Ford’un Avrupa’daki ilk büyük SUV’u: Edge

Ford Edge’in yeni versiyonu, Kuga ve Ecosport ile birlikte Ford’un SUV segmentindeki ürün gamını tamamlamaya hazırlanıyor. Dinamik tasarımı ve artırılan işçilik kalitesi ile segment beklentilerinin de üzerine çıkan konsept, sahip olduğu teknolojik özelliklerle yarı ve tam otonom sürüşe ait bir geleceğin de habercisi konumunda.

Edge Concept at LA Auto Show

Ford’un Avrupa’da pazara sunacağı ilk büyük SUV olma özelliğini taşıyan Edge Concept, Los Angeles Fuarı’nda yapılan lansmanla otomobil tutkunlarının beğenisine sunuldu. Ford’un Edge’de kullandığı teknoloji, tasarım ve işçilik gibi unsurlar hakkında ipuçları barındıran Edge Concept’in pazara sunulmasının ardından SUV segmentine yeni bir hareketlilik getirmesi bekleniyor. Teknolojisi ile fark yaratmaya hazırlanan Edge, kullanıcıların araç içinden ya da uzaktan kumanda ile sadece bir düğmeye basarak park etme özelliği gibi ileri teknolojik donanımlara sahip. Edge, aynı zamanda Ford’un 2017 yılına kadar Avrupa pazarında satışa sunacağını açıkladığı 25 modelden biri ve Ford’un Avrupa’da Kuga ve Ecosport’tan oluşan SUV ailesinin yeni üyesi. Ford’un Edge stratejisinde Avrupa bölgesindeki SUV satışlarının 2005 ila 2012 yılları arasında yüzde 6.5’den yüzde 11.9’a artması önemli rol oynuyor. Aynı zamanda Ford, 2013 ila 2018 yılları arasında Avrupa’daki toplam SUV satışlarının yüzde 22 oranında artacağını öngörüyor.

Ford Edge Concept

Ford Edge Concept’deki sürücü destek sistemleri ve yarı otonom sürüş teknolojileri, Ford’un gelecek planları hakkında da ipuçları barındırıyor. Ford, otonom sürüş teknolojilerinin yapı taşlarını oluşturan sensör bazlı teknolojiler sayesinde daha güvenli bir sürüş sunmayı hedefliyor. Ford’un Otomatik Park Sistemi özelliğinden yola çıkarak geliştirilen bir prototip olan ve Edge Concept’de sunulan Park Etme Asistanı, kullanıcılara sadece bir düğmeye dokunarak ve hatta uzaktan kumandayla araçlarını park etme imkânı sunuyor. Sistem, ultrasonik sensörler yardımıyla dikey bir park yeri bulabiliyor ve kullanıcılara araca binmeden, dar bir park yerinden çıkıncaya kadar bekleme olanağı sunuyor. Araştırma geliştirme çalışmaları devam eden çarpışma önleme sistemlerine yönelik teknolojiler de Ford Edge Konsept’te fark yaratan özellikler olarak ön plana çıkıyor. Bu teknolojileri olası kaza risklerinin minimize edilmesi yönünde avantajlar sunuyor. Adaptif direksiyon sistemi, düşük hızlarda direksiyon kullanmayı gözle görülür bir biçimde daha kolay hale getiriyor ve bütün koşullar altında direksiyon kullanımını daha güvenli ve keyifli hale getiriyor. Lüks iç tasarım unsurları arasında deri kaplama ve elde dikilmiş bir gösterge paneli yer alıyor. Ayrıca dokunmatik ekran ve ses kontrollü Ford SYNC özelliklerini içeren 10 inçlik ekran ve mekanik kumanda mekanizmasının bulunduğu dinamik orta konsol, aracın iç tasarımını tamamlayan teknolojik öğeleri içeriyor. Üst gösterge panelini, orta konsolu ve kapı elemanlarını saran siyah nubuk kaplama, aracın işçiliğine ve kaliteli malzemelere örnek olarak gösterilebilir.

Ford-Edge-Concept-2015_5[2]

(Visited 147 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş