Az yakıt tüketmenin püf noktaları

Tüketicilerin otomobilleri ile ilgili en çok yakındıkları konuların başında gelen yakıt masraflarını düşürmek mümkün. Araçlardaki yakıt tüketiminin yüzde 20’si lastiklerden kaynaklanırken, doğru lastik seçimi ile yakıt tüketimi önemli ölçüde azaltılabiliyor.

YakitTuketimi

Dünya lastik sektörünün lider üreticilerinden Michelin, lastik teknolojileri ile tasarruf ettiren ürünlerini tüketicilerle buluşturmaya devam ediyor. Son 20 yıl içinde 15 milyar litrelik yakıt tasarrufu sağlayan ‘yeşil lastik’ konseptinin öncüsü Michelin, sürücülere yakıt tasarrufu sağlayarak daha az yakıt tüketmenin yöntemleri hakkında ipuçları veriyor. Doğru lastik seçimi ve araç kullanma metodları ile yakıt tüketimini düşürmenin mümkün olabildiğini söyleyen Michelin yetkilileri, bu anlamda kullanım alışkanlıklarında yapılacak ufak değişikliklerle, yakıt harcamalarında ciddi oranlarda tasarruf edilebileceğini kaydediyor.

eco-car

Sabit hızdan vazgeçmeyin
Hızlı ve ani hareketler motorunuzun daha fazla çalışmasına neden olur. Yakıt tasarrufu sağlamak için sabit hızla ilerleyerek devamlı ileriye bakın. Bu sayede meydana gelebilecek tehlikeleri önceden görüp ani hız artışı veya frenlemelerden kaçınabilirsiniz. Böylece enerji tüketimine neden olan hareketleri minimuma indirerek daha az yakıtla maksimum yol kat edebilirsiniz.

Vites değişimi konusunda bilinçli davranın
Motor hızınızı mümkün olduğunca düşük tutmak ve optimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için 2000 ila 2500 d/d arasında vites değiştirin.

Lastik basıncınızı kontrol edin
Aracınızın lastik basıncını kontrol edin. Unutmayın düşük hava basıncı, lastiklerin sürtünme katsayılarını, dolayısıyla da yakıt tüketiminizi artırır. Aşırı şişirilmiş lastikler ise lastiğin yola tutunma kabiliyetini olumsuz yönde etkiler. Güvenli ve ekonomik sürüş koşullarını sağlamanız için doğru hava basınçlı lastik kullanmak hayati önemdedir.

Klima ve elektronik cihazlar konusunda aceleci olmayın
Klima, cep telefonu, MP3 çalar gibi aletler enerji kullanımınızı artırır. Özellikle hava filtrelerinin maksimum ayarda kullanıldığı şehir içi yollarda, klima kullanımı aracınızın yakıt tüketimini katlayacaktır. Cep telefonu, MP3 çalar gibi aracınıza takılabilir aletler de yakıt tüketimini artırır. Tasarruflu bir sürüş için bu aletleri kullanmadan önce bir kere daha düşünün.

Yüksek hızlarda camlarınızı açmayın
Otobanda yüksek hızla yol alırken camların açık bırakılması, aracın içinin paraşüt görevi görmesine neden olur. İçeriye giren hava sürtünmeye neden olacağından yakıt tüketimini de artıracaktır.

Aracınızın hafif olmasına özen gösterin
Araca fazladan monte edilen aynalar, farlar, süsler, özel olarak üretilmemiş hava tutucu her detay aracın aerodinamik yapısını etkileyerek yakıt tüketimini artırır. Bu yüzden hafif seyahat etmeye özen göstererek kullanmadığınız ağırlıkları kaldırın.

Trafikte ilerleyemiyorsanız motoru kapatmaya üşenmeyin
Trafikteki kısa duraklamalar dışında eğer bir dakikadan fazla yerinizden kıpırdayamıyorsanız daha fazla yakıt sarfiyatını önlemek için motorunuzu kapatın.

Michelin Energy Saver ile tasarruf edin
Michelin Energy Saver lastikleri, üstün yakıt tasarrufu özelliği sayesinde, 45 bin km’lik ortalama ömrü süresince 80 litreye kadar tasarruf sağlıyor. Ayrıca, ıslak zeminde fren mesafesini üç metreye kadar kısaltarak güvenli bir yolculuk sunuyor. Michelin, enerji tasarruflu lastikleri otomobillerden ağır vasıtalara kadar uzanan geniş bir gamda sunuyor. Green X etiketi gördüğünüz her Michelin lastiğinin enerji tasarruflu olduğunu unutmayın.

LastikAdam_TuketimeKarsi

(Visited 164 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş