HYUNDAI YENİLİK

Hyundai i10 üretimi resmen başladı

Hyundai Assan İzmit fabrikasının yıllık üretim kapasitesini 200 bin adede çıkaran yeni yatırım tamamlandı. Yan sanayi ile birlikte 1.2 milyar TL tutarında gerçekleşen yatırım sayesinde 2 bin 700 kişiye ek istihdam yaratılacak ve Kocaeli ile Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağlanmış olacak.

Hyundai Yeni i10 Üretim (1)

Dünyada ilk kez sadece Hyundai Assan’da başlayan yeni i10 üretimi için fabrikada gerçekleştirilen özel törene Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-Kore Büyükelçisi Sang-Kyu Lee, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı Eui-Sun Chung, Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Hyundai Assan Başkan ve CEO’su Won-Shin Chang ile birlikte devlet yetkilileri, Hyundai Assan’ın yönetici ve çalışanları katıldı.
Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı Eui-Sun Chung, törende yaptığı konuşmada, “Hyundai Assan, Avrupa için stratejik öneme sahip olan yeni nesil i10’un tek üretim merkezi olacak. Dünyanın en iyi ve en kaliteli araçlarını üretmeye devam etmek için Hyundai Assan’daki yatırımlarımızı artıracağız,” açıklamasında bulundu.
Hyundai Assan İzmit fabrikasında 2010 yılından bu yana üretilen i20 modelinin yanında üretilmeye başlanan Yeni i10 ile birlikte, toplam üretimin yüzde 90’dan fazlası öncelikle Avrupa olmak üzere 30’un üstünde ülkeye ihraç edilecek.
Önümüzdeki yıl Hyundai Assan’nda üç vardiyalı üretime geçilecek ve hatlarda yeni bir modelin daha üretimi gerçekleştirilecek. Bu sayede Hyundai Assan’ın Avrupa’daki gücü daha da artırılmış olacak ve Avrupa için stratejik modellerin üretim üssü haline gelecek.
Hyundai’nin yeni miniği i10, ilk kez birkaç hafta önce yapılan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tüm dünyaya tanıtıldı. Sadece bir önceki nesil i10’un 2007 yılından bu yana Avrupa’daki toplam satışı 450 bin adedi bulurken, ulaşılan yüzde 5.9’luk pazar payı i10’un bu segmentteki en çok tercih edilen modellerden biri olmasını sağladı. Hyundai, 2014 yılında Avrupa, Türkiye ve bölge ülkelerde 80 bin adet yeni i10 satmayı planlıyor. Bu rakamın 74 bin adedinin Avrupa’da satılması ve A segmentinden de yüzde 6.3’lük pazar payı alınması hedefleniyor.

Hyundai Yeni i10 (3)

Konfor ve güvenlik bakımından üst segment araçlara yakın bir donanıma sahip olan i10, dinamik dış tasarımı ve kalitesi artırılmış iç mekanıyla dikkat çekiyor. Önceki modelin ortaya çıkmasının ardından geçen beş yıllık süre içerisinde önemli aşamalar kaydeden i10, artık daha büyük boyutlara sahip, daha kullanışlı ve aynı zamanda Avrupalı çizgileri sayesinde daha estetik. Dinamik tasarımına ek olarak, 0,31 Cd’lik sürtünme katsayısı ile sınıfının en iyi derecesini elde eden i10, bu sayede rakiplerine göre daha verimli bir motor ve daha sessiz bir sürüş vaat ediyor.
İddialı ve gösterişli 11 farklı gövde rengiyle satışa sunulacak olan yeni i10’un iç mekanında da parlak fikirler ortaya atılıyor. Bej, mavi ve tarçın renklerinden oluşan iç mekanda kullanılan malzemelerle birlikte kalite hissi de artırılmış oluyor. Eski nesil i10’a göre daha genişleyen ve uzayan otomobil, bu haliyle bir üst segmente göz kırpmış oluyor. Önceki i10’dan 80 mm daha uzun olan Yeni i10, tam 65 mm daha geniş ve 40 mm daha alçak. Bu artışın ardından 3665 mm uzunluğa, 1660 mm genişliğe ve 1500 mm yüksekliğe ulaşan i10, 2385 mm de aks mesafesine sahip. Büyüyen boyutlarıyla beraber daha geniş ve ferah bir oturma alanına kavuşan i10, artırılmış diz mesafesi ve yüzde 12 büyüyerek 252 litreye ulaşan bagaj kapasitesiyle de sınıfının en iyi değerlerini sergilemiş oluyor.
Tamamen yepyeni bir platform kullanan Hyundai i10, sürüş özellikleri bakımından da segmentinin sınırlarını aşmış oluyor. Eskisine göre 5 mm daha uzun dingil mesafesine sahip olan i10, yeni süspansiyon sistemi sayesinde de tüm yol şartlarında kararlı bir tutuş sergiliyor.
Sadece dış tasarımı ve şık iç mekanıyla değil, aynı zamanda gelişmiş motor seçenekleriyle de dikkat çekici olan i10, ilk etapta beş ileri manuel şanzımanla sunulacak ve daha sonra dört ileri otomatik şanzımanlı versiyonuna da kavuşacak. 66 HP 1.0 lt ve 87 HP’lik 1.25 lt olmak üzere iki farklı benzinli üniteye sahip olan i10’un 998 cc hacme sahip 1.0 lt’lik versiyonu 3500 d/d’den itibaren maksimum 94 Nm tork üretiyor. 40 lt’lik yakıt deposuna sahip Yeni i10, 100 km’de ortalama olarak 4.7 lt yakıt tüketiyor. Bu motor aynı zamanda 108 g/km CO2 emisyon salımıyla da dikkat çekiyor.
1248 cc’lik 1.25 lt Kappa motor ise 4000 d/d’de 120 Nm maksimum tork üretiyor. Bu motor ile 13.8 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan aracın maksimum hızıysa 163 km/s.

Hyundai Yeni i10 (1)

Similar Posts