OPEL YENİLİK

Yeni Opel Mokka kaç para?

Opel, yeni Mokka’yı yüksek verimliliğe sahip benzinli motoru ve üç farklı donanım seçeneğiyle Türkiye’de satışa sundu. Cesur tasarımı ve yenilikçi teknolojileriyle öne çıkan yeni Mokka, Opel markası için birçok ilki temsil ediyor. Mokka, markanın gelecekteki yüzü Opel Vizör’e ve tamamen dijital Pure Panel kokpite sahip ilk model olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

OPEL MOKKA

Elegance, GS Line ve Ultimate olmak üzere üç farklı donanım seçeneğini zengin renk ve jant seçenekleriyle buluşturan yeni Mokka’da ayrıca, Türkiye’de bir ilk olarak siyah renkli kaput opsiyonu da bulunuyor. 130 HP gücündeki 1.2 litrelik turbo beslemeli benzinli motor ve sekiz ileri otomatik şanzıman kombinasyonuyla tercih edilebilen yeni Mokka, 365 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Mokka’nın merakla beklenen yüzde 100 elektrikli versiyonu Mokka-e ise 2022 yılında Türkiye yollarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

İkinci nesil Mokka her açıdan güçlü ve yenilikçi bir görünüm sunuyor. Opel, yeni Mokka ile markayı adeta yeniden yaratma sürecine girmiş. 4.15 metre uzunluk ile kompakt boyutlara sahip olan Mokka, 350 litre bagaj hacmi sunuyor. 2020’li yıllar boyunca yeni Opel modellerinin tamamı benzer tasarım çizgilerine sahip olacak. Bu anlamda Mokka’nın öncü olduğunu söyleyebiliriz. Alman marka bu tasarım anlayışını saf, hassas ve temel unsurlara odaklanmış şeklinde tasvir ediyor. Yeni Mokka’nın tasarımı; kısa ön ve arka çıkıntılar ile kaslı ve geniş bir duruş şeklinde özetlenebilir. Opel Vizör, tıpkı tam boy bir kask gibi yeni Mokka’nın yüzünü tamamen kaplıyor ve araç ızgarasını, farları ve yeniden tasarlanan Opel şimşek logosunu tek bir ögede bütünleştiriyor. Opel’in gelecekteki tüm modellerini süsleyecek yeni Opel şimşek logosu, daha ince halkalar, daha zarif bir duruşla Opel Vizör’deki yerini alıyor.

LED farlar veya bu sınıfta benzersiz olan yeni nesil IntelliLux LED matrix farlarla tamamlanan Opel Vizör, ileri teknolojileri bir araya getirme fikriyle 2020’li yıllar boyunca tüm Opel modellerinin ayırt edici özelliği olmaya devam edeceğini ortaya koyuyor. Markanın yeni yüzü, Opel Design Compass yaklaşımını benimsiyor. Söz konusu tasarım yaklaşımında iki eksen ortada Opel şimşeği ile kesişirken marka logosu böylece ön plana çıkıyor. En güncel Opel araçlarının karakteristik tasarım unsurlarından biri olan kaputtaki çizgiler daha keskin ve daha net uygulanırken, şimşek ile birleşerek dikey bir eksen belirliyor. Gelecekteki tüm Opel modellerinde kullanılacak olan kanat şeklindeki LED gündüz farları ise yatay ekseni belirliyor. Aynı tema arka görünümde tekrar ediyor ve Opel Design Compass yaklaşımını otomobilin bütününe taşıyor. Ortadaki şimşek logosu, yine ortada konumlandırılan model ismi ile bütünlük oluşturuyor. Bu konumlandırma kanat şeklindeki arka stop lambalarının yatay çizgisini, tavan anteninden gelen dikey çizgi ile tampondaki vurgulu kıvrıma bağlıyor.

Opel Pure Panel kokpit

Yalın, net ve temele indirgeme felsefesi yeni nesil Mokka’nın iç mekânında da karşımıza çıkıyor. Sürücüler, ilk kez bir Opel modelinde tamamen Pure Panel kokpit ile tanışacak. İki adet geniş ekrandan oluşan Pure Panel, mimarisi gereği çok sayıda düğme ve kumandayı gereksiz kılıyor. Sistem en güncel dijital teknolojileri kullanıma sunarken, az sayıda düğme, kumanda alt menülere gerek kalmadan dijitalleştirme ve tamamen sezgisel kullanım arasındaki doğru dengeyi sağlıyor. Yeni Mokka’daki Pure Panel kokpit, Opel’in yenilikçi teknolojileri müşterilerin hayatını kolaylaştırmak için nasıl kullandığını da gözler önüne seriyor. Yeni Mokka’da 7.0 inç renkli dokunmatik ekrana sahip multimedya radyo ve 10.0 inç renkli dokunmatik ekrana sahip üst seviye Multimedya Navi Pro olmak üzere farklı multimedya seçenekleri sunuluyor. Ekranlar, yeni Opel Pure Panel ile entegre olduğundan sürücüye dönük olacak şekilde konumlandırılmış. Böylelikle, 12.0 inçe kadar uzanan bir dijital gösterge paneli sağlanıyor. Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu multimedya sistemleri sesli komut özelliği ile hayatı daha da kolaylaştırıyor.

B SUV segmentine yenilikçi teknolojiler getiren yeni Mokka; dijital klima, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, yağmur ve far sensörü gibi sayısız konfor elemanlarıyla donatılmış durumda. Ayrıca, tüm versiyonlar standart olarak elektrikli el freniyle geliyor. Toplam 14 ayrı LED modülden oluşan akıllı aydınlatma modları ve göz almayan IntelliLux LED matrix farlar da yeni Mokka’yı sınıfında benzersiz kılıyor.

Yeni Mokka, yüksek verimlilik seviyesine sahip çoklu enerjili platform üzerinde yükseliyor. Bu sistem, içten yanmalı motorların yanı sıra elektrikli güç-aktarma sistemlerinin de bir arada üretilmesine olanak sağlıyor. Yeni Mokka ülkemizde 130 HP güç ve 230 Nm maksimum torka sahip, 1.2 litrelik turbo beslemeli benzinli motor seçeneğiyle satışa sunuldu. 130 HP’lik motor, Mokka’nın 0-100 km/s hızlanmasını 9.2 saniyede tamamlamasını sağlıyor. Maksimum hız ise 200 km/s olarak açıklanıyor. WLTP normuna göre 100 kilometrede ortalama olarak 5.9 lt yakıt tüketen bu motora sekiz ileri otomatik şanzıman eşlik ediyor. Tork konvertörlü bu şanzımanda sürücü isterse direksiyondaki vites değiştirme kulakçıkları ile manuel olarak da vites değiştirebiliyor.

Opel daha üst araç sınıflarından çok sayıda yenilikçi teknolojiyi geniş kitlelerle buluşturma geleneğini yeni Mokka’da da devam ettiriyor. Mokka, sürüş güvenliğini ve sürüş konforunu arttıran 16 adet yeni nesil sürüş destek sistemiyle donatılmış. Bu sistemlerin birçoğu yeni Mokka’da standart olarak yer alıyor. Standart olarak sunulan teknolojiler arasında; yaya algılama özellikli aktif acil fren sistemi, ön çarpışma ikazı, aktif şerit takip sistemi, 180 derece panoramik geri görüş kamerası ve trafik işareti tespit sistemi bulunuyor. Dur-kalk özellikli adaptif hız sabitleme sistemi, şerit ortalama özellikli gelişmiş aktif şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, gelişmiş park pilotu gibi birçok ek özellik de yeni Mokka’da sürücülere sunuluyor.

En sportif versiyonu GS Line

Yeni Mokka ülkemizde Elegance, GS Line ve Ultimate olmak üzere üç farklı donanım seçeneğiyle satışa sunuldu. Opel, GS Line donanım seviyesiyle ilk kez Mokka’nın daha sportif bir versiyon sunuyor. Bu versiyonda, üç renkli siyah 18 inçlik hafif alaşım jantlar, siyah tavan, siyah yan aynalar ve SUV tasarımındaki ön-arka tampon altı kaplamaları sportif bir görünümü beraberinde getiriyor. Opel şimşek logosu, Mokka ismi ve Opel Vizör çerçevesi parlak siyah renkte uygulanıyor. GS Line’da karakteristik kırmızı kapı üstü dekoru güçlü bir kontrast oluşturuyor. İç mekân siyah tavan, alüminyum pedallar ve kırmızı süslemelerle dikkat çekiyor. Premium deri görünümlü yan desteklere sahip siyah koltuklar kırmızı dikişlere ve detaylara sahip olmasıyla tasarımı tamamlıyor. Yeni Mokka’nın tüm versiyonlarında sürücüler gaz ve direksiyon tepkilerini ayarlayan farklı sürüş modlarını seçebiliyor. Otomobilde sekiz ileri otomatik şanzımanla birlikte spor, eko ve normal olmak üzere üç farklı sürüş modu sunuluyor.

Sürücüler için zengin kişiselleştirme seçeneklerine olanak tanıyan yeni Mokka’da altı farklı renk seçeneği, çift renk tavan ve Türkiye’de bir ilk olarak siyah renkli kaput opsiyonu bulunuyor. Sürücüler, yeni Mokka’daki zengin renk seçenekleri arasından Alp Beyaz, Kuvars Gri, Elmas Siyah, Matcha Yeşil, Mistik Mavi ve Rubin Kırmızı’yı tercih edebiliyor. Elegance donanımda opsiyonel olarak siyah, beyaz ve kırmızı çift renk tavan seçilebilirken, Ultimate donanımdaki ‘Bold Pack’ yani siyah kaput opsiyonu yeni Mokka’ya bambaşka bir hava katıyor. Mokka, dinamizmini özel tasarım jantlarına da yansıtıyor. Elegance donanıma sahip yeni Mokka 17 inç çift kollu elmas kesim alaşım jantlarla gelirken; GS Line ve Ultimate’de jantlar 18 inçe çıkıyor.

Yeni Mokka ile ilgili ilk bilgiler bunlar. Otomobili test için aldığımızda sizlere daha detaylı bilgileri ve kendi izlenimlerimizi de sunuyor olacağız.

YENİ OPEL MOKKA FİYAT LİSTESİ
Mokka 1.2 AT8 Elegance 365.900 TL
Mokka 1.2 AT8 GS Line 377.900 TL
Mokka 1.2 AT8 Ultimate 397.900 TL

YENİ OPEL MOKKA TEKNİK ÖZELLİKLER
3 silindir, 1199 cc, 130 HP, 230 Nm, 8 ileri otomatik, 200 km/s, 9.2 sn, 5.9 lt/100 km, 1220 kg

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: