BMW elektrikli i3’ün üretimine başladı

BMW Group, i3 modelinin seri üretiminin başlamasıyla otomobil üretiminde yeni bir çağa girdi. Dünyanın ilk premium elektrikli otomobili, şehir içinde yakıt tüketimi ve emisyonu azaltmayı hedefleyen çok geniş kapsamlı bir ürün geliştirme yaklaşımının sonucu.

BMWi3_1

Malzeme seçimi ve uygulanan üretim işlemleri sayesinde, sürdürülebilirlik ve kaynak verimliliği açısından son derece yüksek standartlara ulaşan bu model, otomotiv seri üretiminde ilk kez karbon fiber takviyeli plastik (CFRP) kullanıyor. BMW i3’ün gövde yapısı tümüyle elektrikli aktarma sistemi bataryalarının neden olduğu fazladan ağırlığı dengeleyen, son derece hafif ve dayanıklı bir malzemeden oluşuyor. BMW Group CFRP imalat sürecinin sanayileşmesiyle, bu malzemenin dünya çapında otomobil üretiminde kullanılmasını ekonomik açıdan uygun hale getiren ilk şirket oldu.

BMWi3

Leipzig tesislerinde BMW i modellerinin üretimi için yeni bina ve makinelere yatırım yapıldı ve 800 yeni istihdam yaratıldı. BMW i ürün ağının temel bileşenleri ABD’deki Moses Lake ve Almanya’daki Wackersdorf, Landshut ve Dingolfing gibi BMW Group’a ve ortak girişime ait tesislerde gerçekleşiyor. Şirket BMW i üretim ağına yaklaşık 600 milyon Euro yatırım yaptı ve 1500’den fazla kişi için istihdam yarattı.
BMW i3’ün seri üretimi, Saksonya Eyaleti Başkanı Stanislav Tillich, Leipzig Belediye Başkanı Burkhard Jung ve BMW AG Üretim Yönetim Kurulu Üyesi Harald Krüger’in katılımıyla gerçekleşti. Üretim hattından çıkan ilk BMW i3, 29 Eylül’deki Uluslararası Berlin Maratonu’nda öncü otomobil olarak görev yaptı. BMW i3’ün Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki müşterilere teslim işlemleri kasım ayında başlayacak ve bunu 2014 yılı başında otomobilin ABD, Çin ve diğer pazarlara sunulması izleyecek.

BMWi3_2

(Visited 70 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş