BMW 2 Serisi Active Tourer Türkiye’de

BMW’nin ilk önden çekişli modeli olan 2-Serisi Active Tourer, 99 bin 788 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. Fonksiyonel yapısıyla Mercedes B-Serisi gibi modellere rakip olacak olan Active Tourer, ilk etapta üç silindirli 1.5 lt turbo motorla ülkemize geliyor. 136 HP’lik bu motor, performansının yanında tüketimde de iddialı.Geçtiğimiz Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri gerçekleşen BMW 2-Serisi Active Tourer artık Türkiye’de de satılıyor.

BMW 2-SERİSİ ACTIVE TOURER

BMW 2-SERİSİ ACTIVE TOURER

Ekim ayıyla birlikte 99 bin 788 TL başlangıç fiyatıyla yetkili satıcılarda yerini alan otomobil, Alman markanın ilk önden çekişli modeli unvanını taşıyor. Yeni BMW 2-Serisi Active Tourer’ın bir başka özelliğiyse BMW’nin ilk kompakt MPV’si olması. Tabii bir BMW geleneği olarak sportif tasarım ve dinamizm de unutulmamış. 4.34 m uzunluğundaki otomobil; ferah iç mekân, çok yönlülük ve premium olgusunu sonuna kadar taşıyor. Alçak böbrek ızgaraları, dinamik tasarıma sahip yuvarlak ikiz farlar, geniş hava girişleri ve dikkat çekici motor kaputu ile bir BMW olduğunu belli eden 2-Serisi Active Tourer, C sütununun alt kısmında tipik BMW Hofmeister kıvrımını da taşıyor. Kabne geçildiğinde ise kompakt yapıya rağmen havadar bir ortam ve cömert bir alan kullanımı olduğu görülüyor. Arkadaki yolcular, özellikle ayarlanabilir sırtlık açısına sahip ön ve arkaya doğru 13 cm ayarlanabilen arka koltuklarla neredeyse lüks sınıfta sunulan bir diz mesafesinin keyfini çıkarabiliyor. Ayrıca koltuk konumu, baş mesafesini sınırlandırmadan sedan modellere göre daha fazla yükseltilmiş. Opsiyonel olarak sunulan katlanabilir ön yolcu sırtlığı 240 cm uzunluğunda eşyaların ve spor malzemelerinin taşınabilmesini sağlıyor. Otomobilin 468 lt’lik bagajı yeterli genişlikte ve 1510 lt’ye kadar artırılabiliyor. 2-Serisi Active Tourer, ülkemize sadece 218i modeliyle geliyor. İlk kez bir BMW’de kullanılan TwinPower Turbo teknolojisine sahip, üç silindirli bu motor, sportif performansına rağmen tüketimde de oldukça cimri. 136 HP güç ve 220 Nm tork (overboost ile 230 Nm) üreten motor, 0-100 km/s hızlanmanın altı ileri otomatik şanzımanla 9.3 sn’de tamamlanmasını sağlıyor. Maksimum hız ise 200 km/s. Performans değerlerinin cömertliğine karşılık yakıt tüketimi ise ortalama olarak 5.1 lt/100 km olarak açıklanıyor.

BMW 2-SERİSİ ACTIVE TOURER

BMW 2-SERİSİ ACTIVE TOURER

BMW 2-Serisi Active Tourer ailesine eklenecek olan 1.5 lt dizel motorlu 216d ise 2015 yılı başında yetkili satıcılarda olacak. Önden çekişli olmasına rağmen tipik bir BMW karakteri sunması hedeflenen otomobil, ‘performans kontrolü’ özelliğiyle donatılmış. Virajlarda içte kalan ön tekerleğe hafifçe fren yaparak daha çevik viraj dönüşü sağlayan sistem, otomobilin virajı takip etmesine yardımcı olan ilave dönüş gücünü oluşturuyor. İsteğe bağlı olarak sunulan ‘dinamik amortisör kontrolü’ yürüyen aksamın değişken şartlara uyumunu artırıyor. Ayrıca, servotronic, değişken spor direksiyon, M spor süspansiyon veya süspansiyon ayarlı M spor paketi gibi sportif sürüşe yönelik çeşitli seçenekler de mevcut. Kullanıcılar, sürüş deneyimi kontrolüyle, sport, comfort ve Eco Pro modları arasından seçimini yapabiliyor. BMW 2-Serisi Active Tourer, otomobil içinde geçirilen süreyi daha güvenli ve daha konforlu hale getirmek üzere standart veya opsiyonel olarak sunulan son derece gelişmiş sürücü yardım sistemlerinden yararlanıyor. Otomobil içinden akıllı bağlantı, geniş bir çeşitlilikteki bilgi ve eğlence seçeneklerine erişim sağlıyor. Active Tourer, çok çeşitli bilgileri sürücünün görüş alanı içerisine, katlanabilir bir cam panel üzerine olağanüstü bir çözünürlükte yansıtan tam renkli bir head-up display’e (opsiyonel) sahip olan sınıfındaki tek otomobil.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model BMW 218i Active Tourer
Fiyat 99 bin 788 TL
Motor 1499 cc, üç silindir, DOHC, 12V, turbo
Güç 136 HP 4500 d/d
Tork 220 Nm 1250 d/d
0-100 km/s 9.3 sn
Maksimum hız 200 km/s
Şanzıman 6 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 5.1 lt/100 km
Emisyon 119 g/km
Ağırlık 1320 kg
Bagaj hacmi 468/1510 lt

(Visited 331 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş