Fernando Alonso LaFerrari’yi kullandı

Ferrari’nin son süper otomobili daha doğrusu hiper otomobili LaFerrari, 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’nda ortaya çıkmıştı. 2005 ve 2006 Formula 1 Dünya Şampiyonu Fernando Alonso’nun Fiorano Pisti’nde kullandığı otomobil, McLaren P1 ve Pagani Huayra gibi modellere rakip olacak ve sadece 499 şanslı kişi bu otomobile sahip olma şerefini yakalayacak.

Eğer bir F1 pilotuysanız genellikle standart otomobiller size sıradan gelecektir. Bunun aksine, video’da göründüğü gibi Alonso’yu bile heyecanlandırabilen LaFerrari, 6.3 lt’lik V12 motoruyla 9000 d/d’de 800 HP güç üretiyor. Torku ise 700 Nm ve elektrik motoruyla birlikte 900 Nm’ye ulaşıyor. Yedi ileri çift kavramalı şanzımana sahip olan otomobilin V12 motoru bile fazlasıyla yeterli olacakken, 163 HP’lik bir elektrik motoru da LaFerrari’nin ultra performansına katkıda bulunuyor. Ferrari’nin ilk hibrid modeli olan LaFerrari’deki ‘HY-KERS’ sistemi, Formula 1 araçlarından alınma ve otomobilin daha fazla güce gereksinim duyduğu zamanlarda devreye giriyor. LaFerrari, 0-100 km/s hızlanmasını 3.0 saniyenin altında gerçekleştirebilirken, Enzo’dan tam 265 kg daha hafif. 350 km/s’nin üstünde bir maksimum hızı olduğu açıklanan LaFerrari, 0-200 km/s hızlanmasını ise 7.0 saniyenin altında gerçekleştiriyor. Yani hızlı olarak kabul edilen kompakt bir hot hatch 100 km/s’ye yeni çıkmışken, LaFerrari 200 km/s’ye ulaşıyor. Karbon fiber parçaların bolca kullanıldığı otomobilin bir özelliği de sürücü koltuğunun ileri-geri hareket etmemesi. Sürücü, bunun yerine pedalları ileri-geri ayarlayabiliyor.
F40, F50 ve Enzo gibi muhteşem Ferrari’lerin takipçisi olan LaFerrari’nin Avrupa fiyatının 1 milyon Euro civarında olacağı belirtiliyor. Bu hiper otomobili Maranello’da iki Türk’ün de test ettiği kulağımıza gelen bilgiler arasında…

(Visited 37 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş