CITROEN HABERLER YENİLİK

Citroen Paris’te gövde gösterisi yaptı

Citroen, Paris Otomobil Fuarı’nda yeni C3, yeni C4 Picasso, CXpreience Concept, yeni C3 WRC, “Citroen Advanced Comfort” programı kapsamındaki C4 Cactus, Jumpy SpaceTourer ile C4 Cactus Rip Curl ve E-Mehari modellerini sergiliyor. 4.85 metre uzunluğunda, 2.0 metre genişliğinde ve 1.37 metre yüksekliğindeki CXpreience Concept, markanın en önemli iddialarının başında gelen ve kullanıcılarına rakiplerinde bulunmayan bir konfor sunacağını söz veren, “Citroen Advanced Comfort” programı kapsamındaki tüm özellikleri taşıyor.

CITROEN CXPERIENCE CONCEPT
CITROEN CXPERIENCE CONCEPT

Markanın gelecekte üreteceği üst segment binek otomobille ilgili ön bilgileri alabilmek adına CXpreience Concept büyük bir öneme sahip. 22 inçlik beş kollu alaşım jantları ve geriye doğru açılan arka kapılarıyla Paris Otomobil Fuarı’nın yıldızlarından biri olacağını şimdiden belli eden aracın gövdesinde yer alan adaptif hava kanalları ile aerodinamik bir yapı sunuluyor. Ayrıca düşük yakıt tüketimi ve iyileştirilmiş yol tutuşu sağlandı. CXpreience Concept’in iç mekânı birbirinin devamı niteliğinde birleştirilmiş hatlar, limon sarısı, el işi havası taşıyan döşemeler ve ceviz ağacından kaplamalarla tasarlanmş. Dört kişilik otomobile birbirinin tersi yönünde, 90 dereceye yakın açılan kapılardan giriş yapılıyor. Tavana kadar uzanan kapılar kapatıldığında, yolculara, limon sarısı rengin enerjisiyle birlikte krom detaylar, koyu renkli deri zemin kaplaması, ceviz ağacından oyulan ahşap yüzeyler eşlik ediyor. Panoramik cam tavan ise muhteşem bir aydınlık etkisi sağlıyor. Citroen CXpreience Concept Concept, plug-in hibrid bir güç yapısına sahip. 150 ve 200 HP arasında güç üreten benzinli motor 80 kW’lik elektrikli bir motor ile destekleniyor. Tamamen elektrikli olarak da ilerleyebilen araç bu sayede 60 kilometrelik menzili sıfır emisyon ile aşabiliyor. Benzinli ve elektrik motorun beraber kullanımında toplam sistem gücü 300 HP’yi buluyor. Standart bir şarj ünitesinde 4.5 saatte tamamen pilleri doldurulabilen CXpreience Concept, 6.6 kW’lik şarj istasyonlarında 2.5 saatten az bir sürede tamamen şarj edilebiliyor. Sekiz ileri otomatik şanzıman ise benzinli motor ile elektrikli motorun arasında yer alıyor. Dünya Ralli Şampiyonası’nı rekor bir değer olan 96 adet zaferle sekiz kez kazanan Citroen Racing ekibi, Paris Otomobil Fuarı’nda yeni araçları C3 WRC’nin üstündeki perdeyi kaldırdı. İlk olarak Ocak 2017’deki Monte Carlo Rallisi’nde parkurlara çıkacak olan C3 WRC Concept, Citroen Tasarım Merkezi ve Citroen Racing’in ortak çalışması sonucunda, yeni C3 üzerinden geliştirildi.

CITROEN C3 WRC
CITROEN C3 WRC

Yeni C3 modelinden 55 mm daha geniş olan C3 WRC Concept’te seri üretim modeldeki enerjik detaylar yarış versiyonuna da aktarıldı. Logoyu da kapsayan krom ön bölüm, LED gündüz farlarına kadar uzanıyor. İki renk tonuna sahip olan C3 WRC Concept’in karbon görünümlü yan aynalarında, ön tamponun hava girişlerinde, fren kaliperlerinde, yan marşpiyelerde, C sütununda ve arka soğutma kanallarında, seri üretim yeni C3’te de kullanılan sarı renge yer verilerek enerjik izlenim artırıldı. FIA’nın yeni Dünya Ralli Şampiyonası regülasyonlarına uygun olarak geliştirilen C3 WRC yaklaşık 380 HP gücünde olacak. Çok özel ön ve arka tamponlarında çok gelişmiş aerodinamik özellikleri barındıran aracın genişliği kurallar çerçevesinde 1875 mm’de sınırlı tutuldu. Arka tavan spoyleri, olabildiğince geriye doğru uzatılarak daha etkin bir yere basma kuvveti uygulanıyor. C3 WRC, C3 WRC Concept’e göre 25 kg daha hafif olacak ve araçlarda artık kullanılmasına izin verilen elektronik diferansiyel kontrolü bulunacak. Citroen’in küçük sınıfta 3.5 milyonu aşkın satış adedini geride bırakan başarılı modeli C3, tamamen yenilenerek hem segmentinde hem de otomotiv sektöründe ilklere imza atmaya hazırlanıyor. Citroen Advanced Comfort programı dahilinde geliştirilen yeni C3’te, markanın öncülüğünü sürdürdüğü konfor algısı yeniden belirleniyor. Beş kapılı yeni Citroen C3, 3.99 metre uzunluğuyla kompakt ve pratik yapısını koruyor ve 10.7 metrelik dönüş yarıçapı ile de şehir hayatındaki kıvraklığını sürdürüyor. Citroen’in, C4 Picasso ve C4 Cactus’te kullanılan karakteristik iki seviyeli ön far tasarımı ile araç yukarıya doğru uzanıyor ve kaputun yüksekliği arttırılıyor. Kapsamlı kişiselleştirme özellikleri, aracın güçlü kişiliğini destekliyor. Çift gövde rengiyle tercih edilebilen yeni C3’ün tavanında üç, gövdesinde ise dokuz alternatif renk mevcutken toplamda 36 kombinasyon gerçekleştirilebiliyor. Sis farlarının çerçeveleri, yan aynalar, C sütunları kaplamaları ve “Airbump” olarak adlandırılan gövde korumalarında da renk seçenekleri mevcut olacak.

CITROEN C3
CITROEN C3

Anahtarsız giriş ve çalıştırma özellikli anahtarı da barındıran yeni C3’ün tüm fonksiyonlarına, ergonomik kullanım sunan 7.0 inçlik ekrandan erişilebiliyor. Gösterge paneli ve koltuk tasarımlarındaki genişliğin görsel algısı 1379 mm’lik (önceki modelden 2 cm daha fazla) omuz genişliği ile onaylanıyor. Arka koltuk yolcularına sunulan diz mesafesi de sınıfının en iyilerinden. Torpido gözü de sınıfının en genişi. Yeni C3’ün bagajı 300 litrelik bir hacme yaklaşıyor. Yeni Citroen C3, dünyada ilk kez sunulan ve otomobil dünyasının yeni sosyal fenomeni unvanını kazanacak bir teknolojiyi barındırıyor: Citroen ConnectedCam. Citroen C3, sosyal ağlarda günlük yolculuklarınızı paylaşabildiğiniz veya kaza gibi durumlarda kanıt niteliği sunmak için tasarlanan, dikiz aynasının arkasına yerleşimli bir HD kamera sistemi olan Citroen ConnectedCam gibi son teknolojiler ile donatılmış. Citroen C3’ün gelişmiş sürücü destek sistemleri ayrıca şunları içeriyor: Ses tanıma özellikli 3D navigasyon, geri vites kamerası, şerit değiştirme uyarısı ve kör nokta uyarısı. Tüm araç fonksiyonlarına kontrol merkezi olarak görev yapan 7.0 inç boyutundaki dokunmatik tabletten erişiliyor. Optimum tepki süresi kısa olduğu için tablet kapasitif ekran teknolojisi kullanıyor. Yeni C3’ün yüksek verimlilik sunan PureTech benzinli ve BlueHDi dizel motorları, EAT6 isimli en son nesil otomatik şanzımanın da desteğiyle performans bakımından bir adım ileri gitmeyi başarıyor. Manuel şanzımanlı PureTech üç silindirli benzinli motor, 68, 82 ve 110 HP (start/stop) seviyelerine sahipken BlueHDi 75 ve 100 HP (start/stop) dizel güç üniteleri ile satışa sunuluyor. En iyi sürüş performansı ve konforu için yeni C3 kısa bir süre içerisinde EAT6 otomatik şanzıman ile de piyasada yer alacak. 2013 yılında tanıtılan ikinci nesil C4 Picasso, 390.000’i aşkın kullanıcıya ulaşarak büyük bir başarıya imza atmasının ardından makyajlandı. Citroën Advanced Comfort programı kapsamında revize edilen C4 Picasso, hem tasarım hem de konfor anlamında, markanın bu alanlardaki öncü kimliğini ileriye taşıyan modellerden ilki. MPV segmentindeki C4 Picasso ve Grand C4 Picasso modelleri boyutlarına göre verimli iç mekân ve yükleme özelliklerini sunmaya devam ediyor. Ön yüzü tamamen yeniden tasarlanan C4 Picasso’nun 3D stop lambaları da yeniden tasarlanarak daha derin bir ifade sunulmaya başlandı, yeni 17 inç alaşım jantlar ve çift renkli gövde seçenekleri ile de kişiselleştirme özellikleri artırıldı. C4 Picasso’nun iç mekânında dört farklı kişiselleştirme paketi sunulmaya başlanıyor. Loft özellikli kabin, tüm yolcuların en iyi şekilde hissetmesi için hem renk hem de ışık zenginliğiyle segmentinde öncü rolünü sürdürüyor. 7.0 inçlik dokunmatik ekrandan yeni 3D Citroen Connect Nav, navigasyon sistemi yönetilebiliyor. 12 inçlik ikinci ekran üzerinden de araç ile ilgili tüm bilgiler takip edilebiliyor.

Similar Posts

%d blogcu bunu beğendi: