CITROEN

Citroen Traction Avant 80 yaşında

Citroen, Fransızca önden çekiş anlamına gelen efsanevi Traction Avant’ın 80’inci yılını kutluyor. Otomobil tarihine altın harflerle geçen bu sıradışı ve zamanının çok ilerisindeki model, seksen yıl sonra bile kendisinden bahsettirmeyi biliyor. Fransız marka, yıldönümünü kutlamak için geçtiğimiz şubat ayındaki 2014 Retromobile’de 1937 ve 1957 tarihli iki Traction Avant sergiledi.

CITROEN TRACTION AVANT
CITROEN TRACTION AVANT

Ardından mart ayından başlamak üzere hazirana kadar markanın Paris Champs-Elysées’deki merkezinde sergilenecek olan Traction Avant, yıl boyunca birçok fuar ve festivalde boy gösterecek. 1933 yılı sonlarında André Lefebvre ve Flaminio Bertoni tarafından tasarlanan ve dünyanın ilk önden çekişli otomobillerinden biri olan TA, çelik gövdeli monokok modeller arasında ise ilk olma özelliği taşıyor. İngiliz Alvis tarafından üretilen 1928 FWD, Amerikalı 1929 Cord ise dünyanın ilk önden çekişli otomobil modelleri olarak dikkat çekiyor.
Traction Avant’ı rakiplerinden ayıran en önemli özellik, kaynaklanmış monokok yapısıydı. O dönemdeki modellerin pek çoğunun gövdesi ayrı bir şasinin üzerine oturtulmaktaydı. Citroen’in 80 yıl önce hayata geçirdiği monokok gövde sistemi ise günümüz modellerinin neredeyse yüzde 100’ünde kullanılıyor. Bu anlamda Fransız markanın ne kadar ileri görüşlü olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. İlk dönemde yapısal dayanıklılığı şüphe uyandıran bu model, daha sonra yapılan testlerle güvenli olduğunu kanıtladı. Hatta Citroen, otomobili bir tepeden aşağı yuvarladığı bir test bile gerçekleştirmişti. Traction Avant’ın süspansiyon yapısı da döneminin otomobillerine göre çok ilerideydi. Güncel modellerin çoğunda kullanılan sabit aks ve makaslı sistemlerin yerine TA’nın ön tekerleklerinde bağımsız bir süspansiyon mevcuttu. Traction Avant, döneminin geleneksel tasarımlarından çok daha hafif olduğundan 100 km/s hıza çıkabiliyordu ve ortalama yakıt tüketimi o dönem için rekor olan 10 lt/100 km’ydi. 7A adı verilen İlk modelde 32 HP’lik 1303 cc’lik bir motor kullanılırken, 7B’de 1529 cc, 7C’de ise 1628 cc’lik motor kullanıldı. Kasım 1934’de tanıtılan dört silindirli 1911 cc’lik 11 CV ve 1938’de lanse edilen 2867 cc’lik altı silindirli 15 CV gibi daha güçlü modeller de bulunuyordu.

Similar Posts