Dacia Dokker mı, Renault Kangoo mu?

1997 yılından beri yollarda olan Renault Kangoo, 2007 yılında pazara sunulan ikinci nesliyle önemli bir atılım gerçekleştirdi. Renault Scenic platformunda tasarlanmış olması, ticari araç formundan uzaklaşmamakla birlikte, binek kullanım için de daha uygun bir araç ortaya çıkardı. Geçtiğimiz günlerde makyajlanarak Fransız markanın yeni tasarım kimliğine kavuşan Kangoo, Mercedes-Benz Citan’ın da temelini oluşturuyor.

RenaultKangooİlk bakışta Dacia Dokker’ın da Kangoo platformunda tasarlandığı düşünülebilir. Oysa Dokker, altyapısını Kangoo’dan yani Renault-Nissan C platformundan değil, B platformundan alıyor. Dacia, B0 platformundan türettiği bu altyapıyı M0 olarak adlandırıyor ve Lodgy, Dokker, Sandero II, Logan II ve Renault Symbol III’te kullanıyor. Daha kısaca özetlemek gerekirse, Kangoo kompakt sınıf için tasarlanmış bir platform üstünde yükselirken, Dokker küçük sınıf üstüne inşa edilmiş. Boyutlar benzer olduktan sonra altyapının ne önemi var diye düşünmemek gerekli. Daha komplike olan C platformu, yol tutuştan süspansiyon konforuna kadar önemli avantajlar içeriyor. Bu anlamda Kangoo’nun Dokker’ın önüne geçtiğini söyleyebiliriz.
Yeni Kangoo’nun binek versiyonu olan Multix, 90 HP’lik 1.5 dCi motor ve üç donanım paketiyle satılıyor. Joy modelinde 38 bin 400 TL’den başlayan fiyatlar, Touch’ta 42 bin 500 TL’ye, Extrem’de ise 45 bin 500 TL’ye ulaşıyor. Dacia’da ise doğal olarak fiyatlar çok daha uygun. Ambiance ve Stepway donanım paketlerine sahip olan Dokker, Kangoo’dan farklı olarak 85 HP’lik 1.6 lt benzinli motor da sunuyor. Bu otomobilin fiyatı 24 bin 500 TL. 90 HP’lik 1.5 dCi motor ise Ambiance’da 29 bin 850, Stepway’de ise 35 bin 650 TL’ye satılıyor. Kısacası en pahalı Dokker, en ucuz Kangoo’dan bile daha uygun bir fiyata sahip. Peki, Kangoo bunun karşılığında neler sunuyor? İşte bu noktada devreye donanım giriyor diye düşünmek mümkün ama aynı Dokker Ambiance’da olduğu gibi Kangoo’nun Joy paketinde de klima dahi bulunmuyor. Dokker’ı sol sürgülü yan kapı, klima ve yolcu hava yastığı ile donattığınızda ki, bunlar bizce olmazsa olmaz özellikler, fiyat 32 bin 750 TL’ye ulaşıyor. Kangoo Joy’u klima ve sürgülü yan kapı ile aldığınızda ise 41 bin 550 TL’ye ulaşıyor. Aradaki 9000 TL ciddi bir rakam ve Kangoo Multix’in baz versiyonu önemli bir donanım artısı da sunmuyor. Kısaca ilk aşamada Dokker’ın avantajlı olduğu söylenebilir. Fakat iş Touch ya da Extrem donanım seviyesine geldiğinde Kangoo açık ara öne geçiyor 42 bin 500 TL’lik Kangoo Touch, yol bilgisayarından hız sabitleyiciye kadar birçok artı donanıma sahip. Extrem’de ise dijital klima, yağmur sensörü ve otomatik yanan farların yanında ESP gibi önemli güvenlik özellikleri de devreye giriyor. Dokker Stepway ise donanım olarak daha zengin. Üstelik görsel olarak da standart Dokker’dan daha farklı ama yine de ancak Kangoo Touch’a benzer bir ekipman listesi var. Bu durumda da 35 bin 650 TL’lik fiyatı Kangoo Touch’dan 7000 TL daha uygun.
Tabii bir otomobil sadece donanımdan oluşmuyor. Tercih etmek için başka kriterler de var. Dokker, 4282 mm’lik Kangoo’dan daha uzun bir otomobil ve aynı zamanda daha yüksek. 800 lt’lik bagaj hacmi de Kangoo’nun 660 lt’sinden daha geniş. Arka koltuklar yatırıldığında fark Dacia lehine + 400 lt’ye ulaşıyor. Kısacası Dokker, kabin genişliği ve özellikle bagaj anlamında da avantajlı.DaciaDokker
Aynı motoru kullanıyor olmaları, performans ve tüketimde de benzer olmalarını sağlıyor. 1205 kg’lik Dokker, 162 km/s maksimum hızıyla az da olsa Kangoo’nun önünde. Ayrıca 100 km’de 0.1 lt de olsa daha az yakıyor. Malzeme kalitesi ve işçilik gibi unsurlar bir kenara, genel olarak bakıldığında Dokker avantajlı görünüyor. Tabii işin içine frenler, yol tutuş ve süspansiyon gibi kriterler girdiğinde iki otomobili de kullanmak gerekli. Ama kağıt üstünde platform avantajı Kangoo’dan yana. Renault, kend ürettiği Dacia’ya yenilmemek için diğer kozlarını da kullanıyor. Yeni Kangoo’nun Express Combi Maxi adı verilen, beş kişilik uzun bir versiyonu da var. Klima eklendiğinde 43 bin 450 TL’ye ulaşan fiyatı yüksek olsa da ciddi anlamda Dokker’dan daha uzun bir otomobil. 1300 lt civarındaki bagaj hacmi, arka koltukları yatırdığınızda 3400 lt’ye ulaşıyor.
İş ticari vanlara geldiğinde de rekabet devam ediyor. Ama bu kez Renault’nun maxi şasi avantajı var. Ayrıca Dokker sadece 1.5 dCi motorun 75 HP’lik versiyonuyla satılırken, Kangoo’da 90 HP’lik motor bulunuyor. Kangoo Express Cargo Maxi’nin Joy paketli versiyonu, klima ve elektrikli ön camlar eklendiğinde 38 bin 500 TL’ye ulaşıyor. Daha güçsüz ve boyut olarak küçük Dokker Van ise klimayla birlikte 28 bin 640 TL’ye satılıyor. Tabii Kangoo’nun istiap haddi ve yükleme alanı avantajı daha büyük. Dokker’ın yükleme hacmi 3000 metreküpken, Kangoo 4000 metreküpe ulaşıyor.
Tabii bu iki aracın yanında Mercedes Citan’ı da unutmamak gerekli. Bu otomobil de 90 HP’lik turbo dizel motoruyla 44 bin 900 TL’ye satılıyor. ESP, far ve yağmur sensörü gibi avantajları bulunan Citan da es geçilecek bir model değil.
Sonuç olarak Dacia Dokker, ciddi bir fiyat avantajının yanında boyut ve tüketim gibi konularda da önde. Baz versiyonlar tercih edilecekse Kangoo’ya çok daha fazla ödemek mantıklı görünmüyor. Ama binek otomobil konforu daha fazla olsun diyorsanız Kangoo, zengin donanımıyla ön plana çıkıyor. Tabii bu kez de Kangoo’nun karşısına Citan çıkıyor. Yani Renault, kendi teknolojisiyle kuşatılmış durumda ve buna resmen iç savaş denir…

(Visited 2.701 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş