Dizel Maserati ekim ayında Türkiye’de

İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati’nin yeni üretim stratejisinin önemli bir adımını oluşturan, üst orta sınıftaki dört kapılı sedanı Ghibli, Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanıyor. Tofaş çatısı altındaki Fer Mas Oto tarafından otomobil tutkunlarının beğenisine sunulacak olan Maserati Ghibli, markanın tarihinde bir ilk olan, 3.0 lt V6 turbo dizel ve 3.0 lt V6 benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle Türkiye pazarında yerini alacak.

Maserati-Ghibli-1

3.0 lt’lik V6 turbo dizel versiyonu 155 bin Euro’dan başlayan fiyatla satışa sunulacak olan Ghibli’nin, 3.0 lt V6 benzinli motor seçeneği ise 197 bin Euro’luk başlangıç fiyatıyla satılacak.
Maserati Ghibli’nin 275 HP güç ve 600 Nm tork üreten 3.0 lt V6 turbo dizel motoru, otomobilin 0–100 km/s hızlanmasını 6.3 saniyede tamamlamasını ve 250 km/s hıza ulaşmasını sağlıyor. Buna karşılık 100 km’de ortalama olarak 6.0 lt tüketen dizel motor, ne kadar verimli olduğunu ispatlıyor. Çift turbolu 3.0 lt V6 benzinli motorla donatılan dört tekerden çekişli Ghibli ise 330 HP güç ve 500 Nm’nin üzerindeki torkuyla 0-100 km/s’ye 5.6 saniyede ulaşıyor. Bu modelin maksimum hızıysa 263 km/s. Maserati Ghibli’nin Türkiye’de satışa sunulmasını değerlendiren Fer Mas Şirket Müdürü Ferhat Albayrak, “Dünya otomotiv endüstrisinde 100 yılı geride bırakan Maserati, 1.3 milyar dolarlık yatırımla üretim kapasitesini 2015 yılına kadar 50 bin adede çıkarmayı hedefliyor. Bu da önümüzdeki üç yılda yaklaşık 10 katlık bir büyüme demek. Üst orta sınıfta performansı ve fiyatıyla rekabete yeni bir boyut katacak Ghibli, Maserati’nin bu iddialı büyüme hedefinde önemli rol oynayacak. Fer Mas olarak hedefimiz, bu yılın sonuna kadar 30 adet Ghibli satışı gerçekleştirmek. Henüz yollarla buluşmamasına rağmen, şu ana kadar beş adet araç sattık. Maserati Ghibli’nin, özellikle çok yüksek bir performans sunan dizel versiyonuyla sınıfında fark yaratacağı inancındayız,” dedi.Maserati_Ghibli_1
Maserati Ghibli markanın tarihinde ayrı bir ilke de imza atıyor. Dünyada spor otomobil kavramını lüks ve prestijle birleştiren Maserati, Ghibli ile birlikte, tarihinde ilk kez iki ayrı dört kapılı modelini aynı anda pazara sunmuş olacak. Ghibli’nin tasarım anlayışı, Maserati’nin üst segment lüks sedanı Quattroporte’nin çizgilerine atıfta bulunarak dinamik bir sürüş karakteristiği yansıtırken, daha agresif bir kişilik ortaya koyuyor. Ghibli’nin ana hatları, dört kapılı sedanda bir coupe felsefesini yansıtırken; ön farları ve ızgarası etrafında bunun güçlü ipuçlarını taşıyor. Ghibli’nin ızgarası, mevcut GranTurismo modelinden esinlenirken, aynı zamanda 1950’leri klasik A6 GCS modeline de gönderme yapıyor. Maserati Ghibli, belirgin coupe görünümlü duruşuyla markanın kendine özgü C sütunu alışkanlığını sürdürürken, 1963’e dayanan geleneği de yaşatmış oluyor. Klasikleşmiş Saetta Maserati logosunu üzerinde taşıyan Ghibli, sportif tasarımla üst segment bir sedan ferahlığını başarıyla birleştirerek farkını ortaya koymak iddiasında.

Maserati-Ghibli-2

(Visited 113 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş