 1205 litre arasında değişim gösteriyor. Yeni Jazz’ın geniş bagaj açıklığı ve düz yükleme zemini gibi detayları ise bagaj kullanımını kolaylaştırıyor. Sınıfının lideri arka koltuk konforu ile fark yaratan yeni Jazz’ın menteşe yerleri değişen ve dolgu kalınlığı 24 mm artan sihirli koltukları sayesinde yolculara daha rahat bir konfor alanı sunuyor. Yeni Jazz, 986 mm arka koltuk bacak mesafesi ile segmentinde öne çıkarken; ön koltuk sırtlıklarına entegre edilen akıllı telefon cepleri kullanım kolaylığı sağlıyor.

YENİ HONDA JAZZ FİYAT LİSTESİ
Honda Jazz Executive 310.000 TL
Honda Jazz Crosstar Executive 320.000 TL

YENİ HONDA JAZZ TEKNİK ÖZELLİKLER
4 silindir, 1498 cc, 109 HP, 253 Nm, e-CVT otomatik, 175 km/s, 9.5 sn, 4.6 lt/100 km, 1300 kg

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: