automagg hızla büyüyor

MERTTest yayınına başlayalı bir ay gibi kısa bir zaman oldu. Aslında artık test yayınını aştığımızı düşünüyorum çünkü izlenme oranlarımız beklediğimizin de üstünde. Kısaca artık resmen yayındayız diyebilirim. İtiraf etmek istiyorum, site işi dergicilikten çok daha zormuş. Haftalık ya da aylık dergide çalışırken, nefes alma zamanınız mutlaka olur.

Özellikle aylık dergide daha da rahatsınızdır. Hangi haberi yapacağınızı, hangi test otomobili kullanacağınızı düşünmek için yeterince vaktiniz vardır. Oysa bir web sitesinde anlık olarak yaşadığınız için sürekli aklınız yeni haber üretme telaşına giriyor. Sonuç alma konusunda da son derece hızlı bir mecra. Kim hangi haberi okumuş, hangi haber daha çok merak ediliyor ya da hangisi hiç okunmuyor anında görebiliyorsunuz. İlk izlenimlerim, motorporlarının hiç ilgi çekmediği ve çok az tıklandığı yönünde. Benim en büyük hobim olduğu için bu dezavantajı avantaja çevirmek için uğraşacağım. İlgi çekmiyor diye motorsporları haberlerini azaltmayı düşünmüyorum. Nasıl daha fazla kitleye ulaşabiliriz diye kafa patlatmak daha doğru geliyor bana. Belli ki, otomobil sporları ile ilgili daha farklı haberler yapmak gerekli.
İki yılı aşkın süre ben de halkla ilişkiler yaptığım için automagg’a gelen basın bültenlerini farklı bir gözle inceliyorum artık. Bugün adını vermek istemediği bir markadan bülten geldi. Kampanya haberleri ilgi çektiği için siteye de hemen koyduk. Fakat işin garibi gönderilen fotoğraflarda eski bir model ve daha pazara sunulmamış yeni model fotoğrafları yer alıyordu. Bahsettiğim modeln üretimi 2010’da bitti. Yani üç yıla yakındır Türkiye’de ve dünyada satılmıyor. Yeni dediğim model ise Türkiye’yi bırakın daha Avrupa’da bile satılmıyor. Daha da enteresan ve komik olan bazı otomobil sitelerinde aynı bültenin bu yanlış fotoğraflarla yayınlanmış olması. Bizim de ufak yanlışlarımız, gözden kaçırdıklarımız oluyordur mutlaka ama bu kadar bariz hatalar sektöre yakışmıyor. Türkiye’nin lokomotif sektörü olan otomotiv, sıradan halkla ilişkiler faaliyetleriyle yönetilemez. Yayınlanan metinler, fotoğraflar mutlaka uzman kişilerin elinden çıkmalı. Ne yazık ki, az sayıda örneğin dışında birçok halkla ilişkiler firmasında otomotiv işlerine aslında sektörle alakası olmayan kişiler bakıyor. Metinlerin hali içler acısı, hiçbir standart yok. Bir önceki bültende ölçü birimi olarak PS yazılıyor, sonraki bültende bg yazılıyor. Otomotiv teknik bir konu, basite alınacak bir iş değil. Bazı marka ve ajanslarda ki, o ajansların yöneticilerine ayrıca teşekkür etmek istiyorum, daha önce otomobil gazeteciliği yapmış arkadaşlarımız görev yapıyor. Onlardan gelen bültenlerin farkı hemen anlaşılıyor. Sakın yanlış anlaşılmasın, konuya tek bir markadan girdik diye tamamen onlara yükleniyor değilim. Böyle onlarca marka var. Suç tabii ki sadece marka ve ajanslarda değil. Otomotiv basını da daha talepkâr olmalı. Gelen bülteni noktasına dokunmadan yayınlar, fotoğrafların bile doğru olup olmadığına bakmazsanız ajanslar da uzman personel çalıştırma zahmetine girmez. Siteyi yayınlamaya başlayalı bir ay oldu hemen sivrileşti demeyin sakın. Otomobil ve otomobil yayıncılığı benim aşkım gibi. Bazı şeylere tahammül edemiyorum. Eğer halkla ilişkiler deneyimim olmasaydı, hangi marka ve hangi ajansların bu tür yanlışlar yaptıklarını da açıkça yazardım. Ama artık o arkadaşların da hangi koşullarda iş yapmaya çalıştıklarını iyi biliyorum. O yüzden isim ya da marka vermek istemiyorum. Sadece daha fazla özen ve dikkat lütfen…

(Visited 28 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş