Ferrari de California ile turbo modasına uydu

Ferrari’nin yeni modeli California T, gelecek ay 84’üncüsü düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda sahne alacak. California T, 1950’li yıllardan bu yana tüm California modellerine farklılık katan karakteristik özellikler olan şıklığı, sportifliği, çok yönlülüğü ve ayrıcalıklığı yeniden bir araya getiriyor.

FERRARI CALIFORNIA T

FERRARI CALIFORNIA T

Otomobil; zarif kabini, başarılı 2+ konsepti, kendisini sadece 14 saniyede şık bir Coupe’den sofistike bir Spider’a dönüştüren katlanabilir metal tavan (RHT) gibi özelliklerinin yanında, yenilikçi standartlarıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Ferrari California T’nin en dikkat çekici yeniliklerinden birini V8 silindirli turbo motor oluşturuyor. Maranello’daki Ferrari mühendislerinin yarattığı ve tamamıyla yeni olan güç ünitesi; olağanüstü performans seviyeleri sunuyor. Ayrıca sesinin de şimdiye kadar bir turbo motordan alınan en heyecan verici ses olduğu iddia ediliyor. İtalyan marka, en son turbo modelini F40’la 1987-1992 yılları arasında üretmişti.
California T’nin V8 güç ünitesi aynı zamanda, bu tip bir motorda bulunan turbo gecikmesini ilk kez neredeyse tamamen ortadan kaldırıyor. Böylelikle komutlara anında tepki verilmesi ve tıpkı atmosferik motorlarda olduğu gibi tüm devir aralığında sürekli olarak artan bir tork eğrisi sağlanıyor. Direkt enjeksiyonlu 3855 cc’lik turbo motor, aracın şasisinde oldukça alçak bir noktada, ön-orta bölümde konumlandırılmış. 7500 d/d’de 560 HP güç sağlayan bu motor, 755 Nm torku ve litre başına 145 HP’lik verimiyle, kategorisinin en yüksek güç seviyesini sunuyor. Bu değerler, California T’ye sıfırdan 100 kilometreye sadece 3.6 saniye gibi olağanüstü bir zamanda hızlanma özelliği kazandırıyor.
Turbo sistemi, bu sezon Formula 1 araçlarında da olduğu gibi yakıt tüketimi ve karbon emisyonunu azaltmak için kullanılmış. Bir önceki California modeliyle karşılaştırıldığında, yeni motor 70 HP daha fazla güç ve yüzde 49 tork artışı sağlarken, yakıt tüketimini yüzde 20 oranında azaltıyor. Emisyon değerleri, ortalama tüketimde 250 g/km’ye kadar düşerken, bu değer CO2/HP oranında yüzde 20 civarında azalma anlamına geliyor.
Yeni motorla birlikte, California T’nin tasarımında karşılaşılan başlıca zorluklardan biri, Ferrari’nin alışılmış yoğun ve heyecan verici motor sesinin sağlanması oldu. Bu ses, titizlikle yürütülen bir tasarım çalışması ve düz yataklı krank mili, üç parçalı döküm egzoz manifoldu ve turbo geometrisi gibi önemli bileşenler için özel üretim tekniklerinin kullanımı sayesinde elde edildi. Ferrari California T’nin motoru bu sayede, emiş ve egzoz safhalarında güçlü ve çekici bir ses üretiyor ve bu ses, motor devri yükseldikçe daha da etkili bir hale geliyor. Böylesi bir sonuç, bir turbo motor için bir ilk sayılıyor. California T, yeni direksiyon kutusu ve süspansiyon ayarı ile birlikte, azaltılan direksiyon turu ve sürücünün komutlarına yönelik geliştirilmiş direksiyon tepkisi sayesinde, gerçek bir spor otomobilin dinamikleri sunuyor. Yeni yaylar ve son nesil Magnaride amortisörler, şasi hareket sensörü ile bir araya gelerek salınımı ve yalpalanmayı azaltarak olağanüstü düzeyde konforlu bir sürüşü de garanti ediyor. California T modelinde aynı zamanda, maksimum viraj hızlanmasını elde edebilmek amacıyla en son nesil F1-Trac çekiş kontrol sistemini kullanıyor ve bu sayede sportif kişiliğini daha da ön plana çıkarıyor.

FERRARI CALIFORNIA T

FERRARI CALIFORNIA T

Ferrari California T’nin karbon-seramik fren sistemi de yeni kompozit disk ve balatalar ile oldukça yüksek performans sağlıyor. Frenler, sadece 34 metrelik 100-0 km/s frenleme mesafesi sağlamak için yüksek performanslı ABS’yi kontrol eden ESP 8.0 ile entegre çalışıyor. California T tasarım özellikleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Ferrari mühendislerinin büyük özen gösterdiği tasarım sürecinde, California T’nin yeni ve özgün bir kişiliğe sahip olması sağlanırken, bir yandan da önceki modelin genel boyutları korunmuş. Aracın gösterişli gövde hatları, Pininfarina ile işbirliği içinde Ferrari Stil Merkezi’nde çizilmiş ve Ferrari’nin önden motorlu yapısına büyük ölçüde uyum sağlanmış durumda. California T’nin yan kısımlarında 250 Testa Rosa’nın ünlü duba tipi çamurluk stilinden esinlenilirken, ön kanat çizgisi ise kompakt ve kaslı arka kısma doğru uzatılarak aerodinamik bir şıklık ve yanlara hareket sağlanmış. Arka kısımda ise yeni bir üç siperli difüzör yer alıyor.

(Visited 71 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş