Audi A3 Cabrio, 2014’ün ilk yarısında Türkiye’de

Audi’nin lüks kompakt sınıftaki başarılı temsilcisi A3’ün kumaş tavanlı cabrio versiyonu, 2014 yazında Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanıyor. Tamamen yeni, ikisi TFSI ve biri TDI olmak üzere üç farklı motor seçeneğiyle satışa sunulması planlanan A3 Cabrio, hem manuel hem de S Tronic şanzıman seçenekleriyle alınabilecek.

Audi A3 Cabriolet 2.0 TDI

Bir önceki modele göre uzunluğu 4.24 m’den 4.42 m’ye, aks aralığı 2.58 m’den 2.60 m’ye ve genişliği de 1.77 m’den 1.79 m’ye artan A3 Cabrio’nun sadece yüksekliğinde 15 mm’lik bir azalma söz konusu. Yeni haliyle daha şık ve sportif bir görünüme sahip olan A3 Cabrio, karakteristik tek çerçeveli ızgarayı tamamlayan, tamponu ve hava girişlerini vurgulayan farlarıyla oldukça etkileyici. Opsiyonel olarak LED teknolojili farlarla da alınabilecek olan A3 Cabrio, bu sınıfta değişken far seviyesi kontrolü sunulan ilk kompakt model olma özelliğine de sahip. Ön cam çerçevesi alüminyumdan yapılan A3 Cabrio’daki alüminyum kaplamalar oldukça dikkat çekici. Aracın yan kısımlarında keskin tornado hattı ve ışık-gölge oyunlarıyla etkileyici bir kontur sağlayan tasarım hemen göze çarpıyor.
Yeni A3 Cabrio’nun dış tasarımındaki şıklık, iç bölümlerinde de kendini gösteriyor. Gösterge panelinin daha alçak ve öne kavisli, orta konsolun sürücüye doğru hafifçe açılı yerleştirildiği A3 Cabrio’da klima kontrol paneli ve hava çıkışlarındaki üç boyutlu kaplamalar görüntüyü tamamlıyor.

Audi A3 Cabriolet

Magnezyum-çelik karışımı kinematik bir mekanizma üzerine gerili kumaş tavan, A3 Cabrio’nun görünümünü tamamlıyor. Kumaş tavanın bir düğme yardımıyla sadece 18 saniyede açılıp kapanmasını sağlayan elektro-hidrolik sistem, 50 km/s hızda dahi kullanılabiliyor.
Tamamen yeni, iki benzinli ve bir dizel olmak üzere üç motor seçeneğiyle satışa sunulması planlanan A3 Cabrio, 1.4 lt 140 HP, 1.8 lt 180 HP benzinli ve 2.0 lt TDI 150 HP dizel motorlarla alınabilecek. Tüm motorlarında direkt enjeksiyonü turbo ve start-stop sistemleri barındıran A3 Cabrio, üç motor seçeneğinde de bir önceki modele göre yüzde 12’ye varan yakıt ekonomisi sunuyor. Verimliliğinin yanı sıra performansın da arttığı A3 Cabrio’da; 1.4 TFSI motorun 0-100 km/s hızlanması 9.1 sn. Yakıt tüketimi değeri ise 100 kilometre ortalama 5.0 lt ve CO2 emisyonu da kilometre başına 114 g. Yeni Audi A3 Cabrio’daki sürüş destek sistemleri daha etkileyici hale gelmiş. Verimlilik programlı sürücü bilgilendirme sisteminin ve uyarı asistanının Ambition ve Ambiente donanım seviyesinde standart olarak sunulduğu A3 Cabrio, opsiyonel olarak adaptif hız sabitleyici, aktif şerit yardımı, kamera tabanlı trafik işareti tanıma, park seçici ekran ve Audi pre sense güvenlik sisteminin çeşitli seviyelerdeki yardımcı sistemleriyle de alınabilecek.

Audi A3 Cabriolet 2.0 TDI

(Visited 87 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş