BMW M3 ve M4 Coupe’ye doğru

BMW M3 ve M4 Coupe’ye doğru

13 Ekim 2013 Kapalı Yazar: automagg

Yeni BMW M3 Sedan ve yeni BMW M4 Coupe’nin pazara sunulmasının yaklaşması, BMW M GmbH’nin yüksek performanslı spor otomobil kavramını tamamen yeniden yorumladığını gözler önüne sererken, BMW M felsefesini de M3’ün beşinci nesline taşıyor. Şimdiye kadar BMW M3 Coupe’nin dördüncü neslinden 40 binden fazla üretildi.

201309-P90133995-zoom-orig

BMW M4 Coupe, bu tarihi başarıyı sürdürmeyi amaçlıyor. “M4” amblemi yeni M modeline temel oluşturan model serisine yönelik bir referans anlamı taşıyor. Coupe, ilk kez BMW M3 olarak adlandırılan dört kapılı tipiyle aynı anda tanıtılacak.
BMW M GmbH Başkanı Dr. Friedrich Nitschke bu konuda şunları söylüyor: “BMW M3’ün dört nesli, motorsporu genlerini, heyecan verici şekilde zengin genel bir konsept içerisinde, hiçbir şeyden ödün vermeyen gündelik kullanım özellikleriyle birleştirdi. BMW M3 Sedan ve BMW M4 Coupe işte bu felsefeye olan bağlılığı temsil ediyor. Motor her M modelinin kalbidir. Bu iki yeni otomobilde kullanılan örnekler ise yüksek devirli, atmosferik motorun üstün özelliklerini, turbo teknolojisinin gücüyle bir araya getiriyor. Geneli kapsayan hafif tasarım konsepti, otomobillerin ağırlığını 1500 kg’nin altına düşürüyor.

201309-P90133992-zoom-orig

BMW M3 ve BMW M4, motorsporları teknolojisini pistlerden yollara taşıyor. Dünyanın en zorlu yarış pisti olan efsanevi Nürburgring Nordschleife’de gerçekleştirilen binlerce tur, modelleri bu geçişe hazırladı. Titiz ve tutkulu bir geliştirme çalışması, genel konsept, hassasiyet ve çeviklik açısından yeni standartları belirleyen bu iki yüksek performanslı spor otomobilin yaratım sürecinin temelini oluşturdu…”
Yeni BMW M3 Sedan ve BMW M4 Coupe için yeni geliştirilen BMW M TwinPower Turbo teknolojisine sahip yüksek devirli, sıralı altı silindirli motor, yaklaşık 430 HP güç üretiyor. Maksimum tork değeri 500 Nm’nin üstünde olan otomobil, böylece BMW M3 ile elde edilen rakamların yüzde 30 üzerine çıkıyor. Buna rağmen motor, yakıt tüketimi ve emisyon açısından yüzde 25 civarında bir azalma sağlıyor. Otomobillerin 1500 kilogramın altına düşürülen ağırlığı ise olağanüstü sürüş dinamikleri ve istisnai bir verimliğin elde edilmesine yardımcı oluyor.

BMW M4 Coupe konseptinin haberine bu linkten ulaşabilirsiniz: BMW M4 COUPE CONCEPT

201309-P90133994-zoom-orig

(Visited 82 times, 1 visits today)