Gelmiş geçmiş en hızlı Subaru: WRX STI

Subaru, yeni WRX STI’ı Detroit’te düzenlenen 2014 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (NAIAS) görücüye çıkardı. 305 HP gücündeki motoruyla WRX serisinin en hızlısı olan STI, “Kontrolünüz Altındaki Saf Güç” sloganının hakkını son noktasına kadar verme iddiasında. Subaru’nun yaşayan efsane haline gelen WRX STI modellerinin yenilenmiş ve daha da güçlenmiş hali olan yeni versiyon,

SUBARU WRX STI

SUBARU WRX STI

nisan ayından itibaren WR mavisi renkli, altın kaplamalı BBS alüminyum jantlara sahip 1000 adetlik sınırlı ‘lansman serisi’ olarak satışa sunulacak. Temel WRX modellerinden bazı özellikler ile farklılaşan WRX STI; motorsporlarına uygun 305 HP gücünde, 2.5 litrelik boxer turbo motoru, özel olarak ayarlanan süspansiyonu ve çok modlu DCCD (sürücü kontrolli merkezi diferansiyel) ile hayranlarına daha fazlasını sunuyor. Geliştirme aşamasında birçok ülkede farklı iklim ve yol koşullarında test edilen WRX STI, Almanya’nın Nürburgring Pisti’nde tamamlanan ultra-yüksek hızlı yol testleri ile gövdenin, şasinin ve diğer bölümlerin performansını en üst sınıra kadar yükseltti. Simetrik AWD tabanlı şasi ve gövde performansı, boxer turbo motorun gücünden son damlasına kadar faydalanmak için kapsamlı şekilde geliştirildi. Süspansiyon geometrisi optimize edilirken, bir yandan da hem gövde hem de süspansiyonun sağlamlaştırılması için yapılan çalışmalar, aracın sürücünün hareketlerine verdiği tepkiyi hızlandırdı ve viraj alma konusunda performans sınırını en üst seviyede yükseltti. Ek olarak, daha keyifli bir sürüş için çok modlu araç dinamikleri kontrolü (VDC) ve aktif tork vektörleme sistemleri ilave edildi.
Yeni WRX STI, 2.5 litrelik boxer turbo motor ile donatılıyor. Bu motor, motorsporlarında mükemmelleştirildiği hali ile Subaru’nun yüksek performansının ve güvenilirliğinin bir sembolü haline geldi. Hassas ayarlamalar sayesinde, etkileyici düzeyde 6000 d/d’de 305 HP güç ve 4000 d/d’de 393 Nm tork üretir hale gelen boxer motor, altı ileri manuel şanzımanla gücünü yola aktarıyor. Rallli parkurlarından fırlamışçasına teknik detaylara sahip bir spor otomobilin günlük kullanımda dezavantajları olduğu algısı Subaru WRX STI için geçerli değil.

SUBARU WRX STI

SUBARU WRX STI

Art arda gelen nesillerin rakipsiz WRX STI karakteri bir kez daha geliştirildi ve dört kapılı bir performans sedan modeli olarak aracın pratikliği artırıldı. 25 mm uzatılan aks aralığında ulaşılan yeni boyutlar tamamen arka bacak mesafesini artırmak için kullanıldı. Bu durum, yeni WRX STI’a toplam gövde genişliğini değiştirmeden daha geniş bir dirsek ve omuz alanı sağlamış oldu. Daha iyi bir görüş ve şık tasarım algısı için A direğinin alt kısmı 200 mm öne ve kapı panellerine monte edilmiş olan yan aynalara kadar uzatıldı. Ön ve arka kapı açıklık boyutları genişletildi ve araca giriş ve çıkış kolaylaştırıldı. Geniş açıklığa sahip 60/40 oranında katlanır arka koltuklar adapte edilerek bagaj alanı genişletildi ve kullanımı kolaylaştırıldı.
WRX STI kabini, tamamen performans odaklı hale getirilmiş. Sürücü koltuğu, kokpit hissini verecek şekilde yeniden tasarlanırken, dekoratif karbon ve metal paneller de kabin içerisinde yerleştirilmiş. Koltukların, vites kolunun ve gösterge panelindeki kırmızı vurgular, WRX STI’a özel dokunuşlar olarak kabinde yerini alıyor. WRX STI ilk kez daha sportif bir etki yaratmak için D şekilli bir direksiyona sahip hale getirildi. Tutuş şekli, daha iyi bir kullanım ve dokunsal geri bildirim için küçük çapa sahip olmakla birlikte kolay tutulabilir halde ayarlandı; böylece sürüş deneyimini daha çekici hale getirildi. Sayaçlar, daha geliştirilmiş bir işlevsellik ve kalite hissi için yatay ibreli çift kadran yapısına, 3.5 inç tam renkli sıvı kristal ekrana ve alüminyum halkalara sahiptir hale kavuştu. Göstergelerde kırmızı tabanlı aydınlatma, performans yarışı imajını yansıtır hale geldi ve beyaz ibrelerle oluşturulan kontrast, bunu daha da belirginleştirdi. Bir başka yarış sembolü olarak, çok fonksiyonlu ekran, basınç takviyesi görüntüleme ekranı ile donatılmış durumda. WRX STI, akustik açıdan özel olarak ayarlanan harman/kardon ses sistemi ile donatıldı.

(Visited 179 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş