Honda S660 konsepti Tokyo’yu bekliyor

Honda’nın minik spor otomobili olması beklenen S660 konseptin ilk fotoğrafları, Tokyo Otomobil Fuarı’nın öncesinde ortaya çıktı. Üstü açılabilen küçük bir spor otomobil olan S660, 60’lı yıllarda çok popüler olan S600’ün takipçisi niteliği taşıyor. Çok küçük olan boyutları yanında isminin de S660 olması 660 cc’lik bir motor kullanmasını muhtemel kılıyor. (25 EKİM 2013)

HondaS660 (3)

Bu da Japonların ünlü ‘Kei’ otomobil pazarı için çok uygun olduğu anlamına geliyor. Bu Kei otomobil, 3.4 metreden az uzunluğu ve 1.49 m genişliği ile dikkat çekiyor. Konseptin fotoğraflarına bakıldığında, direksiyon arkasındaki vites değişim pedlerinden aracın otomatik şanzımanlı olduğu anlaşılıyor. 660 cc’lik silindir hacmi ufak gibi görünse de Kei kuralları 64 HP’ye kadar izin veriyor.

HondaS660 (2)

Turbo desteği ile elde edilecek bu güç hafif bir gövdeyle birleştiğinde keyifli bir performans ortaya çıkabilir. Ortadan motor ve arkadan itiş de otomobilin eğlence katsayısının yüksek olacağı konusunda ilk ipuçlarını veriyor. Ayrıca, bu otomobil seri üretime geçerse Avrupa versiyonları için daha yüksek silindir hacimleri de gündeme gelmesi olası. S660’ın Honda Beat modelinin bir devamı olduğunu düşünmek mümkün. Honda gibi Daihatsu da Copen’in takipçisi minik bir cabrio üstünde çalışıyor. Honda’nın Tokyo Otomobil Fuarı’na çok iyi hazırlandığı gözden kaçmazken, S660’ın yanında SX konsept, yeni bir kentsel SUV konsepti ve kişisel mobilite aracı Uni-Cub’ın tanıtılması düşünülüyor. Ayrıca Accord’un bir plug-in hibrid versiyonu da Tokyo’da sergilenecek.

HondaS660 (1)

(Visited 113 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş