HYUNDAI YENİLİK

Yeni Hyundai Santa Fe Türkiye’de satışa sunuldu

Geçtiğimiz günlerde B segmenti SUV modeli Bayon’u satışa sunarak dikkatleri üzerine çeken Hyundai, şimdi de yeni Santa Fe ile SUV segmentindeki iddiasını artırıyor. Teknolojik özellikleri, şık tasarımı ve geniş iç mekânıyla öne çıkan yeni Santa Fe, premium araçları aratmayacak malzeme kalitesi ve güçlü motoruyla da oldukça iddialı bir duruş sergiliyor.

Hyundai’nin en fazla satılan ve aynı zamanda tüm dünyada en fazla bilinen modeli olarak büyük bir öneme sahip olan Santa Fe D-SUV segmentinde konumlandırılıyor. Hyundai’nin yeni tasarım özelliklerinin bir parçası olan Santa Fe, LED farlarla kombine ön ızgarası ve gündüz farları ile yeni tasarım kimliğini ortaya koyuyor. Geniş ızgara, yeni Santa Fe’ye cesur bir karakter verirken, ızgaradaki geometrik desen araca dikkat çeken bir hava katıyor. Yeni T şeklindeki gündüz farları, otomobilin dışındaki sağlam karakteri tamamlıyor ve uzaktan bile tanınabilir hale getiriyor.

19 inçlik jantlar üzerinde hareket eden Santa Fe, kaslı ve modern yapısını sportif ön ve arka tamponlarla da destekliyor. Yeni nesil 1.6 litrelik T-GDi “Smartstream” motorla donatılan otomobil, Hyundai’nin yeni sürekli değişken supap süresi yani CVVD teknolojisini kullanan ilk model. Performanslı kullanımın yanı sıra yakıt verimliliğini de ön planda tutan bu sistem, motoru daha da optimize etmek için düşük basınçlı egzoz gazı devirdaimi LP EGR özelliğine sahip. CVVC sistemi, sürüş koşullarına göre supapların açılma ve kapanma süresini düzenleyerek performansta hissedilir bir artış sağlıyor. Sistem aynı zamanda yakıt verimliliği ve emisyonlarda iyileştirmeler de sunuyor.

Hibrit aktarma organları

Hyundai, diğer geliştirmelerin yanı sıra Santa Fe modelinde elektrifikasyona da yer veriyor. Turbo benzinli motoru, hibrit teknolojisi ile destekleyen Hyundai, motor performansını ve yakıt ekonomisini bir arada sunuyor ve böylelikle SUV segmentindeki müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşılamış oluyor. Yepyeni bir platform ile üretilen Santa Fe, güvenlikte de önemli iyileştirmelerin yanı sıra elektrikli güç aktarma organlarının işini de kolaylaştırıyor. Doğrudan enjeksiyonlu turbo beslemeli motor, 44.2 kW’lik elektrik motoruyla kombine olarak 230 HP güç üretirken aynı zamanda 350 Nm maksimum tork sağlıyor. Gücünü 1.49 kWh lityum iyon polimer bataryadan alan bu elektrik motoru, özellikle şehir içi trafiğinde Santa Fe’nin emisyon ve yakıt tüketim değerlerini aşağıya çekerken aynı zamanda performansa da önemli bir şekilde katkıda bulunuyor.

Gücünü altı ileri otomatik şanzıman üzerinden dört tekerleğe birden aktaran Santa Fe, 187 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. 0-100 km/s hızlanma ise 9.1 saniye olarak açıklanıyor. 230 HP’lik toplam güce rağmen performans değerlerinin çok dikkat çekici olmamasının en büyük nedeni ağırlığın 1917 kg ile neredeyse iki tona ulaşması. Buna rağmen hibrit sistemin etkisiyle yakıt tüketimi yüksek değil. 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi 6.1 lt olarak açıklanıyor. Şehir içindeki ortalama tüketimin ise 100 km’de 6.2 lt olduğu iddia ediliyor.

Türkiye’de tek bir donanım seçeneği ve motor tipi ile satışa sunulan yeni Santa Fe, yedi koltuklu oturma düzeni ile kalabalık ailelerin de dikkatini çekiyor. Deri döşemelere sahip otomobilin ön ve arka koltukları ısıtmalı olarak gelirken ön koltuklarda soğutma özelliği de var. Direksiyon simidinde de ısıtma özelliği bulunurken ön konsolda elektronik bir vites paneli bulunuyor. Geleneksel vites kolları yerine tamamen tuşlu sisteme yer verilerek genişlik hissiyatı artırılmış. Yeni Santa Fe, 12.3 inçlik büyük bir dijital gösterge paneli ile donatılmış durumda. Kokpitte dikkat çeken bir diğer donanım ise diğer Hyundai SUV modellerinden aşina olduğumuz 10.25 inçlik bilgi eğlence ekranı. Krell müzik sistemi ile desteklenen bu ekranda Apple Car Play ve Android Auto bağlantı özelliği de bulunuyor. Günümüzün gereksinimi olan kablosuz şarj sistemi de Santa Fe’de sunulan donanımlar arasında.

Park esnasında veya sıkışık alanlardaki manevralarda sürücünün yardımına koşan 360 derecelik kamera sistemi de Santa Fe’nin güvenlik donanımlarından birini oluşturuyor. Dur kalk özellikli akıllı hız sabitleme kontrolü, şeritte kalma asistanı, şerit takip asistanı ve ön çarpışma engelleme asistanı ile donatılan Santa Fe, ayrıca elektrikli bagaj kapağına sahip. Bagaj hacmi ise 571 litre olarak açıklanıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılan Hyundai Santa Fe, Progressive donanım paketiyle 889 bin TL’lik fiyat etiketine sahip.

HYUNDAI SANTA FE TEKNİK ÖZELLİKLER
4 silindir, 1598 cc, 230 HP, 350 Nm, 6 ileri otomatik, 187 km/s, 9.1 sn, 6.1 lt/100 km, 1917 kg

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: