FORD YENİLİK

Ford Tourneo ve Transit Courier’nin satışı başladı

Mühendisliği ve prototip çalışmalarından üretime kadar tüm çalışmaları Ford Otosan tarafından yapılan ve Ford’un küresel ticari araç ailesinin son halkası olan Tourneo Courier ve Transit Courier; Van, Kombi Van ve Kombi olmak üzere üç farklı gövde tipi ve iki dizel motor seçeneğiyle, 36 bin750 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye pazarına sunuldu.

FORD TRANSIT COURIER
FORD TRANSIT COURIER

Ford modellerinin global tasarımına uygun şekilde kinetik tasarım anlayışı ile dizayn edilen Tourneo ve Transit Courier, trapezoid radyatör ızgarası, çok parçalı ön tamponu, çekik farlarıyla dinamik ve atletik bir görünüme sahip. İç mekânında yüksek kaliteli kokpiti, ergonomik saklama alanları, geniş cam yüzeyleri ve konforlu koltuklarıyla yüksek konfor sunma iddiasındaki Courier’de kullanılan malzeme kalitesi de sınıfının üstüne çıkıyor. Birçok ergonomik saklama alanının yanında, ilk defa Courier modelleri ile sunulan akıllı cihaz istasyonu ve ayarlanabilir bagaj örtüsü iç mekânda kullanışlılığı ön plana çıkaran diğer özellikler. Kabinde ayrıca 5 inçlik navigasyon ve geri görüş kamerası ekranı, SYNC, deri kaplı direksiyon ve vites topuzu gibi donanımlar kalite hissini yükseltiyor. Tüm bu özelliklerle birlikte geniş iç mekânıyla ferah bir sürüş sağlayan aracın Transit Courier versiyonu 2.6 metreküplük değer ile sınıfının en iyi kargo alanını sunuyor. Üretim aşamasında kullanılan borlu çelik, çift fazlı çelik, yüksek dayanımlı çelik ve sertleştirilmiş çelik ile güçlendirilen Courier ürün gamı ayrıca yüksek aktif ve pasif güvenlik donanımları ile segmentindeki standartları belirliyor. Sürücü ve yolcu ön hava yastığı, ESP, ABS, yokuş kalkış destek sistemi ve acil durum fren desteğinin standart olarak sunulduğu Tourneo Courier’de yarı bağımsız arka süspansiyon da yolcuların rahatını artırıyor. Courier’de ayrıca yan hava yastıkları ve lastik basınç kontrol sistemi de opsiyonel güvenlik donanımlar arasında.

FORD TRANSIT COURIER
FORD TRANSIT COURIER

Tourneo Courier ve Transit Courier Türkiye pazarında 1.5 litre TDCi 75 PS ve 1.6 litre TDCi 95 PS dizel motor seçenekleri ile satışa sunuldu. Start/Stop ve hız sınırlandırıcısı gibi özelliklerle yakıt verimliliğini maksimuma çıkarak motor seçeneklerinden 1.5 lt’lik TDCi motor 100 km’de 4.1 lt, 1.6 lt’lik TDCi motor ise 3.7 lt’ye varan ortalama yakıt tüketimi değerlerine sahip. 75 HP’lik motor 108 g/km CO2 emisyonu, 95 HP’lik ise 97 g/km emisyon değerlerine sahip. Dört donanım seviyesi ile fark yaratacak Tourneo Courier’de 1.5 TDCI motor seçeneği ile Trend ve Deluxe donanımları sunulurken, 1.6 TDCI motor seçeneğinde ise Titanium ve Titanium Plus donanımları bulunuyor. Tourneo Courier için giriş seviyesi versiyonu olan Trend’de, ESP ve yokuş kalkış desteği, klima, USB ve Bluetooth’lu radyo, akıllı cihaz istasyonu, sürücü ve yolcu hava yastıkları ile çift kayar kapılar standartken Deluxe’de bunlara ek olarak; gövde rengi yan aynalar, krom çerçeveli ön ızgara, ayarlanabilir bagaj örtüsü, direksiyondan kumandalı müzik sistemi ve başüstü saklama alanı bulunuyor. Tourneo Courier’nin Titanium donanım seviyesinde ise 16 inçlik alüminyum jantlar, SYNC, dijital klima, hız kontrol sistemi, tavan rayları, karartılmış camlar ve yağmur sensörü ile geniş bir ekipman listesi bulunuyor. Serinin en yüksek donanımlısı olan Titanium Plus’ta ise tüm bunlara ek olarak; stop/start sistemi, lastik basıncı izleme sistemi, yan hava yastıkları, ısıtmalı ön cam, ısıtmalı koltuklar ve alarm mevcut. Transit Courier’de ise Van gönde tipinde 1.5 TDCI 75 PS’lik motorla Trend, 1.6 TDCI 95 PS’lik motorla ise Deluxe donanımları, Kombi Van gövde tipinde ise sadece 1.5 TDCI 75 PS’lik motor ve Trend donanım seviyesi sunuluyor. Transit Courier’nin Van Trend versiyonu 36.750 TL, Van Deluxe versiyonu 40.750 TL, Kombi Van Trend versiyonu ise 39.900 TL’lik anahtar teslim fiyatla satışa sunuldu. Tourneo Courier ise Trend donanım seviyesi ile 41.750 TL, Deluxe donanımda 43.750 TL, Titanium donanımda 47.250 TL ve en yüksek donanım seviyesi olan Titanium Plus donanımında ise 49.500 TL’lik anahtar teslim fiyat etiketine sahip.

FORD TRANSIT COURIER
FORD TRANSIT COURIER

SÜRÜŞ İZLENİMİ
Ford’un yeni Tourneo Courier modelini, Bodrum’daki lansmanda kullanma fırsatı yakaladık. B-Segmenti platformu üstüne yükselen araç, yol tutuş ve genel sürüş karakteriyle binek otomobilleri aratmıyor. 95 HP’lik1.6 TDCi motor tatmin edici bir performans sağlarken tüketimi de oldukça düşük. Opsiyonel start/stop sistemiyle birlikte tüketim 3.8 lt/100 km’ye kadar iniyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Model Ford Tourneo Courier 1.6 TDCI Titanium
Fiyat 47.255 TL
Motor 1560 cc, dört silindir, DOHC , 16V, turbo dizel
Güç 95 HP 4000 d/d
Tork 215 Nm 1500 d/d
Maksimum hız Açıklanmadı
Şanzıman 5 ileri manuel
Yakıt tüketimi 4.0 lt/100 km
Emisyon 105 g/km
Ağırlık 1205 kg
Bagaj hacmi 708/1656 lt

TOURNEO VE TRANSIT COURIER FİYAT LİSTESİ
Tourneo Courier 1.5 TDCi Trend 41.755 TL
Tourneo Courier 1.5 TDCi Deluxe 43.755 TL
Tourneo Courier 1.6 TDCi Titanium 47.255 TL
Tourneo Courier 1.6 TDCi Titanium Plus 49.505 TL
Transit Courier Kombi-Van 1.5 TDCi Trend 39.900 TL
Transit Courier Van 1.5 TDCi Trend 36.750 TL
Transit Courier Van 1.6 TDCi Deluxe 40.750 TL

Similar Posts