OPEL YENİLİK

Altıncı nesil Opel Astra tanıtıldı

Opel, kompakt sınıftaki temsilcisi Astra’nın altıncı neslini tanıttı. Alman markanın en çok satan modelinin başarı öyküsü, 30 yıl önce yani 1991 yılında efsanevi Kadett’in yerine geçmesiyle başladı. Opel, yeni Astra’yla birlikte ilk kez kompakt sınıf bir araçta elektrikli tahrik sunmaya başlıyor. Yeni Astra’nın plug-in hybrid versiyonları iki ayrı performans seviyesinde olacak.

OPEL ASTRA

Hibrit modellerin yanında, altı ileri manuel ve sekiz ileri otomatik şanzımanlarla birlikte yüksek verimli benzinli ve dizel motorlar da kullanılmaya devam edecek. Yeni Opel Astra, Mokka ile başlayan tasarım devriminin bir diğer halkası. Gereksiz unsurlardan arındırılmış, sade ama bir o kadar da etkileyici görünen Astra, tıpkı Mokka gibi markanın yeni yüzü olan Opel Vizor’ü kullanıyor. Bu da otomobile çok dinamik bir görüntü katmış. Opel Vizör’ü daha önce hep SUV modellerde görmüştük. Astra ile birlikte bu tasarım anlayışı binek otomobillere de geçmiş oluyor. Mokka, Crossland ve Grandland’den sonra yeni Astra, Opel’in cesur ve saf tasarım felsefesini yorumlayan ilk hatchback olarak tarihe geçiyor.

Arkada ise merkezi olarak monte edilmiş Blitz logosu, dikey olarak hizalanmış ve yükseğe monte edilmiş stop lambaları dikkat çekiyor. Stop lambaları da enerji tasarruflu LED’lerden oluşuyor. Opel logosu aynı zamanda bagaj kapağı mandalı olarak da işlev görüyor. Yeni Opel Astra, şimdilik sadece beş kapılı olarak piyasaya sürülecek. 4374 milimetre uzunluğundaki otomobilin genişliği ise 1860 mm. Eski modele göre 13 mm artan 2675 mm’lik aks aralığına rağmen ön tarafın kısa yapısıyla toplam uzunluk sadece 4.0 mm artmış. Yeni Astra’nın ayarlanabilir zemine sahip bagajı, 422 litrelik bir hacme sahip.

Altıncı nesil Astra’nın üretimine sonbahar aylarında başlanacak ve yeni modeli 2022 yılında Türkiye yollarında da göreceğiz. 2015 yılında piyasaya sürülen selefi gibi yeni Astra da birçok üst düzey donanımı kompakt sınıfa getiriyor. Bunlardan biri tabii ki Intellilux LED Pixel farların son evrimi. Bu farlar Insignia’dan geliyor ve 168 LED hücresiyle kompakt sınıfta öncü olacak. Uzun far, trafikteki diğer paydaşların gözünde parlama yapmadan milisaniyeler içinde kusursuz bir şekilde ayarlanıyor. Karşıdan gelen veya önde ilerleyen trafikte, sürücüler ışık huzmesinden kesinlikle etkilenmiyorlar. Işığın menzili ve yönü, sürüş koşullarına ve çevreye göre otomatik olarak uyarlanıyor.

Yeni nesil Astra’nın iç mekânında resmen zamanda bir sıçrama yaşanmış. Tamamen dijital Pure Panel ile analog enstrümanlar tarihe karışıyor. Bunun yerine, modern grafiklere sahip yeni insan-makine arayüzü müşterilere saf ve daha sezgisel bir deneyim sunuyor. Sürücü ve yolcular, tıpkı bir akıllı telefon gibi ekstra geniş dokunmatik ekranlar aracılığıyla yeni Astra’yı sezgisel olarak kullanabilecekler. Opel tasarımcı ve mühendisleri, sürücünün gerekli tüm bilgileri alırken, gereksiz veri veya işlevlerle yüklenmemesini sağlamak için büyük özen göstermiş. Ek olarak, iklim kontrolü gibi temel ayarlar, fiziksel anahtarlar ve düğmeler aracılığıyla çalıştırılabiliyor.

AGR sertifikalı koltuklar

Opel, yeni kompakt sınıf modelinin oturma konforunun olağanüstü olduğunu iddia ediyor. Ön koltuklar AGR sertifikalı ve ergonomileriyle özellikle uzun yolculuklarda son derece konforlu olduğu açıklanıyor. Ön koltukların konumu önceki nesile göre 12 mm daha alçak. Bu da sportif sürüş hissini destekliyor. Astra’nın AGR ön koltukları, elektrikli sırt eğim ayarından elektrikli bel desteğine kadar isteğe bağlı ayar işlevleri sunuyor. Nappa deri ile birlikte, havalandırma, sürücü için masaj ve ön dışında arka koltuk ısıtması da mevcut. Ayrıca, şık Alcantara döşemeler de seçilebilecek. Sürücü ayrıca baş üstü gösterge ekranından Intelli-Drive 2.0 yardım sistemine ve Intelli-Vision 360 derecelik kameraya kadar son teknoloji yardım sistemleri tarafından da desteklenecek.

Pure Panel, yatay biçimde entegre edilmiş iki adet 10 inç ekrana sahip. Ön camdaki yansımaları önleyen perde benzeri bir katman sayesinde ekranların üzerinde bir siperliğe gerek duymayan kokpit, ileri teknoloji ile işlevselliği bir arada sunuyor. En aza indirilen tuş şeklindeki fiziki kumandalarıyla Pure Panel, dijitalleşme ve sezgisel kullanım arasında optimum denge sağlıyor. Dokunmatik ekran dışında ses kontrolü ile de kullanılabilen ve bağlantılı servislere sahip yeni nesil bilgi-eğlence sistemi, akıllı telefonlar için geliştirilmiş kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto bağlanabilirliği sunuyor.

Yeni Astra, markanın kompakt sınıf tarihinde bir ilk gerçekleştirerek satış başlangıcından itibaren yüksek verimlilik seviyesine sahip benzinli ve dizel motor seçenekleri dışında güçlü şarj edilebilir hibrit versiyonlarıyla da piyasaya sunulacak. Güç seçenekleri benzinli ve dizel versiyonlarda 110 ila 130 HP arasında değişiyor ve şarj edilebilir hibrit versiyonlarda ise 225 HP’ye kadar uzanıyor. Benzinli ve dizel motor seçeneklerinde altı vitesli manuel şanzıman standart olarak sunulurken, isteğe bağlı olarak sekiz ileri otomatik şanzıman da mevcut olacak.

Yeni Astra, EMP2 platformunun güncellenmiş bir versiyonu üstünde yükseliyor. Yol tutuş odaklı olarak geliştirildiği iddia edilen yeni Astra’nın burulma rijitliği önceki nesilden yüzde 14 daha yüksek. Altıncı nesil Astra, aynı zamanda en güncel otonom sürüş destek sistemlerini de içeriyor. Tüm bu gelişmiş teknoloji ön camdaki çok işlevli kameraya ek olarak biri önde, biri arkada ve birer adet yanda olmak üzere dört gövde kamerası, biri önde ve her bir köşede olmak üzere beş radar sensörü ve ayrıca ön ve arka olmak üzere ultrasonik sensörleri kullanıyor. Kamera ve sensörler, kameraların ve radarın menzilini uzatan Intelli-Drive 2.0 kapsamında e-horizon bağlantısıyla entegre ediliyor. Bu teknoloji, sistemin virajlardaki hızı uyarlamasını, hız önerilerinde bulunmasını ve yarı otonom şerit değişiklikleri yapmasını sağlıyor. Direksiyon simidindeki el algılama özelliği, sürücünün her zaman sürüşe keyifle dahil olmasını sağlıyor.

Intelli-Drive 1.0 arka çapraz trafik uyarısı, uzun menzilli kör nokta algılama ve otomobili şeridinin ortasında tutan aktif şerit konumlandırma gibi işlevleri kapsıyor. Oldukça uzun otonom sürüş destek sistemleri listesi ayrıca, ayarlanan hızı aşmadan öndeki aracı takip etmek için hızı artıran veya azaltan, gerekirse durana kadar fren yapabilen uyarlanabilir hız sabitleme sistemini de içeriyor. Otomatik şanzımanla sunulan stop&start işlevi ile sürüş otomatik olarak devam ediyor. Sınıfının en gelişmiş sürüş destek sistemleri ayrıca daha kolay park etmek için bir kamera ve radar tabanlı sistem olan Intelli-Vision gibi fonksiyonları da içeriyor.

Yeni Opel Astra ile ilgili ilk bilgiler bunlar. Motor seçenekleri ve performans verileriyle ilgili detaylar henüz paylaşılmadı. İlerleyen günlerde daha detaylı bilgileri kanalımızda bulabileceksiniz.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: