Hyundai Intrado konsepti Cenevre’de tanıtılacak

Yeni tasarım anlayışıyla dikkatleri üzerine çeken Hyundai, geliştirdiği yeni nesil konsept modeli Intrado ile bir adım daha öne çıkmayı planlıyor. Geçtiğimiz yıl Hyundai Motor Grubu’nun Baş Tasarımcısı olarak göreve başlayan Peter Schreyer’in ilk Hyundai konsepti olarak öne çıkan Intrado, markanın gelecekte izleyeceği yol hakkında da ipuçları sunuyor.

HYUNDAI INTRADO CONCEPT

HYUNDAI INTRADO CONCEPT

Cenevre Otomobil Fuarı’nda ziyaretçilerin karşısına çıkacak olan Hyundai Intrado, geleceğin mobilite ihtiyaçlarını karşılayacak. Müşterilerinin beklentileri göz önüne alınarak geliştirilen Intrado konsepti, kullanıcılarıyla sezgisel etkileşim sağlarken aynı zamanda aktif yaşam tarzını pratik kullanım özellikleriyle destekliyor. Günlük hayata kolayca adapte olabilen geliştirilmiş yakıt teknolojili Intrado, Hyundai’nin yeni çizgilerini gözler önüne sererken aynı zamanda inovasyon anlamında da markaya pozitif bir enerji katıyor. Hyundai’nin ultra hafif otomobiller projesine göre şekillendirilen Intrado, en son teknoloji ışığı altında geliştirilmiş malzemeler kullanılarak üretildi. Yeni konsept, markanın gelişmiş tasarım dilinden esintiler sunarken aynı zamanda gelecekteki hidrojenle çalışan yakıt hücreli otomobillere de farklı bir bakış açısı getiriyor. Intrado’da kullanılacak olan yeni nesil sistemler, ayrıca seri üretim yakıt hücreli ix35 Fuel Cell’in geliştirilmesine de katkı sağlayacak. Bu konseptle birlikte gelecekte daha hafif ve daha gelişmiş platformlar kullanacağını vurgulayan Hyundai, araçların içerisindeki bazı donanım ağırlıklarının azaltılarak daha ekonomik yakıt tüketimleri elde edilebileceğinin de altını çizmiş oluyor. 0’dan 100 km/s hıza 8.0 saniyede çıkan Intrado’nun maksimum hızıysa 180 km/s. Intrado, geleceğin yakıt teknolojilerini bünyesinde barındırarak 36 kWh’lık Li-ion bir pil kullanıyor. Yeni nesil hidrojen yakıt hücreli konsept Intrado, deposundaki hidrojen sayesinde 700 kilometrelik bir menzile de sahip oluyor.

HYUNDAI INTRADO CONCEPT

HYUNDAI INTRADO CONCEPT

Hidrojen yakıt hücreli kardeşi ix35 Fuel Cell gibi egzozundan sadece su çıkaran Intrado, Hyundai’nin çevreye karşı gösterdiği duyarlılığı bir kez daha kanıtlamış oluyor. Geliştirilmiş performansına ek olarak Intrado, düşük ağırlık ve verimli güç aktarımı sayesinde de daha fazla ekonomik bir tüketim sergiliyor.
Hyundai Motor Grup Baş Tasarımcısı Peter Schreyer, konsept ile ilgili olarak, “Intrado, markaya yepyeni bir bakış açısı getirirken aynı zamanda yenilenme açısından bizim için büyük bir önem taşıyor. Ayrıca Hyundai müşterilerinin kişisel mobilite gereksinimlerini karşılayabilen ve kullanıcılarına özgürlük veren yenilikçi modellerimizden birisi. Bu konseptimiz, bizlere yeni bir şeyleri keşfetmenin sevincini yaşatırken ayrıca gelecekteki otomobillerimizin daha heyecan verici olabileceğinin bir simgesi olarak da öne çıkıyor. Son derece mantıklı, keyifli ve bir o kadar pratik bir konsept hazırladığımızı düşünüyorum” dedi. Hyundai Intrado konsept otomobil, tamamen sürücü odaklı olarak tasarlandı. Aynı zamanda fonksiyonellik bakımından da gelecek vaad eden konseptte, genellikle high-end materyaller kullanılıyor. Karbon fiber kokpite sahip otomobilin iç mekanında kullanılan “Beaufort Orange” adlı turuncu rengi ise karbon malzemelerle kontrast oluşturması için tercih edilmiş. Intrado, super-hafif karbon bir gövde üzerinde inşa edilirken ayrıca tamiri veya onarımı kolay parçalara sahip. Dayanıklı ve hafif olan otomobilin daha fazla esneklik sunmasının yanı sıra yakıt tüketiminde de avantaj elde edilmesi sağlanıyor.

(Visited 59 times, 1 visits today)

Yazar: automagg

Bu yazıyı paylaş