FORD

Ford Mustang 50 yaşında

Aslında Amerikan kasından ziyade ”pony car” demek daha doğru. 1960’lar başında ortaya çıkan ekonomik ama gösterişli spor otomobil fikrinin babası değil ama en bilineni diyebiliriz. Amerikan rüyasının tavan yaptığı yıllarda herkes için (özellikle orta sınıfı kastediyorum) otomobil fikri çılgınca yarışa neden olmuştu.

FORD MUSTANG KONSEPT
FORD MUSTANG KONSEPT

Birkaç marka ve model vermek gerekirse Buick Special Skylark, Ford Falcon, Chevrolet Corvair gibi modelleri sayabiliriz. Hepsi ”küçük ve ekonomik ” sayılan altı silindirli motorlarla ve manuel şanzımanlara donatılmışlardı. Koltuklar ceviz kabuğu şeklindeydi ve bu da çok sportif bir sürüş sağlıyordu. Bu tarz otomobillerin içinde Ford Mustang’ın doğumu onu efsaneler listesine ekleyiverdi.
Mustang adının hikayesi bile ilginç. Henry Ford isim olarak T-bird’ü arzu ederken, tasarımcılar Cougar veya Torino olmasını istemişler. Hatta Torino isimli reklam kampanyaları bile hazırlanmış. Mustang’lar adlı bir kitap Ford’un araştırma departmanı müdürü Robert J.Eggert’in karısı tarafından kendisine hediye edilince listeye bu isimde eklenmiş. Almanya’da bir firmanın bu ismi kullanmasına rağmen (Ford firmaya 10 bin USD vermek istememiş) isim Mustang olarak seçilmiş. Bu arada belirtelim araç 1978 yılına kadar Almanya’da T-5 olarak satılmış. Bu ilginç ve eğlenceli detaydan sonra gelelim efsanenin doğuşuna. Aracın ilk T-5 prototipi ortadan motorlu dört silindirli ve iki koltuklu olarak tasarlanmış. Evet konsept tasarım bildiğiniz GT tadında başlamış ama 1955 yılında edinilen kötü Thunderbird deneyimi (satışları çok düşük) bu projenin en azından iki koltuklu olmayacağı kararını verdirmiş. Bu arada hâlâ orijinal modele uzak olan 2+2 kişilik fastback tasarımda karar kılınmış. Ama bu tasarım da 1964 yılı ağustosunda ortaya çıkmış. 1964.5 sayılan model nisan ayında 2+2 kişilik tek kapılı bir model olarak doğmuş. Önde ceviz kabuğu koltuklar arkada ise bank dedikleri dümdüz bir koltuk tasarımı ve aileler için geniş bir bagajla doğan Mustang, tanıtıldığı New York Fuarı’nda inanılması güç bir talep görmüş.

FORD MUSTANG SHELBY GT500
FORD MUSTANG SHELBY GT500

2368 USD’lik satış fiyatıyla yıllık 100 bin adet satılacağı ön görülen Mustang, bu sayıyı ilk üç ay içinde elde edince yılı tamamlamadan 318 bin adet daha üretilmiş ve 18 ayın sonunda inanılması güç bir değer olan 1 milyonun üzerine çıkılmış. Aracın neredeyse tamamı Ford’un diğer modellerinden direkt alınma olsa da (Falcon ve Fairlane) o kusursuz tasarımı aracın ikonik model olmasını sağlamış. İlk tasarıma sadık kalınarak üretilen bir kaç yıldan sonra boyutları büyüyen ve tasarımı değişen Mustang, yıllar içinde neredeyse sıradan olmaya yüz tutsa da (bazıları diğer nesilleri yok sayarlar) yıllar içinde beş nesil değişti, sonsuz opsiyonlar, motor seçenekleri eklendi. İlk Mustang’ın başarısı o kadar dominant oldu ki, altıncı nesil son Mustang 64.5 modeli neredeyse birebir kopyalamış. Kim ne derse desin Mustang severler için ilk neslin önemi ve yeri her zaman ayrı kalacak. Bu arada Mustang ”muscle” modelleri ayrı bir yazı konusu hatta dizisi olacak kadar derin. Ama bir GT500 fotosu koymazsam rahat edemeyeceğim. 1967 Ford Mustang Shelby GT500 (paylaşım izni olan fotosunu paylaşıyorum gri olan Eleanor neden yok diye kızmayın lütfen). Bu arada Eleanor ile ilgili değişik tarihler var. ”Gone in 60 seconds” filminde kullanılan model için 1967-1969 modelleri geçiyor. Ama güvenilir bir kaynağa göre 1967 model GT500 üzerine inşa edildiğine işaret ediliyor.

 

Similar Posts