BMW elektrikli spor otomobil i8’i tanıttı

BMW elektrikli spor otomobil i8’i tanıttı

10 Eylül 2013 Kapalı Yazar: automagg

Elektrikli otomobil kavramında cesur adımlarla ilerleyen BMW Group, geçtiğimiz günlerde resmen tanıttığı BMW i3 modelinin ardından elektrikli spor otomobili BMW i8’in de üstündeki örtüyü kaldırdı. Geçtiğimiz yıl İstanbul Auto Show Fuarı’nda da konsept versiyonu sergilenen BMW i8’in seri üretim versiyonunun tanıtılmasıyla BMW i markasının voltajı Frankfurt’da yükseldi.

BMW_i8

Doğuştan elektrikli BMW i8 ve BMW i3’ün yanı sıra yeni nesil BMW X5 ve yeni BMW 4-Serisi Coupe de fuarda ilk kez görücüye çıkan BMW modelleri arasındaki yerini aldı.
Geçtiğimiz yıl İstanbul Otomobil Fuarı’nda da sergilenen BMW i8 konseptinin seri üretim versiyonunun dünya lansmanı, 10 Eylül’de kapılarını dünyanın dört bir yanından gelen basın mensupları ve ziyaretçilere açan 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirildi. 1.5 litre silindir hacimli 231 HP’lik BMW TwinPower Turbo benzinli motoru ve 131 HP’lik elektrikli motorla birlikte yollara çıkacak olan seri üretim BMW i8, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.5 saniyenin altında tamamlayabiliyor. Ön tekerlekleri besleyen elektrikli motor ve arka aksta yer alan benzinli turbo motor sayesinde toplam 362 HP güce ve 570 Nm’lik torka ulaşan BMW i8, elektronik olarak sınırlandırıldığı için maksimum 250 km/s’lik hıza erişebilecek. Hem dış hem iç tasarımında çarpıcı tasarım özellikleriyle de dikkat çeken i8, kabin içinde 2+2 kişilik oturma düzenine sahip.

BMW_i8_2
BMW’nin yeni nesil otomobil teknolojilerinin amiral gemisi olarak tanımlanabilecek BMW i8, akıllı telefonlarda kullanılan kimyasal olarak sertleştirilmiş camın ilk olarak kullanıldığı seri üretim otomobil unvanına da şimdiden sahip oldu. Konvansiyonel camlara göre yüzde 50’ye varan ağırlık tasarrufu sağlayan 0.7 mm kalınlığındaki bu camlar, BMW i8’in akustik konforunu da artırıyor.
Fuarda dünyanın elektrikli ilk lüks otomobili unvanını taşıyan BMW i3 modelini de sergileyen BMW Group, aynı zamanda yeni nesil BMW X5 ve yeni BMW 4-Serisi Coupe gibi modellerinin yanı sıra BMW M performans modelleriyle de bütün dikkatleri üzerine topladı.

BMW_i8_1