Dacia Duster’a EDC otomatik şanzıman

Dacia’nin temel modelleri, Logan MCV ve Sandero yepyeni bir stile büründü. Bu iki model artık daha modern ve her zamankinden daha çekici. Giriş seviyesindeki üç silindirli benzinli motor (1.0 litre SCe75) hem modern hem daha ekonomik ve de Euro6 ile uyumlu. Diğer yandan Dacia ilk kez Duster’da daha keyifli yolculuklar için çift kavramalı EDC otomatik vites kutusunu sunuyor. Duster, EDC otomatik vites kutusu ile Aralık 2016’dan itibaren müşterilerin beğenisine sunuluyor olacak.

DACIA DUSTER

DACIA DUSTER

Yenilenen Sandero ve Logan MCV da Aralık 2016’da Türkiye pazarında yerini alacak. Dacia, iki modeli Logan MCV ve Sandero’nun iç ve dış tasarımlarını yeniledi. Bu iki model artık daha iddialı modern bir far tasarımına da sahip oldu. Öndeki gündüz farlarında üst üste bindirilmiş dört kareden oluşan bir desen mevcut. Arka farlar aydınlatılmış dört adet kareyi temel alıyor. Yeni Logan MCV ve yeni Sandero daha modern bir tampon ve krom detaylı bir hava ızgarası ile donatıldı. Bu arada ön ve arka tamponların tasarımı modelin kaslı duruşunu vurgulaması açısından revize edildi. Tasarımda yapılan bu yenilikler, yeni Sandero Stepway üzerinde güçlü bir etki yarattı. Bu model Duster’ın tasarımından esintiler taşıyan yeni bir tasarım kimliğine sahip oldu. Öndeki ızgara, tamponun siyah tonlarını krom detaylar sayesinde zarif biçimde birleştiriyor ve aracın ön görünümüne dinamik bir dokunuş kazandırıyor. Arkada ise krom egzoz çıkışı aracın atak karakterini ön plana çıkarıyor. Yeni modellerin iç mekânları da iyileştirme çalışmalarından faydalandı. Buna daha zarif ve çağdaş saten-krom efekti hava ızgara çerçeveleri, döşeme şeritleri ve orta konsol da dahil. Üst versiyonlardaki direksiyon simidi, dayanıklı ve hoş dokunma hissine sahip yumuşak dokunuş özelliği ile ön plana çıkıyor.

DACIA SANDERO STEPWAY

DACIA SANDERO STEPWAY

Yeni Sandero Stepway’de kapı içi kolları artık krom kaplama. Serideki modeller taptaze bir hava ve konfor hissi veren yeni döşemelerle donatıldı. Yeni Sandero Stepway’deki döşeme derinlik hissi vermesi bakımından 3D dokumaya ve üst dikişlere sahip.

DACIA LOGAN MCV

DACIA LOGAN MCV

Yeni Logan MCV ve yeni Sandero’da sürüşü kolaylaştıran ve daha pratik hale getiren yeni sürüş destek sistemleri yer alıyor. Geri görüş kamerası (opsiyon) ve yokuş kalkış desteği sayesinde manevralar çok basit hale geliyor. Ayrıca müşterilerden gelen talepler üzerine ön elektrikli cam düğmeleri kapı panellerine yerleştirildi. Sürücü için cam düğmesine “tek dokunuş” fonksiyonu eklendi. Dahası, sürücü koltuğuna entegre geri çekilebilir kol dayanağı ile konfor daha da artırıldı. Aracın kabini her zamankinden daha geniş ve öndeki cep telefonu gözü ve konsolun yanındaki küçük göz gibi saklama çözümleri sayesinde daha da pratik hale getirildi. Yeni orta konsolun arkasında şişe tutucu da mevcut. Arka yolcuların mobil cihazlarını şarj etmesine imkan veren yeni bir 12-voltluk priz de eklendi. Bu otomobiller, lansmandan itibaren yedi farklı motor seçeneği sunuluyor. Buna yepyeni ve Euro6 ile uyumlu SCe 75 de dâhil. Söz konusu 75 HP’lik üç silindirli, 1.0 litrelik motor Renault raflarından alınmış. Böylece CO2 emisyonlarından ve yakıtta yüzde 10’a yakın tasarruf sağlandı. Bunun yanında Duster ilk kez altı ileri çift kavramalı EDC otomatik vites kutusu ile birlikte sunuluyor. Böylece otomatik vites kutusunun konfor ve rahatlığı, manuel versiyonun yakıt tasarrufu ve düşük CO2 emisyon değerleriyle bir araya getiriliyor. Bu modelde yokuş kalkış desteği sunuluyor. Yokuş çıkarken EDC kontrol ünitesi frenleri devreye sokarak araç geri kaymadan önce sürücüye ileri hareket için gereken süreyi kazandırıyor. EDC vites kutusu, startstop sistemli 1.5 dCi 110 HP motora sahip 4×2 Laureate versiyonu ile sunuluyor. Dacia, bazı pazarlarda gerçek özgün bir stile sahip Yeni Duster Black Shadow özel serisi müşterilerin beğenisine sunuluyor. Sportif ve zarif özellikler taşıyan Dacia’nın çok yönlü SUV modeli tüm dikkatleri üzerinde toplayacak. Söz konusu yeni seride parlak siyah ızgara ve kapı aynası muhafazaları, elmas efektli 16 inçlik siyah alaşımlı jantlar ve siyah kapı eşikleri yer alıyor. Duster Black Shadow bununla birlikte SUV mirasına sadık kalıyor: Hepsi saten efektli krom ön ve arka koruma plakaları ve tavan barları… İç mekânda ise parlak siyah renkler ve deri kaplı direksiyon Duster Black Shadow’a farklı bir hava katıyor. Aracın ekipman düzeyi de oldukça tatminkar düzeyde olup Fransa’da MediaNav navigasyon ve geri görüş kamerası ile sunuluyor.

(Visited 458 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş