AUDI YENİLİK

Audi Sport quattro, 700 HP ile geri dönüyor

Seksenlerin efsanevi otomobili, rallilerde fırtına gibi esen Audi Sport quattro’nun kavramsal halefi, 560 HP’lik V8 benzinli ve 140 HP’lik elektrikli motoruyla Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenecek.  Sport quattro’nun 30’uncu yıldönümü kutlamaları için geliştirilen konsept, ralliler için tasarlanan kısa aks aralıklı modeli şereflendiriyor.

AudiSportquattro

Audi, 1980 yılında sunduğu “Ur-quattro”dan beri sürekli dört tekerlekten çekişli beş milyondan fazla otomobil sattı. Audi Sport quattro gibi Sport quattro konsepti de motorsporları ruhuyla tasarlanmış. Bunun yanında Audi’nin çığır açan Matrix LED teknolojisi gibi ilerici özelliklere de sahip. Otomobilin plug-in hibrid sistemi, toplam 700 HP güç ve 800 Nm tork üretiyor. Çift turbolu 4.0 lt’lik V8 motor 560 HP güç üretirken, 700 Nm’lik torkuyla da Grup B günlerine gönderme yapıyor. Sekiz ileri otomatik şanzımana sahip olan konsept, sadece 59 g/km CO2 emisyonu ve 2.5 lt/100 km tüketimiyle şaşırtıcı derecede tutumlu. Silindir sıralarından birinin devre dışı kalması (dört silindir) ve start/stop sistemlerinin yanında, ekonomiyi sağlayan asıl eleman ise 140 HP’lik elektrik motoru.

AudiSportquattro_1

Sport quattro konsepti, tamamen elektrikle ilerleyebildiği gibi maksimum performans için her iki motorundan da faydalanabiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3.7 sn’de tamamlayan konseptin maksimum hızıysa 300 km/s’nin üstünde olarak açıklanıyor. Hafif yapı, dinamik performans üstünde önemli bir role sahip. Yolcu hücresi ultra yüksek mukavemetli çelik paneller ve dökme alüminyum yapı elemanlarıyla birleştirilmiş. Kapılar alüminyumdan üretilirken, tavan, motor kaputu ve bagaj karbon fiber takviyeli polimerden imal edilmiş. Piller dahil 1850 kg ağırlığındaki Sport quattro Concept, karbon fiber seramik fren diskleri ve 285/30 R21 ebadındaki devasa lastikleriyle de dikkat çekiyor.

AudiSportquattro_2

Similar Posts