Dacia Duster 2014’e yeni yüzüyle girecek

1960’ların sonundan beri (R8-R12) Renault teknolojisi kullanan otomobiller üreten Romanyalı Dacia, 90’lı yıllarda artık iyice eskiyen Nova ve Solenza gibi modelleriyle gözden düşmüştü. Üstelik Hâlâ Renault 12’den türetilen garip görünümlü kamyonetler de üretiyordu. 99’da Renault Grubu’na dahil olan marka, ilk olarak Solenza modelini güncelledi ve 2004’te Logan ile yeniden dirildi.

Yeni_2014_Dacia_Duster_3

Sandero ile birlikte gözümüzdeki Dacia algısı biraz gelişirken, asıl önemli model ise 2010’da pazara sunulan Duster oldu. Basit yapılı kabinine rağmen oldukça şık bir kompakt crossover olan Duster, markayı daha önce temsil edilmediği bir sınıfa sokarken beklenmedik satış başarılarına imza attı. Dacia’nın gelişimi de durmadı tabii. Logan ve Sandero yenilenirken Doker, Lodgy gibi modellerle de ürün gamı zenginleşti. Tüm modellerini güncelleyen Dacia cephesinde sıra belki de en sevilen model olan Duster’a gelmişti. Geçtiğimiz günlerde Hindistan’da tanıtılan Nissan Terrano gibi otomobillere de temel olan Duster, yeni yüzüyle daha dikkat çekici hale gelmiş. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni Duster; yenilenen görünümü, yeni motor seçenekleri ve daha da önemlisi güncellenen kabiniyle dikkat çekiyor.

Yeni_2014_Dacia_Duster

Çift sıra krom şeritlere sahip yeni ön ızgarası, LED’li gündüz farları, Duster logolu tavan rayları gibi detaylarla zenginleşen otomobilin 16 inçlik koyu renkli alaşım jantları da çok şık ve Duster’ın SUV görünümünü artırıyor. Arkada ise çok büyük değişiklikler yok. Genel formu değişmeyen stop lambalarının renkleriyle oynanmış. Ayrıca tampondaki krom görünümlü yapı da dikkat çekiyor. Asıl önemli yenilik ise kabinde. Otomobilin eleştirilen basit görünümlü kokpiti tamamen yenilenmiş. Hız sabitleyici ve Dacia Media Nav gibi yeni donanımlarla daha etkileyici bir ekipman listesine kavuşan Duster, en eleştirilen noktalardan biri olan elektrikli cam butonlarını da en sonunda kapı kollarına taşımış. Yeni Duster, artık TCe 125 motor seçeneğine de sahip. 1.2 lt’lik direkt enjeksiyonlu, turbo benzinli motor, 125 HP güç üretebiliyor. Maksimum torkunun yüzde 90′ını 1500 d/d’den itibaren açığa çıkarabilen güç ünitesi, sadece 6.0 lt/100 km ortalama tüketimle yetiniyor. 105 HP’lik 1.6 lt benzinli ve 90-110 HP güç üreten 1.5 dCi seçenekler ise aynen korunmuş.

Yeni Dacia Duster Türkiye’de haberi ve fiyat listesi için tıklayın: DACIA DUSTER FİYAT LİSTESİ 

Yeni_2014_Dacia_Duster_1

(Visited 68 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş