Ford’un yaşayan efsanesi yenilendi: Mustang

1964 yılından beri, yaklaşık 50 yıldır yollarda olan ve dokuz milyondan fazla satılan Ford Mustang, yeni versiyonuyla bir kez daha rakiplerine meydan okuyor. Üstelik bu kez Avrupa’da da iddialı olma amacında. Ford’un beş yıl içinde Avrupa’da satışa sunmayı planladığı 25 modelden biri olan Mustang’in görünümü ve teknolojisine bakıldığında başarılı olmaması için hiçbir neden yok gibi görünüyor.

Ford Mustang

Mustang’in klasikleşen tasarım unsurlarını koruyarak modern bir otomobil ortaya çıkaran Ford, fastback ve cabrio modelleriyle 2015 model yılından itibaren yeni bir hayran kitlesi kazanacak gibi görünüyor. Yeni Mustang’in Avrupa’da da sevilmesi için özel bir uğraş gösteren Ford mühendisleri, 2.3 lt’lik 4 silindirli bir EcoBoost motoru bu sporcuya adapte etmiş. Direkt enjeksiyonlu ve değişken supap zamanlamasına sahip olan motor, elbette yüksek gücünü turboya borçlu.

Ford Mustang

Dört silindir Mustang’e yakışmaz diye düşünüyorsanız, turbo motorun 309 HP güç ve 407 Nm tork ürettiğini belirtmek gerekiyor. 300 HP ve 366 Nm torka sahip 3.7 lt’lik V6’dan bile daha güçlü olan dört silindirli güç ünitesi, Mustang’in Avrupa satışlarını patlatacaktır. Şimdilik en güçlü motor seçeneği olarak 5.0 lt’lik bir V8 sunuluyor. 426 HP gücündeki bu motor, 530 Nm torkuyla Amerikalı efsaneye en çok yakışan motor fakat Mustang’in geçmişine bakıldığında Ford’un bununla yetinmeyeceğini, çok daha agresif modellere imza atacağını öngörmek mümkün. Yeni Mustang, manuel ve tomatik şanzman seçeneklerine sahip. Otomatik versiyonlarda, direksiyon arkasında vites değiştirme kulakçıklarına da yer verilmiş. Arkadan çekişli olan Mustang, arkada çok kollu bağımsız bir süspansiyona sahip ve V6 model hariç 19 inç jantlarıyla dikkat çekiyor.

(Visited 76 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş