ALFA ROMEO YENİLİK

Dört yapraklı yonca 90 yaşında

Alfa Romeo’nun sportif modellerine özel bir kimlik kazandıran efsanevi sembolü ‘Quadrifoglio Verde'(dört yapraklı yonca) 90’ıncı yaşını kutluyor. Quadrifoglio Verde, Alfa Romeo’nun sadece dünyanın dört bir yanındaki yarış pistlerinde performans sergileyen araçlarında değil, aynı zamanda bazı özel üretim modellerinde de temsil ediliyor. İtalyan Hava Kuvvetleri armasının halen bir parçası olan ve Birinci Dünya Savaşı’nda 10’uncu Caproni Bombardıman Filosu’nun uçaklarını diğerlerinden ayıran bayrağın taşıdığı bu sembol daha sonra Alfa Romeo felsefesinin, yarış ve tüm üretim süreçlerine aktarılan sembolü oldu.

Alfa-Romeo-Quadrifoglio-Verde-90-years-old

Quadrifoglio Verde yani dört yapraklı yonca ile süslenen ilk Alfa Romeo aracı, Ugo Sivocci’nin ‘RL’ modeliydi. Kaderi daima ikincilik gibi görünen yarışçı Ugo Sivocci, zorlu Targa Florio yarışı öncesinde, şans getirmesi amacıyla aracının üzerine bu sembolü boyatmıştı. Dört yapraklı yonca sembolü yarışçıya şans getirdi ve Ugo Sivocci bu araçla 1923 yılında 14’üncü Targa Florio’yu kazandı. Bu aynı zamanda Alfa Romeo’nun ilk yarış galibiyetiydi. Dört yapraklı yeşil yonca, o günden bu yana, efsaneyi ve en sportif otomobili çağrıştırmak adına, Alfa Romeo’nun yarış araçlarıyla özel seri binek modellerini süslemeye devam etti.
Ugo Sivocci’nin ardından; Enzo Ferrari, Antonio Ascari ve Giulio Ramponi gibi diğer Alfa Romeo takımı sürücüleri de şans getirdiğine inandıkları Quadrifoglio Verde amblemini yarışlarda kullanmaya karar verdi. Dört yapraklı yonca, böylece Alfa Romeo yarış araçlarının sembolü olarak yol araçları ve yarış için tasarlanan modeller arasında süreklilik sağlamak için üretim modellerinin özel serilerinde kullanıldı.
1950 ve 1951 yıllarında, Giuseppe Nino Farina ve Juan Manuel Fangio, Alfa Romeo 158 ve 159 modelleriyle, ilk iki Formula 1 Dünya Şampiyonluğu’nu kazandılar. Quadrifoglio Verde daha sonra, 1960’lı yıllarda, Giulia’nın yarış versiyonu olan TI Super’in sembolü oldu. Ardından, GTA’dan 33’e ve 33 TT 12’nin (1975) ile 33 SC 12’nin (1977) iki dünya şampiyonluğuna kadar uzun bir süre yarış otomobillerinde yer aldı.
Seri üretim Alfa Romeo araçları da dört yapraklı yonca amblemini taşıdılar. Özellikle, 1960’lardan 1980’lere kadar üretilen yüksek performanslı modellerin üzerinde bu amblem yer aldı. Bazıları, resmi adında yer almadan amblemi sadece gövdelerinde taşıdı. Bunlar, Giulia TI Super, Giulia Sprint GT Veloce, 1750 GT Veloce ve Alfasud Sprint idi. 1980’li yıllardan itibaren, Alfasud ti Quadrifoglio Verde, Sprint QV, 33 QV’nin çeşitli versiyonları ile 75 QV, Spider 2.0 QV, 164 QV ve 145 QV gibi diğer modeller de bu ifadeyi resmi isimlerinin bir parçası olarak taşımaya başladılar.
Quadrifoglio Verde bugün, dinamik performans mirasından beslenen, verimlilikten ödün vermeyen, çevreye duyarlı ve günlük sürüşte yüksek konfor sağlayan Alfa Romeo geleneğinde kendilerine yer edinmiş, Giulietta ve MiTo modelleriyle varlığını sürdürüyor. 235 HP güce sahip Giulietta 1750 TBi Quadrifoglio Verde gibi kendi segmentinde üstün bir sürüş keyfi sunan, orijinal bir sportif araç olarak karşımıza çıkan dört yapraklı yonca logosu, 170 HP’lik Mito QV’de de yaşatılıyor.

QV_GREEN_vector

Similar Posts