automagg com’un şaşırtıcı yükselişi ve motosiklet

automagg com’un şaşırtıcı yükselişi ve motosiklet

30 Ağustos 2013 Kapalı Yazar: automagg

MERTautomagg.com yayın hayatına başlayalı henüz 1.5 ay oldu. Yani daha bebek sayılır ama koca adamlara kafa tutuyor. Kendine özgü içeriği ile başarının geleceğini biliyorduk ama açıkçası bu kadar çabuk olacağını da beklemiyorduk.

Yıllardır yayın yapan birçok otomobil sitesinden açık ara daha fazla okunmaya başlayan automagg, sektördeki ilk beş site arasına giriverdi. Elbette bu bizi kamçılıyor ama daha çok yolumuz olduğunun da bilincindeyiz. Bu nedenle en yeni haberleri, kendi üslubumuzla sunmaya devam edeceğiz. automagg’ın e-dergisi de hazırlık aşamasında. Bunun için acele etmememizin nedeni, özel olsun istememiz. Acele edip eylül başında da yayına sunabilirdik ama tanışma sayısının ayrı bir önemi var. Sektördeki 20 yılı aşan deneyimize layık olan bir dergi olmasını istediğimizden biraz daha sabır rica ediyorum. Daha önce de söylemiştim, automagg’a asıl itici gücünü veren farklılıklarından biri yazarlar oldu. Aramıza yeni katılan Ceren Güç’ün okunma rakamlarına inanamadım açıkçası. Meğerse halk bizden bıkmış, kadın bir yazar arıyormuş. İsmimi MERal mi yapsam acaba? Kadın gözüyle test ya da sürüş izlenimi aslında bizim buluşumuz değil hatta yeni de değil. 90’ların ortalarında, ben de orada çalışırken Otohaber dergisinde başlamıştı bu akım. Bu anlamda ilk kadın test sürücüsü olarak Banu Hasırcıoğlu’nu ve daha sonra kendisine rakip olan Begüm Özkan’ı unutmamak gerekli. İki sevgili dostumu da anmış olalım böylelikle.
1.5 aylık automagg deneyiminde şunu da hızlıca öğrendim. Otomobil sitelerinin takipçileri dergilere oranla daha fazla satışa odaklı. Yani direkt olarak otomobil satın almak için yola çıkmış kişiler siteleri takip ediyor. Dergi sattığınız zaman hangi haberin daha çok ilgi çektiğini, hangisinin okunmadığını çok da bilmiyorsunuz açıkçası. İçgüdüyle yapıyorsunuz işinizi. Ama internet sitesinde önünüzde her haber için veriler var. Çok ilgi çekeceği düşünülen yeni bir süper spor otomobil az okunurken, bir kampanya haberi tıklanma rekoru kırabiliyor. Bu benim gibi bir otomobil tutkunu için alışıldık bir şey değil. Dergide olsa kısa haberlere bile koymayacağınız bir konu, sitede önem kazanıyor. Bu nedenle, otomobil satın alacak insanların interneti daha aktif kullandığından eminim artık. automagg, satın alma kararında etkin olmak adına bu tarz haberlere ağırlık vermeyi sürdürecek ama otomobil hastalarını da asla unutmayacağız.
Bu arada otomobil tutkunlarına bir sözüm var. Kusura bakmayın ama motosikletçiler bizden daha sahiplenici. Bunun da nedeni otomobil kullanıcılarının belki yüzde 10’unun otomobile bir tutku gözüyle bakması. Büyük bir çoğunluk ulaşım aracı olarak görüyor. Motosiklette ise tam tersi. Belki yüzde 90’ı hobi derecesinde tutkun iki tekerleklilerine. Yollarda birbirlerine selam veriyorlar, yardım ediyorlar… Automagg’daki az sayıdaki motosiklet haberinin okunma rakamları şaşırtıcı değerlere ulaşması da bunun sonucu. Aslında ilk başta, motosiklet haberlerinin ismi auto ile başlayan bir yanında olmaması gerektiğini düşünüyordum. Sonuçta bambaşka disiplinler, bu nedenle yakında motomagg’a da imza atarsak şaşırmayacağım ama bu konuda uzman değilim tabii. Eğer böyle bir işe kalkışırsak başında sevgili Yiğit Top olacaktır. Motosiklet demişken Kenan Sofuoğlu’ndan bahsetmek istiyorum biraz da. Sportif başarılarına söz yok ama bazı tavırları nedeniyle eleştirildiğini biliyoruz. Kendisini seversiniz ya da sevmezsiniz, spora siyaset sokmasından ben de hoşlanmıyorum açıkçası. Ama işin bir de başka boyutu var. Dünyada elde ettiği başarılar genç sporcuları da kamçılamış durumda. Otomobil sporlarında ne yazık ki böyle bir rol model yok. Toprak Razgatlıoğlu, Harun Çabuk ve diğer gençler çoktan dünya arenasına girmiş durumda. Podyuma çıkıyorlar, pole pozisyon kazanıyorlar… Bu gençlerin yükselişinde Kenan Sofuoğlu’nun etkisi büyük. Sofuoğlu sayesinde bir Türk’ün Dünya Şampiyonu olabileceğine inanmış durumdalar ve bu inanılmaz bir motivasyon kaynağı. Dün İstanbul Park Pisti’nde Motosiklet Pist Şampiyonası’nın beşinci ayağı vardı. Çeşitli kategorilerde 127 pilotun start aldığını okudum. Varılan bu ivmede Sofuoğlu’nu es geçersek yanlış yapmış oluruz. Otomobilde de genç pilotların başarıları var. Örneğin Borusan Otomotiv Motorsport pilotu Kaan Önder, Formula BMW Talent Cup’ta ikinci kez birinciliği kazandı. Keşke onun da önünde dünya şampiyonu olabilmiş bir Türk rol model olabilseydi…

(Visited 31 times, 1 visits today)